USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 18/19/20 of September 2009

CLARE M C AUBURN LODGE HOTEL STAGES RALLY AT ENNIS:

1 Niall Maguire/Enda Sherry (Impreza WRC) 64m 56s,
2 Mike Quinn/Grainne McEnery (Escort) 67m 10s,
3 Ed O’Callaghan/Ger Clancy (Escort) 67m 50s,
4 Craig Breen/Gareth Roberts (Fiesta R2) 67m 57s,
5 Trevor Bustard/Kenny Bustard (Lancer Evo 8 Gp N) 68m 02s,
6 Brian Brogan/Dermot McGettigan (Escort) 68m 04s,
7 Ed Synan/Denis O’Connell (Escort) 69m 16s,
8 Pat Kelly/Noel Lambert (Impreza) 70m 09s,
9 Tom Flaherty/Patrick Curley (Escort) 70m 39s,
10 Patrick Boyle/Donal McCole (Corolla) 71m 15s.  

 
MUNSTER KART CLUB RACE MEETING AT KARTWORLD, WATERGRASSHILL, CO CORK
:
Cadets:
1 Ross Hayes, 2 Darragh Cormack, 3 Ben Saurin.
Mini Max:
1 Ronan Shaw, 2 Thomas McGrath, 3 Mark Keane.
KF3:
1 Jack Lyons, 2 Lee Maguire, 3 Sean Maguire.
125 Gearbox:
1 Michael Curran, 2 Emmet Scully, 3 James O’Keeffe.
Super Pro Kart:
1 Conor McCabe, 2 Gabriel Lodge, 3 John Graydon.
Rotax Max:
1 John Norris, 2 Martin Pierce, 3 Shane Crosbie.
Bilands Super 4:
1 David Yamamoto, 2 Ivan Thompson, 3 Terence Corcoran.

 
LAOIS RALLYSPORT CLUB AUTOCROSS AT BALLYFIN, CO LAOIS (ROUND 12 OF D & B WINDOWS NATIONAL CHAMPIONSHIP) (DAY 1):

Best time of day (Special):
Chris Culleton (Opel Special) 1m 33.61s.

Best time of day (Saloon):
Ger Brennan (Fiesta) 1m 41.03s.

Class winners:
 Noel Driver (Ka) 2m 01.15s, David Kellegher (Fiesta) 1m 57.15s, Seamus Anderson (Escort) 2m 10.01s, Niall Brennan (Honda Special) 1m 42.84s, Jimmy Lucey (Rover Special) 1m 41.84s, Eythan Kellett (Peugeot 205) 1m 56.86s, Daragh Smith (Civic) 2m 07.96s, Gemma Kerley (Civic) 2m 03.09s.  

LAOIS RALLYSPORT CLUB AUTOCROSS AT BALLYFIN, CO LAOIS (ROUND 13 OF D & B WINDOWS NATIONAL CHAMPIONSHIP) (DAY 2)
:

Best time of day (Special)
:
Chris Culleton (Opel Special) 1m 19.40s.

Best time of day (Saloon):
Ger Brennan (Fiesta) 1m 28.70s.

Class winners
:
Dessie Brady (Civic) 1m 47.28s, David Kellegher (Fiesta) 1m 42.50s, Seamus Anderson (Escort) 1m 47.20s, Niall Brennan (Honda Special) 1m 22.65s, Eythan Kellett (Peugeot 205) 1m 43.73s, Cathal Martley (Peugeot 106) 1m 51.21s, Gemma Kerley (Civic) 1m 50.71s.  

 
IRISH MOTOR RACING CLUB “IRISH RALLY” RETROSPECTIVE TRIAL AT SANDYFORD, DUBLIN (ROUND 3 OF AUTOSTATION IRISH RETRO CHALLENGE)
:

1 Eamonn Byrne/Paul Phelan (Mini Cooper S) 107 marks,
2 Mark Doran/Nikki Doran (Ford Escort) 165m,
3 Frank Lenehan/Anthony Preston (Datsun 100A) 182m,
4 Frank Fennell/Paul Bosdet (Alfa Romeo Giulia) 196m,
5 Lucy Whitford/Kathryn Millington (Mini Cooper S) 223m,
6 Owen Whelan/Joanna Doran (Toyota Starlet) 243m,
7 Joe Reynolds/Vincent Fagan (MGB GT) 259m,
8 Steve Griffin/Alan Dorman (Opel Kadett) 262m,
9 Ronnie Mitchell/Aaron Mitchell (Gilbern Invader) 307m,
10 Dermot Carnegie/Kevin Savage (Alfa Romeo Giulietta Sprint) 335m.

Class winners:
Lucy Whitford/Kathryn Millington, Frank Fennell/Paul Bosdet, Joe Reynolds/Vincent Fagan, Frank Lenehan/Anthony Preston, Owen Whelan/Joanna Doran. Newcomers’ Award: Craig O’Rourke/Diarmuid Murphy (Starlet) 485m.  

 
MOTOR ENTHUSIASTS’ CLUB RHODES CUP SPORTING TRIAL AT GLENEALY, CO WICKLOW
:

1 Gordon Erskine (Erskine-Suzuki) 12 marks,
2 Craig MacWilliam (Erskine-Yamaha) 13m,
3 John Bolton (Grasshopper VW) 16m,
4 Philip Erskine (Erskine-Suzuki) 16m,
5 Ian MacWilliam (Erskine-Yamaha) 17m,
6 Brian Hill (Daihatsu) 20m,
7 Paul Needham (Erskine-Honda) 22m,
8 Ken Fildes (Erskine-Yamaha) 26m,
9 Robin Taylor (Suzuki) 35m,
10 Gordon Watkins (Watkins-Yamaha) 35m,
11 Alfie Inglis (Erskine-Lancia) 38m,
12 Percy Pennefather (Erskine-Suzuki) 38m.

Grade winners:
Craig MacWilliam, Brian Hill, Alec Watkins (Watkins-Yamaha) 41m, Fergal Gregory (VW) 57m. Handicap: Robert Fox (VW). Juniors:
Matthew Hill (Daihatsu) 72m.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST