USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 3/4 April 2010

ULSTER AC UTV DRIVE CIRCUIT OF IRELAND INTERNATIONAL RALLY AT NEWRY (ROUND 2 OF CITROEN IRISH TARMAC CHAMPIONSHIP):

1 Derek McGarrity/James McKee (Subaru Impreza WRC) 2h 15m 27s,
2 Gareth MacHale/Brian Murphy (Ford Focus WRC) 2h 16m 01s,
3 Alastair Fisher/Marshall Clarke (Mitsubishi Lancer Evo 9 Gp N) 2h 16m 16s,
4 Aaron MacHale/Eugene O’Donnell (Ford Focus WRC) 2h 21m 00s,
5 Daragh O’Riordan/Tony McDaid (Subaru Impreza WRC) 2h 21m 42s,
6 Neil McCance/Sean Ferris (Mitsubishi Lancer Evo 9 Gp N) 2h 25m 24s,
7 Brendan Cumiskey/Conor Foley (Mitsubishi Lancer Evo 9 Gp N) 2h 26m 30s,
8 Alan Ring/Adrian Deasy (Mitsubishi Lancer Evo 9 Gp N) 2h 28m 02s,
9 Sam Moffett/James O’Reilly (Mitsubishi Lancer Evo 9 Gp N) 2h 28m 28s,
10 John McGlaughlin/Crawford Henderson (Mitsubishi Lancer Evo 9 Gp N) 2h 30m 11s.

Class winners:
Stephen Wright/Paul McGee (Ford Fiesta), Alastair Fisher/Marshall Clarke, Mark Donnelly/Paddy Robinson (Citroen C2R2 Max).

 
IRISH MOTOR RACING CLUB RACE MEETING AT MONDELLO PARK:

FORMULA LIBRE RACE 1 (17 laps):
1 Ken Fildes (Ralt RT4 Duratec) 15m 28.97s, 75.73 mph,
2 Sylvie Mullins (Gould GR37-Judd) 15m 35.52s,
3 Peter Dwyer (Dallara F399) 15m 56.82s,
4 Pat Casey (Nemesis) 16m 04.09s,
5 Mark Watkins (Van Diemen) 16 laps,
6 Fergus Flaherty (Van Diemen F Ireland) 16 laps.

Fastest lap:
Dan Daly (Reynard 92D Ilmor) 53.074s, 77.97 mph.


FORMULA VEE RACE 1 (14 laps):
1 Trevor Delaney (Sheane) 16m 08.27s, 59.84 mph,
2 Ray Moore (Leastone) 16m 18.25s,
3 Stephen Kershaw (Leastone) 16m 18.84s,
4 David O’Brien (Sheane) 16m 24.29s,
5 Lloyd Murphy (Sheane) 16m 44.35s,
6 Adam MacAulay (Sheane) 16m 44.97s.

Fastest lap:
Delaney 1m 02.670s, 66.03 mph.

 
FORMULA VEE RACE 2 (10 laps):
1 David O’Brien (Sheane) 10m 41.48s, 64.51 mph,
2 Brian Kelly (Sheane) 10m 41.72s,
3 Ray Moore (Leastone) 10m 42.60s,
4 Robert Casey (Sheane) 10m 47.53s,
5 Lloyd Murphy (Sheane) 10m 48.10s,
6 Adam MacAulay (Sheane) 10m 48.76s.

Fastest lap:
Delaney 1m 01.481s, 67.31 mph.

 
FIAT PUNTO/UNO RACE 1 (14 laps):
1 Barry Travers 15m 58.23s, 60.46 mph,
2 Alan Quinn 16m 01.04s,
3 Paul Flanagan 16m 01.99s,
4 Gary Cunningham 16m 20.85s,
5 John McCormack 16m 27.24s,
6 Mark McCormack 16m 41.74s.

Fastest lap
:
Travers 1m 07.380s, 61.42 mph.

FIAT UNO CLASS
(13 laps):
1 Anthony Connors 16m 03.55s, 55.83 mph,
2 Ulick Burke 16m 08.51s,
3 Paul Thornton 16m 37.71s.

Fastest lap
:
Connors 1m 12.718s, 56.91 mph.

 
FIAT PUNTO/UNO RACE 2 (14 laps):
1 Barry Travers 15m 54.34s, 60.71 mph,
2 Paul Flanagan 16m 00.16s,
3 Barry Hallion 16m 02.85s,
4 Gary Cunningham 16m 03.91s,
5 Alan Quinn 16m 04.20s,
6 John McCormack 16m 14.02s.

Fastest lap:
Travers 1m 07.116s, 61.66 mph.

FIAT UNO CLASS
(13 laps):
1 Anthony Connors 15m 56.69s, 56.23 mph,
2 Ulick Burke 15m 58.61s,
3 Coilin Clinton 15m 58.88s.

Fastest lap:
Connors 1m 11.590s, 57.81 mph.

 
GLOBAL LIGHTS RACE 1
(16 laps):
1 Alan Byrne 15m 47.35s, 69.89 mph,
2 Keith Dawson 15m 48.04s,
3 Peter Drennan 15m 48.20s,
4 Derek Behan 16m 06.10s,
5 Michael Conway 16m 06.84s,
6 Ben Conway 16m 09.82s.

Fastest lap
:
Dawson 58.280s, 71.01 mph.

 
GLOBAL LIGHTS RACE 2 (15 laps):
1 Peter Drennan 14m 57.23s, 69.19 mph,
2 Mark Braden 14m 59.37s,
3 Michael Conway 15m 03.34s,
4 Derek Behan 15m 04.45s,
5 Keith Dawson 15m 04.53s,
6 Alan Byrne 15m 04.67s.

Fastest lap
:
Byrne 58.256s, 71.04 mph.

 
HISTORIC RACE
(14 laps):
1 Jackie Cochrane (Sunbeam Tiger) 15m 09.06s, 63.73 mph,
2 Bernard Foley (MGBGT V8) 15m 25.48s,
3 Ed Cassidy (Sunbeam Tiger) 15m 26.84s,
4 Ian George (Mini) 16m 04.43s,
5 Matt Dunne (MG Midget) 16m 09.23s,
6 Mark Kelly (MG Midget) 13 laps.

Fastest lap
:
Cochrane 1m 02.350s, 66.37 mph.

 
ITCC
(15 laps):
1 Martin Tracey (Ford RS500) 15m 50.79s, 65.29 mph,
2 Thomas O’Rourke (Astra) 15m 56.94s,
3 Barry Rabbitt (Honda) 16m 13.39s,
4 Stephen Maher (Civic) 14 laps,
5 James Hughes (Integra) 14 laps,
6 Tom Fahy (Integra) 14 laps,

Fastest lap:
Tracey 1m 02.007s, 66.74 mph.

 

CLARE M C HILLCLIMB AT THE CORKSCREW, LISDOONVARNA, CO CLARE (ROUND 1 OF CONNAUGHT COMPETITION ENGINES HILLCLIMB/SPRINT CHAMPIONSHIP) (DAY 1):

1 Simon McKinley (Lant RT2) 56.00s,
2 Paul O’Connell (Pilbeam MP58 Hart) 58.12s,
3 Brendan Keane (Swallow F3) 60.98s,
= Stephen Gillis (Westfield) 60.98s,
5 Rory Stephens (Radical SR3 Hayabusa Turbo) 61.08s,
6 Ray Cunningham (Mini) 61.23s,
7 Joe Courtney (OMS) 61.30s,
8 Eanna Carroll (Civic Turbo) 61.51s,
9 John Mahon (DJ-Hayabusa) 61.66s,
10 Trevor Cullen (Escort G3) 62.14s.

Class winners
:
Ray Cunningham, Tommy Murphy (Civic) 64.72s, Stephen Gillis, Rory Stephens, Gerry Freeman (Anglia) 51.27s (net), Joe Courtney, Paul O’Connell, Ross Kenny (Civic) 69.36s, Peter Cummins (Darrian T90) 66.15s.

 

CLARE M C HILLCLIMB AT THE SCALP, CARRON, CO CLARE (ROUND 2 OF CONNAUGHT COMPETITION ENGINES HILLCLIMB/SPRINT CHAMPIONSHIP) (DAY 2):

1 Simon McKinley (Lant RT2) 59.42s,
2 Paul O’Connell (Pilbeam MP58 Hart) 59.93s,
3 Rory Stephens (Radical SR3 Hayabusa Turbo) 69.68s,
4 Seamus Morris (Pilbeam MP52) 70.64s,
5 Anthony O’Halloran (Lancer Evo 9) 71.73s,
6 John Donnelly (Coogar Rover V8) 72.38s,
7 Eanna Carroll (Civic Turbo) 72.99s,
8 Ed Synan (Escort) 73.40s,
9 Joe Courtney (OMS) 73.50s,
10 Patrick Horan (Nova) 73.74s.

Class winners:
Ray Cunningham (Mini) 78.41s, Tommy Murphy (Civic) 78.70s, Stephen Gillis (Westfield) 78.16s, Rory Stephens, Dermott Quigley (Anglia) 65.76s (net), Joe Courtney, Paul O’Connell, Patrick Horan, Ed Synan.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST