USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results 26/27/28 December 2009

TRIALS DRIVERS’ CLUB CHRISTMAS AUTOTEST :

1 Eamonn Byrne (Starlet) 788.2s,
2 Frank Lenehan (Starlet) 795.9s,
3 Darren Quille (Starlet) 819.3s,
4 Gerard Tohill (Starlet) 830.3s,
5 Derek Tohill (Starlet) 831.1s,
6 Eddie Peterson (Starlet) 831.7s,
7 Mark Doran (Starlet) 846.8s,
8 Declan Hendrick (Starlet) 855.8s,
9 Clive Peterson (Starlet) 859.7s,
10 Patricia Denning (Starlet) 860.6s,
11 Daniel Byrne (Starlet) 870.2s,
12 Craig MacWilliam(Mini) 872.7s.

Class winners: Eddie Peterson, Gerard Tohill, Owen Whelan (Starlet) 873.4s.



CARLOW CC RALLYSPRINT AT MONDELLO PARK
:

1 David James (Lancer Evo 6) 10m 15.77s,
2 Mark Courtney (Celica) 10m 34.09s,
3 Eoin Murray (Lancer Evo 6) 10m 38.55s,
4 Mark Donnelly (Lancer Evo) 10m 46.08s,
5 Terence O’Shaughnessy (Corolla) 10m 51.77s,
6 Vincent Deery (Nova) 10m 53.06s,
7 Joe Murray (Lancer Evo 6) 10m 53.23s,
8 Sam Moffett (Lancer Evo) 10m 55.70s,
9 Ian O’Connell (Mini) 10m 56.30s,
10 David Wright (Lancer Evo 9) 11m 02.62s.

Class winners: Mark Donnelly, Jeremy Drislane (Lancer Evo) 11m 10.37s, Alex von Schmieder (Peugeot) 11m 44.63s, Des Ryan (Corsa) 11m 03.66s, Ian O’Connell, Vincent Deery, Terence O’Shaughnessy, Ken Treacy (Peugeot 206) 11m 18.96s, Noel O’Brien (Peugeot 205) 11m 37.21s, John O’Donnell (Starlet) 11m 21.69s.



CORK M C AUTOCROSS AT LADYSBRIDGE, CO CORK (FINAL ROUND OF JERRY MURPHY TYRES MUNSTER CHAMPIONSHIP)
:

1 Gerard Lucey (Toyota Spl) 1m 48.92s,
2 Joe Cullen (JB Spl) 1m 52.84s,
3 Jimmy Lucey (Rover Spl) 1m 53.15s.
Class winners: Victor Beamish 1m 59.12s, Owen Murphy 1m 59.98s, David Long 2m 04.98s, James Lehane 1m 56.57s, Colm Grant 1m 54.72s. Junior award: David Beamish 1m 55.14s. Novice award: Billy Davis 2m 02.99s. Members’ award: Richard Davis 2m 01.48s.


LIMERICK MC DEEBERT HOUSE HOTEL MINI STAGES RALLY AT KILMALLOCK:

1 James Murphy/Anthony Nestor (Escort Cosworth) 48m 32s,
2 Edward O’Callaghan/Ger Clancy (Escort) 48m 44s,
3 Barry Ryan/Diarmuid Falvey (Escort) 49m 23s,
4 Mike Quinn/Grainne McEnery (Escort) 49m 24s,
5 Pat Kelly/Noel Lambert (Impreza) 49m 45s,
6 John Hendy/Ray Fitzpatrick (Corolla) 50m 06s,
7 Vincent OShea/Brian Hickey (Escort Cosworth) 50m 08s,
8 Eamonn Hanley/Podge Doody (Peugeot 106) 50m 48s,
9 Kevin O’Connor/Donal Balfe (Peugeot 205) 51m 45s,
10 David Dunne/Ciaran O’Connor (Escort) 51m 50s.
Group N Production class: 1 Liam Higgins/Enda O’Leary (Lancer Evo 7) 53m 06s,
2 Stephen Carey/Mark Lee (Civic) 53m 30s,
3 Paul Curley/Des Daniels (Civic) 53m 39s.


LEINSTER MOTOR CLUB LE FANU AND BRABAZON CUPS SPORTING TRIAL AT KILLRUDDERY, BRAY, CO WICKLOW
:

1 Gordon Erskine (Erskine-Suzuki) 3 marks,
2 Brian Conlon (Erskine-Honda) 3m,
3 Alan Kilkenny (Erskine-Yamaha) 4m,
4 Richard Pain (Kilkenny VW) 5m,
5 Paul Needham (Erskine-Honda) 6m,
6 Oliver Peden (VW) 7m,
7 Siobhan McCann (JMcVW) 10m,
8 Jonathan Fildes (Erskine-Yamaha) 11m,
9 Joe McCann (VW) 12m,
10 Ian Meredith (VW) 13m,
11 Philip Erskine (Erskine-Suzuki) 13m,
12 Aidan Kehoe (Sheane VW) 13m.
Brabazon Cup: Richard Pain.

Grade winners: Brian Conlon, Paul Needham, Oliver Peden, Christopher Evans (ETE-Yamaha) 18m.
Handicap: Paul Gleeson (Williams VW). Juniors: Iain Meeke (BD-Opel) 59m.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST