USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 13/14 March 2010

MAYO & DISTRICT MC MCWILLIAM PARK HOTEL MAYO STAGES RALLY AT CLAREMORRIS (ROUND 2 OF DUNLOP NATIONAL RALLY CHAMPIONSHIP AND ROUND 1 OF HASS BORDER CHAMPIONSHIP):

1 Melvyn Evans/Patrick Walsh (Impreza WRC) 77m 09s,
2 Kevin Barrett/Sean Mullally (Impreza WRC) 77m 29s,
3 Craig Breen/Dai Roberts (Fiesta S2000) 77m 50s,
4 Niall Maguire/Enda Sherry (Impreza WRC) 78m 42s,
5 Declan Boyle/Brian Boyle (Escort) 80m 59s,
6 Damien Gallagher/Paul Garry (Escort) 81m 10s,
7 Camillus Bradley/Crawford Henderson (Escort) 81m 37s,
8 Sean Flanagan/Brian Miller (Impreza Gp N) 82m 10s,
9 Victor Hunter/Michael Doherty (Escort) 82m 52s,
10 Eugene Ferry/Derek Heena (Escort) 83m 22s.

Group N Production class:
1 Sean Flanagan/Brian Miller,
2 Trevor Bustard/Kenny Bustard (Lancer Evo 8) 83m 34s,
3 Mark Donnelly/Paddy Robinson (Citroen C2R2) 85m 29s.

 
KERRY MOTOR CLUB LEE STRAND CO-OPERATIVE CREAMERY AUTOTEST AT TRALEE RACECOURSE (ROUND 13 OF HEWISON TROPHY CHAMPIONSHIP AND ROUND 2 OF PREMIER AUTO PARTS MUNSTER CHAMPIONSHIP) (DAY 1)
:

1 Eddie Peterson (Mini Special) 692.2s,
2 Robin Lyons (Mini Special) 707.2s,
3 Steven Ferguson (Mini Special) 710.4s,
4 Paddy Power (Mini Moke) 717.7s,
5 Simon Echlin (Caterham) 724.6s,
6 Chris Grimes (Mini) 738.3s,
7 David Thompson (Nova) 768.0s,
8 Guy Foster (Mini) 773.7s,
9 Alan Coyle (Mini Special) 791.1s,
10 Paul Phelan (Mini Special) 791.2s,
11 Liam Cashman (Starlet) 796.4s,
12 Damien Doran (Mini) 840.9s.

Class winners:
Chris Grimes, Robin Lyons, John Lyons (Starlet Special) 899.5s, Simon Echlin, Liam Cashman, David Thompson.
Novice awards:
Damien Doran, Rory Power (Mini) 1043.2s.

 
KERRY MOTOR CLUB LEE STRAND CO-OPERATIVE CREAMERY AUTOTEST AT TRALEE RACECOURSE (ROUND 14 OF HEWISON TROPHY CHAMPIONSHIP AND ROUND 3 OF PREMIER AUTO PARTS MUNSTER CHAMPIONSHIP) (DAY 2):

1 Steven Ferguson (Mini Special) 639.9s,
2 Eddie Peterson (Mini Special) 653.2s,
3 Paddy Power (Mini Moke) 658.7s,
4 Simon Echlin (Caterham) 661.6s,
5 Guy Foster (Mini) 692.7s,
6 David Thompson (Nova) 694.4s,
7 Alan Coyle (Mini Special) 705.4s,
8 Liam Cashman (Starlet) 711.7s,
9 Paul Phelan (Mini Special) 747.1s,
10 Chris Grimes (Mini) 754.8s,
11 Ger Lawlor (Starlet) 760.8s,
12 Richard Pain (Nova) 766.0s.

Class winners:
Guy Foster, Eddie Peterson, Martin Walsh (Starlet Special) 792.1s, Simon Echlin, Liam Cashman, David Thompson.
Novice awards:
Damien Doran (Mini) 846.8s, Derek Butler (Starlet) 933.2s, Rory Power (Mini) 961.7s.

 
MUNSTER KART CLUB RACE MEETING AT KARTWORLD, WATERGRASSHILL, CO CORK:

Cadets
:
1 Ben Saurin
2 Ross Hayes
3 Conor Shaw

Mini Max:
1 Keith Donegan
2 Martin Gallagher
3 Peter Kirwan

Junior Max
:
1 Thomas McGrath
2 Conor Dunne
3 Callum Devine

KF3:
1 Lee Maguire
2 Michael Boland
3 Shane Burke

125 Gearbox:
1 James O’Keeffe
2 Michael Curran
3 James Tumulty

Super Pro Kart:
1 Conor McCabe
2 John Graydon
3 Gabriel Lodge

Bilands Super 4:
1 Pasquale di Lucia
2 Eamonn Yamamoto
3 David Timmons

Rotax Max:
1 Mark Daly
2 Shane Crosbie
3 Bill Sherlock

 
CARLOW C C SPRINT AT PALLAS KARTING, TYNAGH, CO GALWAY
:

1 Rory Stephens (Radical SR3 Hayabusa Turbo) 2m 42.10s,
2 Simon McKinley (Reynard GM 873) 2m 43.77s,
3 Brendan Harpur (Delta T81 Ford) 2m 45.18s,
4 John Byrne (Jedi-Honda) 2m 46.91s,
5 Dean Laffey (Reynard RF81 Opel) 2m 52.99s,
6 Joe Courtney 2m 53.89s.

Class winners
:
Bob Roe, Tommy Murphy (Civic), Vincent Deery (Nova), Billy Coogan (BMW M3), Laura Eustace (Sheane VW), John Byrne, Dean Laffey, Torsten Schmidt (Escort), Ken Treacy (Peugeot 206), Thomas O’Rafferty (Corsa), Aidan Perse (Peugeot 205).

 
MOTOR ENTHUSIASTS’ CLUB DEVEREUX CUP SPORTING TRIAL AT RUSSELLSTOWN, BLESSINGTON, CO WICKLOW:

1 John Bolton (Grasshopper VW) 3 marks,
2 Brian Miley (VW) 8m,
3 Brian Conlon (Erskine-Honda) 9m,
4 Richard Meeke (BD-Opel) 11m,
5 Ian MacWilliam (Erskine-Yamaha) 13m,
6 Ian Meredith (VW) 13m,
7 Siobhan McCann (JMcVW) 13m,
8 Paul Needham (Erskine-Honda) 14m,
9 Philip Erskine (Erskine-Suzuki) 15m,
10 Craig MacWilliam (Erskine-Yamaha) 16m,
11 Brendan Kilkenny (Erskine-Yamaha) 16m,
12 John O'Reilly (Erskine-Kawasaki) 17m.

Grade winners
:
Brian Conlon, Brendan Kilkenny, Brian Miley, Ian Sweeney (Honda) 26m.
Handicap:
Victor Sweeney (Honda).

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST