USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 14/15 March 2009

15 March 2009

CO KILDARE M C RACE MEETING AT MONDELLO PARK:

The Full Results Book is available at the bottom of this page.

FDS WORLDWIDE EXPRESS FORMULA VEE QUALIFYING RACE (13 laps):

1 David O'Brien (Sheane) 15m 42.61s, 57.07 mph,

2 Adam MacAulay (Sheane) 15m 42.78s,

3 Mark Horan (Sheane) 15m 42.89s,

4 Gerard Byrne (Sheane) 15m 46.66s,

5 Damien Flynn (Sheane) 15m 48.17s,

6 Noel Cooley (Sheane) 16m 03.98s.

Fastest lap:
Horan 1m 02.846s, 65.85 mph.

 

FDS WORLDWIDE EXPRESS FORMULA VEE FINAL (13 laps):

1 Trevor Delaney (Sheane) 13m 31.56s, 66.29 mph,

2 Brian Kelly (Sheane) 13m 32.82s,

3 Daniel Polley (Leastone) 13m 37.26s,

4 Robert Casey (Sheane) 13m 37.55s,

5 Jimmy Furlong (Sheane) 13m 41.08s,

6 David O'Brien (Sheane) 13m 41.32s.

Fastest lap:
Casey 1m 01.015s, 67.82 mph.

 

HISTORIC RACE 1 (15 laps):

1 Jackie Cochrane (Sunbeam Tiger) 15m 45.86s, 65.63 mph,

2 Stephen Doyle (Lotus Elan) 15m 53.69s,

3 David Kelly (Lotus Elan) 16m 04.73s,

4 Clive Brandon (Lotus 47) 16m 47.19s,

5 Steve Griffin (MG Midget) 14 laps,

6 Pamela Cochrane (MGB GT V8) 14 laps.

Fastest lap:
Cochrane 1m 01.286s, 67.52 mph.

 

HISTORIC RACE 2 (15 laps):

1 Stephen Doyle (Lotus Elan) 15m 38.42s, 66.15 mph,

2 Jackie Cochrane (Sunbeam Tiger) 15m 39.02s,

3 David Kelly (Lotus Elan) 15m 55.81s,

4 Ed Cassidy (Sunbeam Tiger) 14 laps,

5 Pamela Cochrane (MGB GT V8) 14 laps,

6 Clive Brandon (Lotus 47) 14 laps.

Fastest lap:
Doyle 1m 01.377s, 67.42 mph.

 

STRYKER RACE 1 (15 laps):

1 Alan Watkins 15m 58.41s, 64.77 mph,

2 Andrew D'Alton 15m 58.49s,

3 Des Bruton 16m 00.72s,

4 Damian Roddy 16m 08.52s,

5 Roger Welaratne 16m 12.80s,

6 Simon Reddin 16m 13.21s.

Fastest lap:
D'Alton 1m 02.616s, 66.09 mph.

 

STRYKER RACE 2 (15 laps):

1 Andrew D'Alton 15m 58.45s, 64.77 mph,

2 Des Bruton 16m 01.22s,

3 Alan Watkins 16m 01.31s,

4 Stephen Ross 16m 02.94s,

5 Damian Roddy 16m 10.43s,

6 James Maher 16m 22.71s.

Fastest lap:
D'Alton 1m 02.892s, 65.80 mph.

 

FIAT PUNTO/UNO RACE (16 laps):

1 Gary Miller 18m 04.74s, 61.04 mph,

2 Barry Hallion 18m 07.18s,

3 Gary Cunningham 18m 07.64s,

4 Paul Flanagan 18m 08.92s,

5 Owen Lawlor 18m 23.10s,

6 Brendan Travers 18m 23.87s.

Fastest lap:
Cunningham 1m 06.968s, 61.80 mph.

UNO CLASS (15 laps):

1 Louis Burke 18m 35.08s, 55.67 mph,

2 Mark Twomey 18m 39.88s,

3 Colin Clinton 18m 42.67s.

Fastest lap:
Clinton 1m 12.842s, 56.81 mph.

 

FORMULA FORD 1600 (19 laps):

1 Neville Smyth (Ray GR07) 18m 36.86s, 70.40 mph,

2 Noel Dunne (Mygale SJ08) 18m 40.45s,

3 Morgan Dempsey (Van Diemen RF09) 18m 48.97s,

4 Stephen Daly (Ray GR06) 18m 50.69s,

5 David Quinn (Van Diemen RF99) 18m 57.08s,

6 Cormac O'Neill (Ray GR08) 18m 57.40s.

Fastest lap:
Scott Malvern (Ray GR08) 57.926s, 71.44 mph.

 

CORK M C QUALITY HOTELS WEST CORK RALLY AT CLONAKILTY (ROUND 1 OF 023 TILES SOUTHERN 4 CHAMPIONSHIP):

1 Liam McCarthy/Kieran Murphy (Corolla WRC) 133m 42s,

2 John Dalton/Gwynfor Jones (Darrian T90) 134m 17s,

3 Denis Cronin/Helen O'Sullivan (Impreza WRC) 135m 14s,

4 Keith Cronin/Greg Shinnors (Lancer Evo 9 Gp N) 137m 25s,

5 Phil Collins/Derek Brannigan (Escort) 138m 59s,

6 Frank Kelly/Liam Brennan (Escort) 144m 02s,

7 Kevin O'Donoghue/Joe O'Leary (Escort) 146m 44s,

8 Daragh O'Riordan/Sean McCarthy (Clio) 147m 00s,

9 Thomas O'Rourke/Tomas Scallan (Civic) 147m 09s,

10 Tomas Davies/John Smithwick (Escort) 147m 46s.

Group N Production class: 
1 Keith Cronin/Greg Shinnors,

2 Thomas O'Rourke/Tomas Scallan,

3 Stephen Carey/Mark Lee (Civic) 154m 03s.

JUNIOR RALLY:

1 David Brosnan/Donal Horgan (Civic) 36m 42s,

2 Simon Duggan/William Lynch (Sunbeam) 37m 08s,

3 David Duggan/Sean Murphy (Corolla) 37m 14s.

HISTORIC RALLY:

1 Denis Moynihan/Dan Moynihan (Escort) 100m 26s,

2 David Cremin/Johnny O'Shea (Escort) 102m 10s,

3 John Hackett/Michael Hackett (Mini) 107m 11s.

 

CARLOW C C SPRINT AT PALLAS KARTING, TYNAGH, CO GALWAY:

1 Frank Byrnes (Pilbeam MP45 Rover V8) 2m 41.3s,

2 Dean Laffey (Reynard RF81 Opel) 2m 48.9s,

3 John Byrne (Jedi) 2m 51.3s,

4 Adrian McCallion (Normandale) 2m 51.9s,

5 Brendan Harpur (Delta T81 Ford) 2m 59s,

6 Vincent Deery (Nova) 3m 03.1s,

7 Torsten Schmidt (Escort) 3m 05.2s,

8 Pat Keogh (Tigra) 3m 06s,

9 Tom Horan (Westfield) 3m 06.1s,

10 Trevor Culbert (Escort) 3m 06.2s.

Class winners:
Raymond Coppinger (Mini) 3m 26s, Darren O'Connor (Puma) 3m 08.9s, Vincent Deery, Billy Coogan (BMW M3) 3m 08.4s, Pat Keogh, Colm Dunphy (Laser FF) 3m 11.4s, John Byrne, Dean Laffey, John O'Donnell (Starlet) 3m 20.9s, Ger Dervan (Civic) 3m 10.9s, Aidan Perse (Peugeot 205) 3m 21.3s, Torsten Schmidt.

 

LEINSTER MOTOR CLUB HEALY CUP SPORTING TRIAL AT BALLYBREW, ENNISKERRY, CO WICKLOW:

1 Gordon Erskine (Erskine-Suzuki) 4 marks,

2 Tony Hennessy (Hennessy-Harley Davidson) 7m,

3 Ian Meredith (VW) 12m,

4 Richard Meeke (BD-Opel) 12m,

5 John O'Reilly (Erskine-Kawasaki) 12m,

6 Philip Erskine (Erskine-Suzuki) 12m,

7 Paul Needham (BD-Opel) 13m,

8 Paddy Cahill (Erskine-VW) 14m,

9 Craig MacWilliam (Erskine-Yamaha) 15m,

10 Richard Pain (Kilkenny VW) 15m,

11 Willie Fenton (VW) 16m,

12 David Meeke (Kilkenny VW) 17m.

Grade winners:
Philip Erskine, Tony Hennessy, Willie Fenton, John Alvey (Sheane VW) 22m.

Handicap:
Paul Needham. Juniors: John Mooney (Sheane VW) 23m.

 


Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST