USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 14/15 February 2009

15 February 2009

CARLOW C C RALLYCROSS AT MONDELLO PARK (ROUND 5 OF MOTORSPORT IRELAND NATIONAL CHAMPIONSHIP):

SUPER FINAL:
1 Derrick Jobb (Escort) 3m 13.93s,

2 Michael Coyne (Nova) 3m 21.11s,

3 Willie Coyne (Corsa) 3m 21.75s,

4 Andrew Morris (Celica) 3m 23.76s,

5 Ian O'Connell (Mini) 3m 24.10s,

6 Lloyd Spendlove (Lotus Exige) 3m 26.03s.

 

SUPERCAR A FINAL:
1 Derrick Jobb (Escort) 2m 25.31s,

2 Andrew Morris (Celica) 2m 44.28s,

3 Michael Morris (Impreza) 3m 04.44s.

 

MODIFIED A FINAL:
1 Michael Coyne (Nova) 2m 39.88s,

2 Ian O'Connell (Mini) 2m 40.66s,

3 Kieran Curran (Corsa) 2m 43.29s.

 

MODIFIED B FINAL:
1 Lloyd Spendlove (Lotus Exige) 2m 41.09s,

2 Eric Fleming (Corsa) 2m 42.11s,

3 Willie Farrell (Golf) 2m 52.54s.

 

TEN-TENTHS.COM STOCK HATCH A FINAL:
1 Michael Duke (Peugeot 205) 2m 57.33s,

2 Noel O'Brien (Peugeot 205) 2m 58.72s,

3 Robert Critchley (Peugeot 205) 2m 59.13s.

 

TEN-TENTHS.COM STOCK HATCH B FINAL:
1 Philip Kelly (Peugeot 205) 2m 57.17s,

2 Derek Lenehan (Peugeot 106) 2m 57.45s,

3 Philip Lawless (Peugeot 205) 3m 00.61s.

 

TEN-TENTHS.COM STOCK HATCH C FINAL:
1 Ken Curran (Peugeot 205) 2m 58.70s,

2 John Denning (Peugeot 205) 3m 00.69s,

3 Mark Lawless (Peugeot 205) 3m 03.01s.

 

JONDOL JUNIOR A FINAL: 
1 Daniel O'Brien (Mini) 3m 09.81s,

2 Patrick Donoghue (Mini) 3m 14.92s,

3 Padraig Leeson (Micra) 3m 16.31s.

 

JONDOL JUNIOR B FINAL:
1 Andrew Patterson (Micra) 3m 18.23s,

2 Paul McArdle (Micra) 3m 21.44s,

3 Eamonn Blake (Peugeot 106) 3m 23.95s.

 

RALLY CAR A FINAL:
1 Jack Deegan (Peugeot 205) 2m 48.00s,

2 Emmet Watchorn (Peugeot 205) 2m 52.75s,

3 Pat Murphy (Peugeot 205) 2m 54.62s.

 

RALLY CAR B FINAL:
1 John Quinn Jnr 2m 50.88s,

2 Aidan Perse 3m 08.76s,

3 Albert Dalton 3m 10.04s.

 

Class winners: 
Derrick Jobb, Michael Coyne, Willie Coyne, Ian O'Connell, Michael Duke, Daniel O'Brien, Emmet Watchorn, Pat Murphy.

 

CO MONAGHAN M C AUTOTEST AT MONAGHAN (ROUND 11 OF HEWISON TROPHY CHAMPIONSHIP):

1 Eddie Peterson (Mini Special) 663.7s,

2 Eamonn Byrne (Mini) 668.8s,

3 Sam Johnston (Mini Special) 670.9s,

4 Steven Ferguson (Mini Special) 685.4s,

5 Norman Ferguson (Mini) 686.3s,

6 David Thompson (Nova) 720.3s,

7 Daniel Byrne (Mini) 735.6s,

8 Paul Phelan (Mini Special) 737.1s,

9 Alan Coyle (Mini Special) 772.5s,

10 Malcolm Clark (Striker) 836.1s,

11 Guy Foster (Mini) 861.1s,

12 Trevor Athey (Striker) 970.2s.

Class winners:
Eamonn Byrne, Sam Johnston, Malcolm Clark, David Thompson.

Novice awards:
Guy Foster, Alan Coyle, Trevor Athey.

Club members
Class 1:

1 Richard Cassidy (Micra) 304.3s, 2 Maurice Moffett (Micra) 331.5s, 3 David Moffett (Micra) 335.5s.
 Class 2: 
1 Andy Mackarel (Starlet Special) 299.0s, 2 Janice Mackarel (Starlet Special) 383.0s.

 

MIDLAND M C NAVIGATION TRIAL AT ROSCOMMON (ROUND 4 OF SQUEALING PIG BAR & RESTAURANT BORDER CHAMPIONSHIP):

1 Andy Mackarel/Liam Higgins (Subaru Impreza) 9 marks,

2 Declan Tynan/Andrew Grennan (Subaru Impreza) 11m,

3 Kevin Keenan/Barry Garvey (Subaru Impreza) 12m,

4 Arthur Kierans/Stephen Hagan (Subaru Impreza) 13m,

5 Garreth Beagan/Stephen Thornton (Subaru Impreza) 14m,

6 Shane Maguire/Gary Hall (Subaru Impreza) 16m,

7 Janice Mackarel/Richard Cassidy (Vauxhall Vectra) 16m,

8 Paul Doherty/Donny Riney (Subaru Impreza) 17m,

9 Peter Hagan/Sam Johnston 23m,

10 Michael Carbin/Evin Hughes (Subaru Legacy) 26m.

Semi-experts: 
1 Declan Tynan/Andrew Grennan, 2 Garreth Beagan/Stephen Thornton, 3 Janice Mackarel/Richard Cassidy.

Novices:
1 Michael Carbin/Evin Hughes, 2 Sean McKenna/Garry Farrelly (Toyota Carina) 27m, 3 Dessie Keenan/Enda Sherry (Subaru Impreza) 37m.

Beginners:
1 Kevin Keenan/Barry Garvey, 2 Peter Hagan/Sam Johnston, 3 Stephen Rice/Patrick O'Neill (Subaru Legacy) 139m..

 

LEINSTER MOTOR CLUB LINCOLN & NOLAN CUP SPORTING TRIAL AT AVOCA RIVER PARK, ARKLOW, CO WICKLOW:

1 Gordon Erskine (Erskine-Suzuki) 13 marks,

2 Philip Erskine (Erskine-Suzuki) 14m,

3 Brian Conlon (Erskine-Honda) 15m,

4 Willie Fenton (VW) 16m,

5 Karen Fildes (Erskine-Lancia) 20m,

6 Ian Meredith (VW) 23m,

7 Joe McCann (JMcVW) 24m,

8 Gordon Watkins (Watkins-Yamaha) 25m,

9 Richard Pain (Kilkenny VW) 26m,

10 Percy Pennefather (Erskine-Suzuki) 28m,

11 Dermott Quigley (Kilkenny VW) 28m,

12 Ben Doran (BD VW) 28m.

Grade winners:
Philip Erskine, Karen Fildes, Willie Fenton, Colm O'Connor (VW) 42m.

Handicap: 
Alec Watkins (Watkins-Yamaha).


Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST