USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 25/26 April 2009

26 April 2009

IRISH MOTOR RACING CLUB RACE MEETING AT MONDELLO PARK:

FDS WORLDWIDE EXPRESS FORMULA VEE QUALIFYING RACE (12 laps):

1 Robbie Allen (Sheane) 15m 56.01s, 51.94 mph,

2 Jimmy Furlong (Sheane) 15m 56.16s,

3 Gordon Halnon (Sheane) 15m 58.66s,

4 Lloyd Murphy (Sheane) 16m 01.50s,

5 William Callaghan (Sheane) 16m 02.91s,

6 Roy Halnon (Sheane) 16m 03.05s.

Fastest lap:Furlong 1m 03.234s, 65.44 mph.

 

FDS WORLDWIDE EXPRESS FORMULA VEE FINAL (15 laps):

1 Daniel Polley (Leastone) 15m 39.72s, 66.06 mph,

2 Brian Kelly (Sheane) 15m 40.50s,

3 Robert Casey (Sheane) 15m 40.61s,

4 Jimmy Furlong (Sheane) 15m 40.80s,

5 Adam MacAulay (Sheane) 15m 42.42s,

6 Mark Horan (Sheane) 15m 47.80s.

Fastest lap:
Robbie Allen (Sheane) 1m 01.405s, 67.39 mph.

 

STRYKER RACE 1 (15 laps):

1 Damian Roddy 15m 59.61s, 64.69 mph,

2 Simon Reddin 16m 00.64s,

3 Andrew D'Alton 16m 00.76s,

4 Andrew Karstel 16m 09.25s,

5 James Maher 16m 09.78s,

6 Barry Rabbitt 16m 11.30s.

Fastest lap:D'Alton 1m 02.009s, 66.74 mph.

 

STRYKER RACE 2 (12 laps):

1 Simon Reddin 15m 22.06s, 53.86 mph,

2 Damian Roddy 15m 25.16s,

3 Andrew D'Alton 15m 26.32s,

4 Des Bruton 15m 26.62s,

5 James Maher 15m 28.01s,

6 Alan Watkins 15m 28.06s.

Fastest lap:
Reddin 1m 02.680s, 66.02 mph.

 

PORSCHE RACE 1 (16 laps):

1 Stephen Doyle (996 GT3) 15m 54.17s, 69.39 mph,

2 Robin Titterington (996 GT3) 16m 02.45s,

3 Bob Cameron (911 GT2) 16m 15.96s,

4 Mark Gilmartin (997 GT3) 16m 50.02s,

5 Philip Jones (996) 15 laps,

6 Greg Simpson (911 RS) 15 laps.

Fastest lap:
Doyle 58.368s, 70.90 mph.

 

PORSCHE RACE 2 (14 laps):

1 Stephen Doyle (996 GT3) 15m 19.54s, 63.01 mph,

2 Bob Cameron (911 GT2) 15m 21.79s,

3 Mark Gilmartin (997 GT3) 15m 22.12s,,

4 Greg Simpson (911 RS) 16m 24.56s,
 
5 Ivor Murphy (911) 13 laps, 

6 Brian Corbett (911) 12 laps

Fastest lap:
Robin Titterington (996 GT3) 59.003s, 70.14 mph.

 

FORMULA SHEANE RACE 1 (16 laps):

1 Gary Newsome 15m 35.20s, 70.80 mph,

2 Lee Newsome 15m 40.56s,

3 David Parks 15m 43.27s,

4 Brian Hearty 15m 43.73s,

5 Chris McCabe 15m 55.23s,

6 Michael Balfe 15m 55.96s.

Fastest lap:Parks 57.743s, 71.67 mph.

 

FORMULA SHEANE RACE 2 (10 laps):

1 Anton Savage 10m 53.00s, 63.37 mph,

2 Gary Newsome 10m 53.50s,

3 Lee Newsome 10m 54.38s,

4 Brian Hearty 10m 54.84s,

5 David Hall 11m 01.40s,

6 Gary Corcoran 11m 03.50s.

Fastest lap:
Lee Newsome 1m 01.779s, 66.99 mph.

 

FIAT PUNTO ABARTH RACE 1 (14 laps):

1 Liam Denning 15m 28.36s, 62.41 mph,

2 Clive Pratt 15m 28.60s,

3 Alastair Kellett 15m 30.10s,

4 Nigel Pratt 15m 34.31s,

5 Barry McHenry 15m 40.16s,

6 Noel Greene 15m 40.49s.

Fastest lap:Clive Pratt 1m 04.920s, 63.74 mph.

 

FIAT PUNTO ABARTH RACE 2 (6 laps):

1 Gordon Kellett 6m 45.05s, 61.30 mph,

2 Liam Denning 6m 45.63s,

3 Clive Pratt 6m 46.46s,

4 Alastair Kellett 6m 46.98s,

5 Nigel Pratt 6m 47.59s,

6 Noel Greene 6m 47.86s.

Fastest lap:
Clive Pratt 1m 05.664s, 63.02 mph.

 

FIAT PUNTO/UNO RACE (15 laps):

1 Gary Miller 18m 00.57s, 57.45 mph,

2 Barry Hallion 18m 00.67s,

3 Alan Quinn 18m 05.04s,

4 Gary Cunningham 18m 15.37s,

5 Owen Lawlor 18m 17.19s.

Fastest lap:Miller 1m 06.815s, 61.94 mph.

UNO CLASS (15 laps):

1 Robbie Redmond 19m 12.13s, 53.88 mph,

2 Mark Twomey 19m 13.27s,

3 Louis Burke 14 laps.

Fastest lap: Redmond 1m 12.443s, 57.13 mph.

 

IRISH KARTING CLUB RACE MEETING AT KILTORCAN, CO KILKENNY:

Cadets:
1 Darragh Cormack, 2 Ross Hayes, 3 Conor Shaw.

Mini Max:
1 Ronan Shaw, 2 Scott Finlay, 3 Mark Keane.

KF3:1 Joel Richardson, 2 Jack Lyons, 3 Lee Maguire.

125 Gearbox:
1 Christopher Maher, 2 Michael Curran, 3 Darren Maher.

Super Pro Kart:
1 Gabriel Lodge, 2 Conor McCabe, 3 Colin Keegan.

Bilands Super 4:
1 David Yamamoto, 2 Ivan Thompson, 3 Terence Corcoran.

Rotax Max:
1 Shane Daly, 2 John Norris, 3 Robert O'Keeffe.

 

CO MONAGHAN M C HILLGROVE HOTEL STAGES RALLY AT MONAGHAN (ROUND 2 OF HASS BORDER CHAMPIONSHIP):

1 Niall Maguire/Enda Sherry (Impreza WRC) 81m 23s,

2 Adrian McElvaney/Paul Kelly (Impreza WRC) 82m 34s,

3 Kevin Barrett/Sean Mullally (Impreza WRC) 83m 15s,

4 Sean Gallagher/Marie-Claire Gallagher (Impreza WRC) 84m 17s,

5 Gary McPhillips/Mark Tierney (Escort) 86m 00s,

6 Des Moore/Arthur Kierans (Escort) 86m 34s,

7 Maurice Moffett/Jason McKenna (Starlet) 87m 08s,

8 Danny MacBride/Rory MacBride (Lancer Evo 8 Gp N) 87m 10s,

9 John Cairns/James Cairns (Impreza) 87m 18s,

10 Raymond Conlon/James O'Reilly (Corolla) 88m 09s.

Group N Production class:
1 Danny MacBride/Rory MacBride,

2 Gary Cairns/Justin Coyle (Lancer Evo 9),

3 Anthony Cairns/Martin Cairns (Impreza).

JUNIOR RALLY:

1 Michael Boyle/Glenn Alcorn (Corolla) 57m 02s,

2 Bobby Cooper/Michelle Silke (Corolla) 62m 36s,

3 Peter Wilson/John Kilmurray (Civic) 64m 18s.

 

MOTOR ENTHUSIASTS' CLUB WEEKEND SPORTING TRIAL AT GARRYHUNDEN, CARLOW:

1 Brian Conlon (Erskine-Honda) 9 marks,

2 Gordon Erskine (Erskine-Suzuki) 11m,

3 Craig MacWilliam (Erskine-Yamaha) 15m,

4 Gordon Watkins (Watkins-Yamaha) 15m,

5 Philip Erskine (Erskine-Suzuki) 20m,

6 Ian MacWilliam (Erskine-Yamaha) 21m,

7 Richard Pain (Kilkenny VW) 21m,

8 Paul Needham (BD-Opel) 23m,

9 John Farrell (Erskine-Opel) 26m,

10 Siobhan McCann (JMcVW) 27m,

11 John O'Reilly (Erskine-Kawasaki) 30m,

12 John Bolton (Grasshopper VW) 38m.

Grade winners:
Gordon Erskine, Richard Pain, Willie Fenton (VW) 43m, John Farrell.

Handicap:
Siobhan McCann.

Seniors Trophy:Gordon Erskine.

 

WEXFORD M C RESTRICTED MINI STAGES RALLY AT DUNCORMICK, CO WEXFORD:

1 James Stafford/Amy Ryan (Darrian) 33m 38s,

2 Alan Boggan/Brian Boggan (Nova) 34m 39s,

3 Mark Kennedy/Ian O'Leary (Nova) 34m 59s,

4 Paul Purtill/Alan Kane (Escort) 35m 15s,

5 Tomas O'Rourke/John Smithwick (Civic) 35m 21s,

6 David James/Aidan Kent (Escort) 35m 29s.


Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST