USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 17/18 January 2009

18 January 2009

SAFETY DIRECT GALWAY INTERNATIONAL RALLY (ROUND 1 OF GLOBAL GROUP IRISH TARMAC CHAMPIONSHIP):

1 Eugene Donnelly/Paddy Toner (Skoda Fabia WRC) 2h 00m 48s,

2 Gareth MacHale/Brian Murphy (Ford Focus WRC) 2h 28m 02s,

3 Peadar Hurson/Damien Connolly (Subaru Impreza WRC) 2h 02m 31s,

4 Aaron MacHale/Barry Goodman (Ford Focus WRC) 2h 02m 55s,

5 Anthony O'Halloran/Charlie McEnery (Mitsubishi Lancer Evo 9 Gp N) 2h 10m 46s,

6 Sean Flanagan/Brian Duggan (Subaru Impreza Gp N) 2h 10m 51s,

7 Tommy DoyleTony McDaid (Renault Clio) 2h 14m 02s,

8 Mike Bird/Kevin Keane (Subaru Impreza WRC) 2h 14m 24s,

9 Ger O'Donovan/Sean Hayde (Subaru Impreza Gp N) 2h 14m 56s,

10 Craig Breen/Andrew Purcell (Ford Fiesta) 2h 17m 26s.

 

Group N:

1 Anthony O'Halloran/Charlie McEnery,

2 Sean Flanagan/Brian Duggan,

3 Ger O'Donovan/Sean Hayde.

 

Class winners:

David Quigley/Des Sherlock (Honda Civic),

Craig Breen/Andrew Purcell,

Daragh O'Riordan/Sean McCarthy (Opel Corsa),

Tommy DoyleTony McDaid

Mike Bird/Kevin Keane.

 

NATIONAL EVENT:

1 Wesley Patterson/Martin McGarrity (Ford Escort) 2h 10m 46s,

2 Tom Flaherty/Patrick Curley (Ford Escort) 2h 16m 03s,

3 Eugene Ferry/Derek Heena (Ford Escort) 2h 18m 16s.

 

HISTORIC RALLY:

1 Ray Cunningham/Richard Hyland (Mini Cooper S) 1h 40m 34s,

2 Philip Kerlin/Noel Anderson (Mini Cooper S) 1h 49m 24s,

3 Niall O'Connell/John Liston (Mini Cooper S) 1h 50m 27s.

 

POST-HISTORIC/CLASSIC EVENT:

1 Derek Boyd/Roisin Boyd (Porsche 911) 1h 41m 43s,

2 Tim Lenihan/Noel McCarthy (Ford Escort) 1h 45m 07s,

3 Noel Conroy/Keith Sheppard (Ford Escort) 1h 45m 15s.

 

JUNIOR RALLY:

1 Peter Wilson/Domhnall Lennon (Honda Civic) 1h 02m 33s,

2 Jonathan Cunningham/Patrick Cunningham (Honda Civic) 1h 02m 55s,

3 Christopher Snow/Brian Daniels (Honda Civic) 1h 05m 53s.

 

CORK M C 1000 SHAKES NAVIGATION TRIAL AT MACROOM, CO CORK (ROUND 5 OF MOTORSPORT IRELAND NATIONAL CHAMPIONSHIP AND ROUND 4 OF COMPLETE COATING SERVICES MUNSTER CHAMPIONSHIP):

1 Arthur Kierans/Ashley McAdoo (Subaru Impreza) 17 marks,

2 Alan Shinnors/George Shinnors (Subaru Impreza) 21m,

3 Ray O'Neill/Stephen O'Neill (Ford Mondeo) 26m,

4 Shane Maguire/Stephen Thornton (Subaru Impreza) 49m,

5 Ger O'Connell/Niall O'Keeffe (Toyota Celica) 54m,

6 James Fitzgerald/Ed O'Neill (Subaru Impreza) 92m,

7 Michael Carbin/Evin Hughes (Subaru Legacy) 97m,

8 Mickey Tynan/Ciaran Tynan (Vauxhall Vectra) 117m,

9 Johnny Kenneally/Ken Carmody (Vauxhall Vectra) 163m,

10 Ger Fitzgerald/Daire Hayes (Opel Corsa) 165m.

Semi-experts:
1 James Fitzgerald/Ed O'Neill, 2 Mickey Tynan/Ciaran, 3 Johnny Kenneally/Ken Carmody.

Novices:
1 Michael Carbin/Evin Hughes, 2 John Buttimer/James Kingston (Toyota Carina) 179m, 3 Anthony Crowley/Michelle McCarthy (Nissan Pulsar) 187m.

Beginners:1 Sean Kenny/Colm McSweeney (Toyota Carina) 248m, 2 Luke McCarthy/Ian Stanley (Toyota Carina) 289m, 3 Dermot Whelton/Barry O'Sullivan (Mazda 323) 306m.

 

GARDA SIOCHANA M C KEHOE CUP SPORTING TRIAL AT BOHERNABREENA, CO DUBLIN:

1 John O'Reilly (Erskine-Kawasaki) 17 marks,

2 Ian Meredith (VW) 17m,

3 Gordon Erskine (Erskine-Suzuki) 19m,

4 Brian Conlon (Erskine-Honda) 20m,

5 Gerald Kehoe Jnr (Sheane VW) 21m,

6 Philip Erskine (Erskine-Suzuki) 22m,

7 Jonathan Fildes (Erskine-Yamaha) 23m,

8 John Bolton (Grasshopper VW) 23m,

9 Paddy Cahill (Erskine-VW) 24m,

10 Ken Fildes (Erskine-Yamaha) 25m,

11 Aidan Kehoe (Sheane VW) 33m,

12 Gordon Watkins (Watkins-Yamaha) 33m.

Grade winners:
Gordon Erskine, Ian Meredith, Tommy Hill (Williams VW) 38m, Kevin Farrell (Erskine-Opel) 46m.

Handicap:
Ken Fildes.


Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST