USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 3/4 October 2009

CORK 20 INTERNATIONAL RALLY AT CORK (FINAL ROUND OF IRISH TARMAC CHAMPIONSHIP):

1 Gareth MacHale/Brian Murphy (Ford Focus WRC) 1h 59m 25s,
2 Eugene Donnelly/Paddy Toner (Skoda Fabia WRC) 2h 00m 35s,
3 Denis Cronin/Coleman Hurley (Subaru Impreza WRC) 2h 04m 41s,
4 Daragh O’Riordan/Tony McDaid (Renault Clio S1600) 2h 08m 58s,
5 Owen Murphy/James O’Brien (Mitsubishi Lancer Evo 9 Gp N) 2h 11m 32s,
6 Ger O’Donovan/Sean Hayde (Subaru Impreza Gp N) 2h 11m 59s,
7 John Buttimer/Declan Buttimer (Subaru Impreza WRC) 2h 15m 40s,
8 Eugene Meegan/Sorcha Kelly (Honda Civic) 2h 15m 41s,
9 Jeremy Taylor/Jody Patterson (Mitsubishi Lancer Evo Gp N) 2h 17m 14s,
10 Alastair Fisher/Barry McNulyy (Mitsubishi Lancer Evo 9 Gp N) 2h 17m 53s.

GROUP N:
1 Owen Murphy/James O’Brien,
2 Ger O’Donovan/Sean Hayde,
3 Jeremy Taylor/Jody Patterson.  

NATIONAL EVENT:
1 Phil Collins/Derek Brannigan (Ford Escort) 2h 06m 07s,
2 Barry Meade/Johnny Hickey (Ford Escort) 2h 06m 52s,
3 Kevin O’Donoghue/Joe O’Leary (Ford Escort) 2h 10m 54s.  

HISTORIC/POST-HISTORIC EVENT:
1 Denis Moynihan/Dan Moynihan (Ford Escort) 1h 59m 30s,
2 Ray Hilliard/Senan Raggett (Ford Escort) 2h 00m 42s,
3 Martin Sheahan/Sean Daly (Ford Escort) 2h 04m 59s.  

FIESTA SPORTING TROPHY
:
1 Robert Barrable/Dermot O’Gorman 1h 18m 44s,
2 Mark Donnelly/Paddy Robinson 1h 24m 07s.  

JUNIOR EVENT:
1 Jonathan Cunningham/Martin Cunningham (Honda Civic) 56m 09s,
2 David Guest/Ruth Guest (Honda Civic) 56m 16s,
3 Ray O’Sullivan/Derek O’Brien (Vauxhall Nova) 58m 44s.  


MEATH & DISTRICT M. C. KART RACE MEETING AT ATHBOY
:
Cadets:
1 Ross Hayes, 2 Martin Gallagher, 3 Ben Saurin.
Mini Max:
1 Mark Keane, 2 Thomas McGrath, 3 Darragh Cormack.
KF3:
1 Lee Maguire, 2 Jack Lyons, 3 Conor Dunne.
Super Pro Kart:
1 Gabriel Lodge, 2 Conor McCabe, 3 David McClean.
Rotax Max:
1 Shane Daly, 2 John Norris, 3 James Tumulty.
Bilands Super 4:
1 Ivan Thompson, 2 David Yamamoto, 3 Terence Corcoran.


LAOIS RALLYSPORT CLUB SPRINT AT PALLAS KARTING, TYNAGH, CO GALWAY:

1 Michael Roche (Dallara 397 VW) 2m 42.0s,
2 Paul O’Connell (Delta T79 Warrior) 2m 45.5s,
3 Dean Laffey (Reynard RF81 Opel) 2m 47.6s.

Class winners:
Mark Cunningham (Civic) 3m 17.5s, Vincent Deery (Nova) 3m 01.9s, Andrew Karstel (Stryker) 3m 01.5s, Laurence Flynn (Sheane FV) 3m 06.7s, Adrian McCallion (Normandale-Suzuki) 2m 49.0s, Mike Deane (Lancer Evo 6) 2m 55.6s, Ken Treacy (Peugeot 206) 3m 08.3s, Tommy Flanagan (Escort) 3m 18.1s, Ger Hodgins (Civic) 3m 13.2s, Peter Cummins (Darrian) 3m 05.9s.  


CO MONAGHAN  M C NAVIGATION TRIAL AT THREEMILEHOUSE:

1 Arthur Kierans/Daire Hayes (Subaru Impreza) 3 marks,
2 Michael Carbin/Evin Hughes (Subaru Legacy) 6m,
3 Trevor Farrell/Noel Hall (Subaru Impreza) 6m,
4 Andy Mackarel/Liam Higgins (Subaru Impreza) 10m,
5 Garreth Beagan/Stephen Thornton (Subaru Impreza) 18m,
6 Richard Cassidy/Sean McCaffrey (Vauxhall Vectra) 18m,
7 Kevin Keenan/Barry Garvey (Subaru Impreza) 23m,
8 Mickey Tynan/Ciaran Tynan (Subaru Impreza) 23m,
9 Gerard Callaghan/Kevin Gallagher (Subaru Impreza) 25m,
10 Ger Gowen/Paul Phelan (Subaru Impreza) 30m.

Semi-experts:
1 Michael Carbin/Evin Hughes, 2 Mickey Tynan/Ciaran Tynan, 3 Paul Doherty/Donny Riney (Subaru Impreza) 39m.
Novices:
1 Kevin Keenan/Barry Garvey, 2 Gerard Callaghan/Kevin Gallagher, 3 David Smyth/Jonathan McGovern (Toyota Celica) 88m.
Beginners:
1 Peter Hagan/Sam Johnston (Toyota Sprinter) 57m, 2 Derek Butler/Olivia McCarthy (Nissan Sunny) 109m, 3 Brendan Ward/Niall Prunty (Vauxhall Vectra) 118m.  


LEINSTER MOTOR CLUB GVB CUP SPORTING TRIAL AT NEWCASTLE, CO WICKLOW
:
1 Paul Needham (Erskine-Honda) 0 marks,
2 Aidan Kehoe (Sheane VW) 0m,
3 Brian Conlon (Erskine-Honda) 0m,
4 Craig MacWilliam (Erskine-Yamaha) 0m,
5 Philip Erskine (Erskine-Suzuki) 0m,
6 Paddy Cahill (Erskine-VW) 1m,
7 Gordon Watkins (Watkins-Yamaha) 1m,
8 Gordon Erskine (Erskine-Suzuki) 1m,
9 Tony Hennessy (Hennessy-Harley Davidson) 3m,
10 Brendan Kilkenny (Erskine-Yamaha) 3m,
11 Percy Pennefather (Erskine-Suzuki) 3m,
12 Tony Conlon (Erskine-Honda) 3m.

Grade winners:
Brian Conlon, Aidan Kehoe, David Sheane (Sheane VW) 4m, Cormac Dunne (Sheane VW) 8m.
Handicap:
Tony Gregory (VW). Juniors: Tony Gregory Jnr (VW).  


WEXFORD M C AUTOTEST AT BALLYCOGLEY, CO WEXFORD
:
1 Damien Doran (Mini) 400.8s,
2 Ger Lawlor (Starlet) 403.6s,
3 Piers MacFheorais (Starlet) 427.3s,
4 Seamus Anderson (Starlet) 450.5s,
5 Patricia Denning (Starlet) 455.2s,
6 James F Stafford 469.9s.

Class winners:
James F Stafford, Seamus Anderson, Ger Lawlor.
Novice Award:
Lisa O’Dowd.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST