USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 29/30 August 2009

30 August 2009

GALWAY M C MOR OIL SUMMER STAGES RALLY AT ATHENRY (ROUND 8 OF DUNLOP NATIONAL RALLY CHAMPIONSHIP):

1 Kevin Barrett/ Damien Connolly (Impreza WRC) 68m 03s,

2 Niall Maguire/Enda Sherry (Impreza WRC) 68m 09s,

3 Kevin Kelleher/Paddy Robinson (Lancer Evo 9 Gp N) 68m 23s,

4 Thomas Fitzmaurice/Fionn Foley (Lancer Evo 9 Gp N) 71m 34s,

5 Trevor Bustard/Kenny Bustard (Lancer Evo 8 Gp N) 71m 56s,

6 Mike Quinn/Grainne McEnery (Escort) 72m 03s,

7 Garry Jennings/David Moynihan (Lancer Evo 9 Gp N) 72m 47s,

8 Mike Bird/Kevin Keane (Impreza WRC) 73m 06s,

9 Thomas Cahill/Philip Conneely (Lancer Evo 8 Gp N) 73m 46s,

10 Jim McKenna/Thomas Treanor (Starlet) 74m 28s.

 

Group N Production class:
1 Kevin Kelleher/Paddy Robinson,

2 Thomas Fitzmaurice/Fionn Foley,

3 Trevor Bustard/Kenny Bustard.

 

JUNIORS:
1 Patrick Divilly/Gerard Divilly (Corolla) 43m 17s,

2 Ciaran Walsh/Aidan Gannon (Civic) 43m 41s,

3 Darren McKenna/Rebecca McKenna (Corolla) 43m 59s.

 

500 MRCI KIRKISTOWN RACE MEETING (ROUND OF MOTORSPORT IRELAND NATIONAL CHAMPIONSHIPS):

MARTIN DONNELLY TROPHY FORMULA FORD 1600 FINAL (21 laps):

1 Noel Robinson (Van Diemen RF92) 22m 03.69s, 86.35 mph,

2 Neville Smyth (Ray GR07) 22m 04.78s,

3 Noel Dunne (Mygale 08),

4 Michael Edgar (Van Diemen RF92),

5 Cormac O'Neill (Ray GR08),

6 Jonathan McMullen (Van Diemen RF92).

Fastest lap:
John Ferguson (Ray GR07) 1m 01.59s, 88.37 mph.

Heat winners:
Michael Edgar, Robert Barrable (Ray GR07).

 

FDS WORLDWIDE EXPRESS FORMULA VEE RACE (14 laps):

1 Stephen Kershaw (Leastone) 16m 10.78s, 78.50 mph,

2 Robbie Allen (Sheane) 16m 11.73s,

3 Adam MacAulay (Sheane),

4 Brian Kelly (Sheane),

5 Daniel Polley (Leastone),

6 Ray Moore (Leastone).

Fastest lap:
Javier Pernas (Sheane) 1m 07.14s, 81.08 mph.

 

FORMULA SHEANE RACE (16 laps):

1 Michael Balfe 16m 55.49s, 85.76 mph,

2 Anton Savage 16m 56.09s,

3 Brian Hearty,

4 Garry Newsome,

5 Dan Mulligan,

6 Michael Rice.

Fastest lap:
Lee Newsome 1m 01.61s, 88.35 mph.

 

IRISH KARTING CLUB C PLATE RACE MEETING AT KILTORCAN, CO KILKENNY: (Aug 30)

Cadets:
1 Conor Shaw, 2 Darragh Cormack, 3 Martin Gallagher.

Cadet Novices:
1 Nicole Coffey, 2 Gavin Rundle, 3 Zack Gibson.

Mini Max:
1 Ronan Shaw, 2 Mark Keane, 3 Thomas McGrath.

KF3:
1 Jack Lyons, 2 Lee Maguire, 3 Niall Murray.

125 Gearbox:
1 Christopher Maher, 2 Michael Curran, 3 James O'Keeffe.

Super Pro Kart:
1 Conor McCabe, 2 Gabriel Lodge, 3 David McClean.

Bilands Super 4:
1 Terence Corcoran, 2 Eamonn Yamamoto, 3 Pasquale di Lucia.

Rotax Max:
1 Shane Crosbie, 2 Shane Daly, 3 Richie Faulkner.

 

CARLOW C C AUTOCROSS AT SESKIN, LEIGHLINBRIDGE, CO CARLOW (ROUND 11 OF D & B WINDOWS NATIONAL CHAMPIONSHIP):

Best time of day (Special):
Chris Culleton (Opel Special) 1m 21.03s.

Best time of day (Saloon):
David Kellegher (Fiesta) 1m 38.87s.

Class winners:
John Joe D'Arcy (Corolla) 1m 41.70s, Dominic Girvan (Peugeot 205) 1m 45.23s, Seamus Anderson (Escort) 1m 53.96s, Jimmy Lucey (Special) 1m 38.04s, James Cummins (Escort) 1m 40.87s, James Driver (Swift) 2m 36.15s, Niamh Driver (Swift), Emmet Watchorn 1m 51.39s.

 

TRIALS DRIVERS' CLUB BEGINNERS' AUTOTEST AT MONDELLO PARK, CO KILDARE:

1 Damien Phillips (Starlet) 718.2s,

2 Glenn Kilty (Starlet) 740.0s,

3 Christopher Byrne (Starlet) 747.1s,

4 Rory Power (Mini) 825.5s,

5 Michael Fleming (Starlet) 842.9s.

Class winners:
Rory Power, Michael Fleming.

 

NOVICES:

1 Ger Lawlor (Starlet) 597.2s,

2 Piers MacFheorais (Starlet) 636.6s,

3 Trevor Athey (Striker) 659.7s,

4 Stefan Walsh (Starlet) 661.2s,

5 Patricia Denning (Starlet) 672.8s,

6 Mark Nugent (Starlet) 687.5s.

Class winners:
Trevor Athey, Stefan Walsh, Ger Lawlor.

 

EXPERTS:

1 Paul Phelan (Mini Special) 517.4s,

2 Alan Coyle (Mini Special) 529.4s,

3 Guy Foster (Mini) 558.0s,

4 Richard Pain (Nova) 584.9s,

5 Mark Doran (Escort) 695.5s.


Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST