USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 15/16 August 2009

16 August 2009

CORK M C JIM WALSH CORK FOREST RALLY (ROUND 4 OF PETRO SYSTEMS NATIONAL CHAMPIONSHIP):

1 Michael O'Brien/James O'Brien (Focus WRC) 52m 15s,

2 Pat O'Connell/Mark Wiley (Lancer Evo 9 Gp N) 52m 54s,

3 John Reid/Enda Shields (Corolla WRC) 53m 25s,

4 Trevor Harding/Andrew Purcell (Lancer Evo 8 Gp N) 53m 25s,

5 Frank Kelly/Liam Brennan (Escort) 54m 30s,

6 Brian Lawlor/Peter Kavanagh (Escort) 54m 52s,

7 Craig Breen/Gareth Roberts (Fiesta R2) 55m 16s,

8 John McGaffin/Alan Russell (Impreza WRC) 55m 17s,

9 John McLaughlin/Ray Fitzpatrick (Lancer Evo 8 Gp N) 56m 54s,

10 Shay Power/John Rafter (Escort) 56m 56s.

Junior Class:
1 Craig Breen/Gareth Roberts,

2 John Byrnes/Kenneth Sheil (Citroen C2R2) 58m 57s,

3 Jonathan Cunningham/Patrick Cunningham (Civic) 59m 30s.

 

SOUTHERN KARTING CLUB KART RACE MEETING AT PALLAS KARTING, TYNAGH:

Cadets:
1 Ross Hayes, 2 Martin Gallagher, 3 Ben Saurin.

Mini Max:
1 Ronan Shaw, 2 Thomas McGrath, 3 Shane Burke.

KF3:
1 Jack Lyons, 2 Joel Richardson, 3 Andrew Boland.

125 Gearbox:
1 Michael Curran, 2 Emmet Scully, 3 James O'Keeffe.

Super Pro Kart:
1 Gabriel Lodge, 2 Conor McCabe, 3 John Graydon.

Bilands Super 4:
1 David Yamamoto, 2 Ivan Thompson, 3 Brian Kavanagh.

Rotax Max:
1 James Hennessy, 2 Mark Daly, 3 Shane Crosbie.

 

MIDLAND M C AUTOCROSS AT SCRAMOGUE, CO ROSCOMMON (ROUND 9 OF D & B WINDOWS NATIONAL CHAMPIONSHIP) (DAY 1):

Best time of day (Special): 
Chris Culleton (Opel Special) 1m 00.52s.

Best time of day(Saloon): 
Ger Brennan (Fiesta) 1m 11.83s.

Class winners:
Dessie Brady (Civic) 1m 16.92s, Tom O'Sullivan (Corsa) 1m 14.35s, Aidan Pryor (Astra) 1m 20.46s, Jacqueline Tuck (Hayabusa Special) 1m 03.92s, Jimmy Lucey (Special) 1m 05.84s, Eythan Kellett (Peugeot) 1m 17.33s, Aaron Clarke (Nissan) 1m 18.87s, Joe Lenehan (Civic) 1m 19.40s, Niamh Driver (Civic) 1m 29.12s.

 

MIDLAND M C AUTOCROSS AT SCRAMOGUE, CO ROSCOMMON (ROUND 10 OF D & B WINDOWS NATIONAL CHAMPIONSHIP) (DAY 2):

Best time of day (Special):
Chris Culleton (Opel Special) 54.90s.

Best time of day (Saloon):
Ger Brennan (Fiesta) 1m 04.65s.

Class winners:
Sean Mullervy (Civic) 1m 09.65s, Tom O'Sullivan (Corsa) 1m 10.84s, Aidan Pryor (Astra) 1m 11.53s, Dave Fallon (Special) 54.93s, Eythan Kellett (Peugeot) 1m 13.83s, Aaron Clarke (Nissan) 1m 13.70s, David Kellegher (Fiesta) 1m 13.26s, Niamh Driver (Civic) 1m 16.56s, Thomas Snow (Honda) 1m 19.92s.

Back


Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST