USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 9/10 May 2009

10 May 2009

MOTOR ENTHUSIASTS' CLUB RACE MEETING AT MONDELLO PARK:

SATURDAY RACES:

FIAT PUNTO/UNO RACE 1 (6 laps):

1 Barry Travers 12m 47.07s, 61.29 mph,

2 Gary Miller 12m 49.49s,

3 Barry Hallion 12m 51.11s.

Fastest lap:
Miller 2m 05.102s, 62.64 mph.

UNO CLASS (6 laps):

1 Tom Horan 13m 43.73s, 57.08 mph,

2 Chris Lenehan 13m 44.89s,

3 Mark Twomey 14m 03.72s.

Fastest lap:
Lenehan 2m 14.538s, 58.24 mph.

 

FIAT PUNTO/UNO RACE 2 (8 laps):

1 Barry Travers 16m 52.38s, 61.92 mph,

2 Gary Miller 16m 56.75s,

3 Barry Hallion 17m 06.26s.

Fastest lap:
Travers 2m 05.092s, 62.64 mph.

UNO CLASS (8 laps):

1 Tom Horan 18m 21.12s, 57.08 mph,

2 Mark Twomey 18m 34.50s,

3 Mark McCormack 18m 40.10s.

Fastest lap:
Horan 2m 16.240s, 57.52 mph.

 

FORMULA LIBRE RACE 1 (9 laps):

1 Dan Daly (Reynard 92D Holden) 15m 31.36s, 75.72 mph,

2 Ron Cumming (Lola) 15m 34.51s,

3 Ken Fildes (Ralt RT4 Duratec) 15m 34.69s.

Fastest lap:
Sylvie Mullins (Gould GR37-Judd) 1m 37.952s, 80.00 mph.

 

FORMULA LIBRE RACE 2 (10 laps):

1 Sylvie Mullins (Gould GR37-Judd) 16m 31.95s, 79.00 mph,

2 Dan Daly (Reynard 92D Holden) 16m 55.23s,

3 Ken Fildes (Ralt RT4 Duratec) 17m 07.56s.

Fastest lap:
Mullins 1m 36.783s, 80.96 mph.

 

FDS WORLDWIDE EXPRESS FORMULA VEE QUALIFYING RACE (7 laps):

1 Trevor Delaney (Sheane) 13m 50.54s, 66.04 mph,

2 Robbie Allen (Sheane) 13m 50.98s,

3 Daniel Polley (Leastone) 13m 51.79s.

Fastest lap:
Delaney 1m 55.890s, 67.62 mph.

 

FDS WORLDWIDE EXPRESS FORMULA VEE FINAL (8 laps):

1 David Heavey (Leastone) 15m 39.33s, 66.74 mph,

2 Adam MacAulay (Sheane) 15m 39.75s,

3 William Callaghan (Sheane) 15m 49.26s.

Fastest lap:
Trevor Delaney (Sheane) 1m 55.324s, 67.95 mph.

 

HISTORIC RACE 1 (7 laps):

1 Stephen Doyle (Lotus Elan) 13m 49.90s, 66.09 mph,

2 David Kelly (Lotus Elan) 13m 58.58s,

3 Clive Brandon (Lotus 47) 14m 36.46s.

Fastest lap:
Doyle 1m 57.341s, 66.78 mph.

 

HISTORIC RACE 2 (8 laps):

1 Stephen Doyle (Lotus Elan) 15m 45.91s, 66.27 mph,

2 David Kelly (Lotus Elan) 16m 18.07s,

3 Clive Brandon (Lotus 47) 16m 48.33s.

Fastest lap:
Doyle 1m 56.949s, 67.00 mph.

 

LEGENDS FINAL 1 (8 laps):

1 John Higgins 16m 16.04s, 64.23 mph,

2 Lee Fitzpatrick 16m 22.98s,

3 Niki Meredith 16m 30.36s.

Fastest lap:
Higgins 2m 00.766s, 64.89 mph.

 

SUNDAY RACES:

FIAT PUNTO ABARTH RACE 1 (8 laps):

1 Noel Greene 16m 22.86s, 63.78 mph,

2 Clive Pratt 16m 26.19s,

3 Liam Denning 16m 27.84s,

Fastest lap:
Greene 2m 01.836s, 64.32 mph.

 

FIAT PUNTO ABARTH RACE 2 (6 laps):

1 Alastair Kellett 12m 24.67s, 63.14 mph,

2 Clive Pratt 12m 25.39s,

3 Noel Greene 12m 25.91s.

Fastest lap:
Pratt 2m 02.616s, 63.91 mph.

 

FORMULA SHEANE RACE (9 laps):

1 Garry Newsome 16m 28.04s, 71.38 mph,

2 Tristin Quinn 16m 36.77s,

3 Anton Savage 16m 46.34s.

Fastest lap:
Lee Newsome 1m 48.103s, 72.49 mph.

 

STRYKER RACE (10 laps):

1 Alan Watkins 19m 33.33s, 66.78 mph,

2 Damian Roddy 19m 42.74s,

3 Barry Rabbitt 19m 54.45s.

Fastest lap:
Watkins 1m 56.453s, 67.29 mph.

 

LEGENDS FINAL 2 (8 laps):

1 John Higgins 16m 09.28s, 64.67 mph,

2 Lee Fitzpatrick 16m 11.91s,

3 Stephen Treherne 16m 13.73s.

Fastest lap:
Higgins 1m 59.952s, 65.33 mph.

 

SALOONS (8 laps):

1 Ron Cumming (AC) 15m 06.37s, 69.16 mph,

2 Josh Moffett (Supercar) 15m 21.70s,

3 Eamonn Harte (Mini) 16m 48.19s.

Fastest lap:
Cumming 1m 45.461s, 74.30 mph.

 

PORSCHE RACE (9 laps):

1 Bob Cameron (911 GT2) 16m 48.63s, 69.92 mph,
 
2 Stephen Doyle (996 GT3) 16m 59.23s,

3 Mark Gilmartin (997 GT3) 17m 05.85s.

Fastest lap:
Cameron 1m 48.970s, 71.91 mph.

 

MUNSTER KART CLUB RACE MEETING AT KARTWORLD, WATERGRASSHILL, CO CORK:

Cadets:
1 Darragh Cormack, 2 Ross Hayes, 3 Martin Gallagher.

KF3:
1 Joel Richardson, 2 Shane Burke, 3 Michael Boland.

125 Gearbox:
1 Christopher Maher, 2 James O'Keeffe, 3 Darren Maher.

Super Pro Kart:
1 Conor McCabe, 2 Gabriel Lodge, 3 Ronald Magovern.

Bilands Super 4:
1 David Yamamoto, 2 Terence Corcoran, 3 Ivan Thompson.

 

CARLOW C C STAGES RALLY AT CARLOW:

1 Michael Barrable/Dermot O'Gorman (Focus WRC) 65m 31s,

2 Terence O'Shaughnessy/Eugene McGrath (Corolla) 67m 51s,

3 John Somers/John McGrath (Celica) 69m 33s,

4 James Travers/Robert Nolan (Clio) 69m 54s,

5 Tommy Doyle/Andrew Purcell (Clio) 70m 22s,

6 Damien McCarthy/Eamon Hayes(Civic) 70m 42s.

 

TRIALS DRIVERS' CLUB JAMES PRINGLE MEMORIAL INTERNATIONAL TROPHY AUTOTEST AT CITYWEST, CO DUBLIN (DAY 1):

1 Republic of Ireland A
(Eddie Peterson/Robert Dickson, Eamonn Byrne, Steven Bolton, David Thompson) 3196.1s,

2 Northern Ireland A
(Steven Ferguson, Robin Lyons, Sam Bowden, Raymond Donaldson) 3272.9s,

3 Munster
(Paddy Power, Ian White, Tom Devaney, Liam Cashman) 3483.8,

4 Republic of Ireland B
(Alan Coyle, Chris Grimes, Malcolm Clark, Liam Croston) 3607.1s.

Individuals:
1 Eamonn Byrne (Mini) 746.2s,

2 Robert Dickson (Mini Special) 755.9s,

3 Steven Ferguson (Mini Special) 776.3s,

4 Robin Lyons (Mini) 782.8s,

5 Chris Grimes (Mini) 787.5s,

6 Steven Bolton (Westfield) 797.8s,

7 Paddy Power (Mini Moke) 813.2s,

8 Norman Ferguson (Mini) 832.1s,

9 Sam Bowden (Striker) 842.2s,

10 Liam Cashman (Starlet) 851.0s,

11 Ian White (Mini) 864.3s,

12 Raymond Donaldson (Nova) 871.6s.

Class winners:
Robert Dickson, Robin Lyons, Steven Bolton, Liam Cashman.

Best reserve:
Norman Ferguson.

 

TRIALS DRIVERS' CLUB AUTOTEST AT CITYWEST, CO DUBLIN (DAY 2):

1 Eamonn Byrne (Mini) 402.2s,

2 J J Farrell (Mini Special) 404.0s,

3 Paddy Power (Mini Moke) 412.6s,

4 Chris Grimes (Mini) 432.8s,

5 David Thompson (Nova) 441.2s,

6 Liam Cashman (Starlet) 441.7s,

7 Ken Irwin (Mini) 451.7s,

8 Alan Coyle (Mini Special) 468.5s,

9 Guy Foster (Mini) 480.0s,

10 Richard Pain (Nova) 495.2s.

Class winners:
Chris Grimes, J J Farrell, Liam Cashman, David Thompson.

Novice awards:
Alan Coyle, Guy Foster, Piers MacFheorais (Starlet) 592.0s.

 


Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST