USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 11/12 April 2009

12 April 2009

ULSTER AC LARSEN CIRCUIT OF IRELAND INTERNATIONAL RALLY AT DUNDALK (ROUND 2 OF IRISH TARMAC CHAMPIONSHIP):

1 Eugene Donnelly/Paddy Toner (Skoda Fabia WRC) 1h 55m 01s,

2 Eamonn Boland/Mick Morrissey (Subaru Impreza WRC) 1h 55m 50s,

3 Gareth MacHale/Brian Murphy (Ford Focus WRC) 1h 56m 06s,

4 Tim McNulty/David Moynihan (Subaru Impreza WRC) 1h 57m 03s,

5 Darren Gass/Diarmuid Falvey (Subaru Impreza WRC) 1h 58m 42s,

6 Kevin Barrett/Barry Goodman (Subaru Impreza WRC) 2h 02m 43s,

7 Alan Carmichael/Ivor Lamont (Mitsubishi Lancer Evo 9 Gp N) 2h 09m 57s,

8 Rory Byrne/Jeremy Patterson (Mitsubishi Lancer Evo 9 Gp N) 2h 10m 08s,

9 Daragh O'Riordan/Sean McCarthy (Renault Clio S1600) 2h 10m 52s,

10 Paddy White/Graeme Stewart (Ford Focus WRC) 2h 12m 31s.

 

Group N:

1 Alan Carmichael/Ivor Lamont,

2 Rory Byrne/Jeremy Patterson,

3 Willie Mavitty/Keefe Kilcoyne (Mitsubishi Lancer Evo 6) 2h 12m 54s.

 

Class winners:

Peter Gallagher/Keith Murray (Peugeot 206),

Daragh O'Riordan/Sean McCarthy,

Eugene Meegan/Donal Lennon (Honda Civic).

 

NATIONAL A RALLY (ROUND OF MSA ASPHALT CHAMPIONSHIP):

1 Melvyn Evans/Sean Mullally (Subaru Impreza WRC) 2h 03m 53s,

2 David Mann/Alun Cook (Subaru Impreza WRC) 2h 06m 51s,

3 David Kynaston/Andy Russell (Audi A3 Quattro) 2h 10m 00s.

 

NATIONAL B RALLY (ROUND OF HANKOOK NORTHERN IRELAND RALLY CHAMPIONSHIP):

1 Kenny McKinstry/Noel Orr (Subaru Impreza WRC) 1h 38m 14s,

2 Wesley Patterson/Martin McGarrity (Ford Escort) 1h 41m 41s,

3 Dennis Biggerstaff/Damian McCann (Subaru Impreza WRC) 1h 42m 19s.

 

HISTORIC RALLY:

1 Philip Kerlin/Noel Anderson (Mini Cooper S) 2h 03m 48s,

2 William Todd/Robert Fyffe (Mini Cooper S) 2h 09m 05s.

 

POST-HISTORIC RALLY:

1 Keith McIvor/David Burns (Porsche 911) 1h 49m 15s,

2 Derek Boyd/Roisin Boyd (Porsche 911) 1h 50m 31s,

3 Dessie Nutt/Michael Nutt (Porsche 911) 1h 53m 34s.

 

LEINSTER M C RACE MEETING AT MONDELLO PARK:

FORMULA LIBRE RACE 1 (17 laps):

1 Sylvie Mullins (Gould GR37-Judd) 15m 11.93s, 77.15 mph,

2 Ron Cumming (Lola) 15m 20.88s,

3 Ken Fildes (Ralt RT4 Duratec) 15m 21.18s.

Fastest lap:
Mullins 51.893s, 79.75 mph.

 

FORMULA LIBRE RACE 2 (15 laps):

1 Sylvie Mullins (Gould GR37-Judd) 14m 58.90s, 69.06 mph,

2 Dan Daly (Reynard 92D Holden) 15m 04.62s,

3 Ken Fildes (Ralt RT4 Duratec) 15m 05.11s.

Fastest lap:
Mullins 51.338s, 80.61 mph.

 

FORMULA FORD 1600 (19 laps):

1 Noel Dunne (Mygale SJ08) 18m 38.67s, 70.29 mph,

2 Morgan Dempsey (Van Diemen RF09) 18m 39.44s,

3 Stephen Daly (Ray GR06) 18m 41.20s.

Fastest lap:
Daly 58.087s, 71.24 mph.

 

GLOBAL GT/LEGENDS RACE 1 (16 laps):

1 Keith Dawson 15m 58.39s, 69.09 mph,

2 Mark Braden 16m 05.45,

3 Ivor Miller 16m 17.82s.

Fastest lap: 
Dawson 58.066s, 71.27 mph.

LEGENDS CLASS (14 laps):

1 Paul O'Brien 16m 09.81s, 59.74 mph,

2 Kieran Keegan 16m 18.70s,

3 Niki Meredith 16m 18.71s.

Fastest lap:
O'Brien 1m 07.319s, 61.47 mph.

 

GLOBAL GT RACE 2 (19 laps):

1 Peter Drennan 18m 40.62s, 70.16 mph,

2 Alan Byrne 18m 41.91s,

3 Mark Braden 18m 47.18s.

Fastest lap:
Keith Dawson 58.124s, 71.20 mph.

 

HISTORIC RACE 1 (15 laps):

1 Jackie Cochrane (Sunbeam Tiger) 15m 32.20s, 66.59 mph,

2 David Kelly (Lotus Elan) 15m 49.51s,

3 Clive Brandon (Lotus 47) 16m 37.30s.

Fastest lap:
Cochrane 1m 00.086s, 68.87 mph.

 

HISTORIC RACE 2 (14 laps):

1 Jackie Cochrane (Sunbeam Tiger) 14m 26.61s, 66.85 mph,

2 David Kelly (Lotus Elan) 14m 47.82s,

3 Vincent O'Reilly (Austin-Healey Sprite) 15m 26.62s.

Fastest lap:
Cochrane 1m 00.266s, 68.67 mph.

 

FIAT PUNTO/UNO RACE (14 laps):

1 Gary Miller 16m 51.80s, 57.26 mph,

2 Gary Cunningham 16m 54.30s,

3 Barry Hallion 16m 56.67s.

Fastest lap:
Miller 1m 07.069s, 61.70 mph.

UNO CLASS (14 laps):

1 Robbie Redmond 17m 49.76s, 54.16 mph,

2 Val Thompson 17m 51.39s,

3 Ulick Burke 18m 04.21s.

Fastest lap:
Chris Lenehan 1m 11.925s, 57.54 mph.

MUNSTER C C LISMORE HOUSE HOTEL MOONRAKER FOREST RALLY AT LISMORE, CO WATERFORD (ROUND 3 OF PETRO SYSTEMS NATIONAL CHAMPIONSHIP):

1 Trevor Harding/Andrew Purcell (Impreza WRC) 45m 06s,

2 Peter McCullagh/Alan Dolan (Lancer Evo 9 Gp N) 45m 47s,

3 James Murphy/Anthony Nestor (Escort WRC) 46m 05s,

4 John Reid/Enda Shields (Corolla WRC) 46m 17s,

5 Pat O'Connell/Mark Wiley (Lancer Evo 9 Gp N) 46m 24s,

6 Martin Cairns/Martin Brady (Impreza) 46m 49s,

7 Mark Sheahan/Jonathan McGrath (Lancer Evo 9 Gp N) 47m 27s,

8 Hans Matthia/Tom McGuire (Lancer Evo 7 Gp N) 47m 31s,

9 James Coleman/Michael Haley (Lancer Evo 9 Gp N) 47m 50s,

10 Brian Lawlor/Peter Kavanagh (Escort) 48m 10s.

Junior Class: 1 Vincent McAree/J P McAree (Peugeot 206) 50m 41s,

2 Jonathan Cunningham/Patrick Cunningham (Civic) 51m 10s,

3 Ian Downey/Brian Daniels (Corsa) 56m 09s.

 

CONNAUGHT M C LOOSE SURFACE AUTOCROSS AT HAZELWOOD, SLIGO:

1 Douglas Richardson (Escort) 2m 46.21s,

2 Stephen Lipsett (Citroen C2) 2m 47.16s,

3 John McGettrick (Escort) 2m 47.24s,

4 Dominic McLoughlin (Peugeot 205) 2m 48.08s,

5 Ronnie Coulter (Astra) 2m 48.35s,

6 Joseph Smith (Escort) 2m 49.03s.

Class winners:
Colin Currid (Nova) 2m 53.11s, Cartha Boyle (Escort) 2m 52.23s, Stephen Lipsett, John McGettrick, Rory Carroll 2m 57.49s, Kieran Carroll (Civic) 2m 58.49s, Ronnie Coulter, Derek Lipsett (Citroen C2) 2m 50.60s.


Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST