USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 12/13 September 2009

LEINSTER TROPHY RACE MEETING AT MONDELLO PARK

LEINSTER TROPHY FORMULA VEE FEATURE RACE (5 laps):
1 Garry Newsome (Sheane) 9m 42.40s, 67.27 mph,
2 Brian Kelly (Sheane) 9m 43.87s,
3 David O’Brien (Sheane) 9m 45.68s,
4 Adam MacAulay (Sheane) 9m 46.25s,
5 Paul Sammin (Sheane) 9m 52.78s,
6 Robbie Allen (Sheane) 9m 53.01s.
Fastest lap:
Newsome 1m 55.189s, 68.03 mph.

FORMULA LIBRE RACE 1 (9 laps):
1 Dan Daly (Reynard 92D Ilmor) 15m 25.23s, 76.22 mph,
2 Sylvie Mullins (Ralt RT33 Opel) 15m 43.00s,
3 Alan Kessie (Lola T87/50 Judd) 15m 58.83s,
4 Michael Roche (Dallara 397 VW) 16m 28.16s,
5 Seamus Ryan (Raw Stryker Hayabusa) 16m 34.24s,
6 Peter Dwyer (Reynard GM FVL) 16m 35.59s.
Fastest lap:
Daly 1m 41.388s, 77.29 mph.

FORMULA LIBRE RACE 2 (9 laps):
1 Dan Daly (Reynard 92D Ilmor) 15m 13.19s, 77.23 mph,
2 Sylvie Mullins (Ralt RT33 Opel) 15m 19.29s,
3 Donal Griffin (Reynard 90D Rover) 15m 20.41s,
4 Ken Fildes (Ralt RT4 Duratec) 15m 24.06s,
5 Eugene Heary (Reynard 97D Holden) 16m 01.86s,
6 Pat Casey (Nemesis) 16m 02.24s.
Fastest lap:
Daly 1m 39.573s, 78.70 mph.

LEINSTER TROPHY FORMULA VEE QUALIFYING RACE (6 laps)
:
1 John Stapleton (Leastone) 11m 44.27s, 66.76 mph,
2 Ray Moore (Leastone) 11m 44.46s,
3 Jessica Casserly (Sheane) 11m 45.22s,
4 William Callaghan (Sheane) 11m 49.06s,
5 Daniel Polley (Leastone) 11m 56.85s,
6 Shane Ringwood (Sheane) 12m 04.55s.
Fastest lap:
Paul Sammin (Sheane) 1m 56.056s, 67.52 mph.

FORMULA FORD 1600 RACE 1 (9 laps)
:
1 Scott Malvern (Ray GR08) 16m 21.29s, 71.87 mph,
2 Noel Dunne (Mygale SJ08) 16m 21.81s,
3 Rory Butcher (Van Diemen RF92) 16m 26.24s,
4 Stephen Daly (Ray GR06) 16m 26.83s,
5 David Grady (Van Diemen RF02) 16m 32.66s,
6 Morgan Dempsey (Van Diemen RF09) 16m 34.03s.
Fastest lap:
Malvern 1m 47.975s, 72.57 mph.

FORMULA FORD 1600 RACE 2 (9 laps) (Provisional):
1 Rory Butcher (Van Diemen RF92) 16m 26.96s, 71.46 mph,
2 Stephen Daly (Ray GR06) 16m 32.80s,
3 Paul Dagg (Van Diemen RF91) 16m 33.21s,
4 Noel Dunne (Mygale SJ08) 16m 34.95s,
5 Morgan Dempsey (Van Diemen RF09) 16m 36.02s,
6 John Ferguson (Ray GR07) 16m 49.76s.
Fastest lap:
Butcher 1m 48.684s, 72.10 mph.

FDS WORLDWIDE EXPRESS FORMULA VEE RACE 1 (8 laps)
:
1 Brian Kelly (Sheane) 15m 24.98s, 67.77 mph,
2 Robert Casey (Sheane) 15m 27.55s,
3 Robbie Allen (Sheane) 15m 29.32s,
4 David O’Brien (Sheane) 15m 30.52s,
5 Adam MacAulay (Sheane) 15m 30.67s,
6 Trevor Delaney (Sheane) 15m 40.10s.
Fastest lap:
Casey 1m 54.642s, 68.35 mph.

FDS WORLDWIDE EXPRESS FORMULA VEE RACE 2 (8 laps):
1 Brian Kelly (Sheane) 15m 40.42s, 66.66 mph,
2 Robbie Allen (Sheane) 15m 40.64s,
3 Robert Casey (Sheane) 15m 40.81s,
4 Ray Moore (Leastone) 15m 41.31s,
5 Adam MacAulay (Sheane) 15m 41.71s,
6 Daniel Polley (Leastone) 15m 42.27s.
Fastest lap:
Casey 1m 54.687s, 68.32 mph.

SOPHOS GLOBAL GT RACE 1 (9 laps):
1 Alan Byrne 16m 32.92s, 71.03 mph,
2 Peter Drennan 16m 34.18s,
3 Eugene Heary 16m 46.12s,
4 Ivor Miller 16m 53.26s,
5 Ben Conway 16m 58.93s,
6 Mark Braden 16m 58.93s.
Fastest lap:
Byrne 1m 48.468s, 72.24 mph.

SOPHOS GLOBAL GT RACE 2 (9 laps):
1 Alan Byrne 16m 31.34s, 71.14 mph,
2 Peter Drennan 16m 31.38s,
3 Mark Braden 16m 43.00s,
4 Eugene Heary 16m 43.05s,
5 Ivor Miller 16m 52.75s,
6 Ben Conway 16m 54.77s.
Fastest lap:
Byrne 1m 49.520s, 71.55 mph.

PORSCHE/SALOON LIBRE/SUPERCAR RACE 1 (8 laps)
:
1 Ronayne O’Mahony (Supercar) 15m 08.43s, 69.01 mph,
2 Stephen Donnelly (Locost) 15m 14.33s,
3 Mark Turley (Supercar) 15m 16.70s,
4 Rod McGovern (Supercar) 15m 17.03s,
5 Dave Maguire (Supercar) 15m 17.37s,
6 Alan Dawson (Supercar) 15m 27.66s.
Fastest lap:
Donnelly 1m 48.690s, 72.09 mph.

SUPERCAR RACE 2 (8 laps):
1 John Whelan 16m 48.77s, 62.14 mph,
2 Alan Dawson 16m 50.11s,
3 Dave Maguire 16m 50.66s,
4 Rod McGovern 16m 51.39s,
5 Josh Moffett 16m 53.42s,
6 Michael Fitzgerald 16m 56.08s.
Fastest lap:
Ronayne O’Mahony 1m 52.594s, 69.59 mph.

HISTORIC RACE (8 laps)
:
1 Stephen Doyle (Lotus Elan) 15m 06.28s, 69.17 mph,
2 Alan Kessie (Gryphon) 15m 34.38s,
3 David Kelly (Crossle-BMW 9S) 15m 35.40s,
4 Jackie Cochrane (Sunbeam Tiger) 16m 30.43s,
5 Eamonn Harte (Mini) 16m 38.97s,
6 Bernard Foley (MGBGT V8) 16m 41.01s.
Fastest lap:
Doyle 1m 51.443s, 70.31 mph.

FIAT PUNTO ABARTH RACE 1 (8 laps):
1 Liam Denning 16m 29.89s, 63.33 mph,
2 Gordon Kellett 16m 32.50s,
3 Clive Pratt 16m 33.25s,
4 Alastair Kellett 16m 35.11s,
5 Noel Greene 16m 35.68s,
6 David Pratt 16m 44.72s.
Fastest lap:
Clive Pratt 2m 02.753s, 63.84 mph.

FIAT PUNTO ABARTH RACE 2 (8 laps)
:
1 Gordon Kellett 16m 35.87s, 62.95 mph,
2 Alastair Kellett 16m 35.92s,
3 Clive Pratt 16m 37.75s,
4 Liam Denning 16m 54.29s,
5 Derek Graham 16m 55.36s,
6 Noel Greene 16m 56.26s.
Fastest lap:
Clive Pratt 2m 03.350s, 63.53 mph.

FORMULA SHEANE RACE (6 laps)
:
1 Garry Newsome 11m 00.44s, 71.19 mph,
2 Kevin Sheane 11m 04.61s,
3 Brian Hearty 11m 07.82s,
4 Michael Balfe 11m 10.12s.
5 Michael Rice 11m 16.80s,
6 Chris McCabe 11m 25.01s.
Fastest lap:
Newsome 1m 49.053s, 71.85 mph.

STRYKER RACE 1 (8 laps):
1 Alan Watkins 15m 42.98s, 66.48 mph,
2 Seamus Ryan 15m 45.31s,
3 Des Bruton 15m 49.72s,
4 Greg Kelly 15m 51.21s,
5 Stephen Ross 15m 52.73s,
6 Damian Roddy 16m 01.23s.
Fastest lap:
Kelly 1m 56.934s, 67.01 mph.

FIAT PUNTO/UNO RACE (8 laps):
1 Gary Miller 16m 56.26s, 61.68 mph,
2 Barry Hallion 16m 57.12s,
3 Paul Flanagan 16m 59.48s,
4 Barry Travers 17m 02.24s,
5 Alan Quinn 17m 10.37s,
6 Brendan Travers 17m 11.58s.
Fastest lap
:
Travers 2m 05.192s, 62.59 mph.

FIAT UNO CLASS (8 laps):
1 Chris Lenehan 18m 21.38s, 56.92 mph,
2 Val Thompson 18m 35.09s,
3 Coilin Clinton 18m 43.12s.
Fastest lap:
Lenehan 2m 15.491s, 57.83 mph.

ALLCOMERS RACE (8 laps):
1 Paul Heavey (Spire-Leastone) 16m 36.51s, 62.91 mph,
2 Stephen Ross (Stryker) 16m 40.59s,
3 Damian Roddy (Stryker) 16m 40.78s,
4 Alan Watkins (Stryker) 16m 41.38s,
5 Andrew Karstel (Stryker) 16m 41.77s,
6 Seamus Ryan (Stryker) 16m 43.45s.
Fastest lap:
Heavey 1m 55.858s, 67.63 mph.

 
WEXFORD M C RIVERBANK HOUSE HOTEL DICK BAILEY STAGES RALLY AT WEXFORD
:

1 P J McGrath/Billy Collins (Impreza WRC) 121m 59s,
2 Damian Cole/Craig Drew (Focus WRC) 123m 27s,
3 James M Stafford/Amy Ryan (Darrian T90) 123m 48s,
4 Washington James/Dai Roberts (Darrian T90) 123m 58s,
5 Tommy Doyle/Colin Fitzgerald (Clio) 126m 31s,
6 Neil McCance/Francis Regan (Lancer Evo 9 Gp N) 127m 00s,
7 Sean Flanagan/Brian Duggan (Impreza Gp N) 127m 30s,
8 Mark Kennedy/Ian O’Leary (Nova) 129m 09s,
9 David James/Aidan Kent (Escort) 129m 21s,
10 John Waring/Sorcha Kelly (Escort) 129m 27s.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST