USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 8/9 May 2010

MOTOR ENTHUSIASTS’ CLUB RACE MEETING AT MONDELLO PARK:

FORMULA LIBRE RACE (17 laps):

1 Dan Daly (Reynard 92D Holden) 15m 16.96s, 67.70 mph,

2 Ken Fildes (Ralt RT4 Duratec) 15m 18.01s,

3 Stephen Daly (F Renault) 15m 18.97s,

4 Paul Dagg (Dallara F304) 15m 32.08s,

5 Pat Casey (Nemesis) 16m 07.02s,

6 John Daly 16 laps.

Fastest lap:
Dan Daly 52.937s, 78.17 mph.

 

FORMULA SHEANE RACE (16 laps):

1 Dan Mulligan 15m 55.43s, 69.30 mph,

2 Anton Savage 15m 55.77s,

3 Kevin Sheane Jnr 15m 56.00s,

4 Tristin Quinn 15m 56.59s,

5 Brian Hearty 15m 57.28s,

6 Michael Balfe 15m 58.26s.

Fastest lap:
Hearty 58.105s, 71.22 mph.

 

PONY EXPRESS FORMULA VEE RACE 1 (12 laps):

1 Stephen Kershaw (Leastone) 12m 39.95s, 65.35 mph,

2 Robbie Allen (Sheane) 12m 44.78s,

3 Gerard Byrne (Sheane) 12m 48.42s,

4 Damien Murphy (Sheane) 12m 48.81s,

5 Adam MacAulay (Sheane) 13m 04.93s,

6 Gerard Callaghan (Sheane) 13m 07.02s.

Fastest lap:
Byrne 1m 02.474s, 66.24 mph.

 

PONY EXPRESS FORMULA VEE RACE 2 (15 laps):

1 Daniel Polley (Leastone) 15m 34.05s, 66.46 mph,

2 Brian Kelly (Sheane) 15m 35.50s,

3 Robert Casey (Sheane) 15m 35.59s,

4 Trevor Delaney (Sheane) 15m 37.67s,

5 David O’Brien (Sheane) 15m 39.19s,

6 Stephen Kershaw (Leastone) 15m 42.99s.

Fastest lap:
Delaney 1m 01.317s, 67.49 mph.

 

HISTORIC RACE (15 laps):

1 Jackie Cochrane (Sunbeam Tiger) 15m 50.25s, 65.32 mph,

2 Stephen Doyle (Lola) 15m 52.35s,

3 Billy Crosbie (Lotus 7) 16m 30.54s,

4 Bernard Foley (MGB GT V8) 16m 31.38s,

5 John Cardoo (Mini) 16m 46.75s,

6 Leo Nulty (Davrian Imp) 16m 47.36s.

Fastest lap:
Doyle 1m 00.254s, 68.68 mph.

 

STRYKER RACE 1 (10 laps):

1 Andrew Karstel 12m 29.64s, 55.20 mph,

2 Alan Watkins 12m 29.99s,

3 Des Bruton 12m 30.32s.

Fastest lap:
Simon Beale 1m 03.145s, 65.54 mph

 

STRYKER RACE 2 (15 laps):

1 Andrew Karstel 15m 56.71s, 64.88 mph,

2 Alan Watkins 15m 57.11s,

3 Des Bruton 15m 57.44s.

Fastest lap:
Watkins 1m 02.784s, 65.91 mph

 

FIAT PUNTO ABARTH RACE 1 (10 laps):

1 John Denning 12m 54.25s,

2 Noel Greene 12m 54.67s,

3 Alastair Kellett 12m 55.24s.

Fastest lap:
Greene 1m 05.928s, 62.77 mph

 

FIAT PUNTO ABARTH RACE 2 (15 laps):

1 Noel Greene 16m 56.09s,

2 John Denning 16m 57.37s,

3 Alastair Kellett 17m 03.68s.

Fastest lap:
Greene 1m 06.092s, 62.61 mph

 

SUPERCARS/PORSCHE RACE 1 (12 laps):

1 Ronayne O’Mahony 12m 06.07s, 68.40 mph,

2 John Whelan 12m 10.68s,

3 Rod McGovern 12m 10.76s.

Fastest lap:
O’Mahony 59.688s, 69.33 mph

 

SUPERCARS/PORSCHE RACE 2 (15 laps):

1 Ronayne O’Mahony 15m 10.70s, 68.16 mph,

2 David Maguire 15m 17.51s,

3 Kieran Sands 15m 35.86s.

Fastest lap:
O’Mahony 59.934s, 69.05 mph

 

NI SEVENS CHALLENGE RACE 1 (12 laps):

1 Richard Morgan (Westfield) 12m 19.36s, 67.17 mph,

2 Mark Crawford (RAW Striker) 12m 21.04s,

3 Ryan Magennis (Honda GMS) 12m 32.72s.

Fastest lap:
Crawford 1m 00.641s, 68.24 mph

 

NI SEVENS CHALLENGE RACE 2 (15 laps):

1 Mark Crawford (RAW Striker) 15m 41.23s, 65.95 mph,

2 Ryan Magennis (Honda GMS) 15m 42.31s,

3 Richard Morgan (Westfield) 15m 42.51s.

Fastest lap:
Morgan 1m 00.906s, 67.95 mph

 

FIAT PUNTO/UNO RACE 1 (11 laps):

1 Barry Travers 12m 27.49s, 60.90 mph,

2 Barry Hallion 12m 33.18s,

3 Paul Flanagan 12m 34.83s,

4 Alan Quinn 12m 36.09s,

5 Gary Cunningham 12m 46.18s,

6 Mark McCormack 12m 54.13s.

Fastest lap:
Travers 1m 06.794s, 61.96 mph (Class record).

FIAT UNO CLASS:

1 Anthony Connors,

2 Ulick Burke,

3 Sabrina O’Reilly.

 

FIAT PUNTO/UNO RACE 2 (14 laps):

1 Barry Travers 15m 56.33s, 60.58 mph,

2 Paul Flanagan 16m 01.66s,

3 Barry Hallion 16m 03.01s,

4 Alan Quinn 16m 07.77s,

5 Mark McCormack 16m 39.60s,

6 John McCormack 16m 39.61s.

Fastest lap:
Travers 1m 07.060s, 61.71 mph.

FIAT UNO CLASS:

1 Anthony Connors,

2 Ulick Burke,

3 Paul Thornton.

 

CARLOW C C STAGES RALLY AT CARLOW:

1 Neil McCance/Johnny Hart (Lancer Evo 9 Gp N) 70m 03s,

2 Simon Mauger/Ken Blanche (Escort) 70m 18s,

3 Manus Kelly/Donal Barrett (Escort) 70m 21s,

4 Dessie Keenan/Enda Sherry (Escort) 70m 28s,

5 Adrian Hetherington/Gary Nolan (Escort) 71m 32s,

6 Brendan Cumiskey/Conor Foley (Lancer Evo 9 Gp N) 72m 37s.

 

JUNIOR RALLY:
1 Kenny O’Brien/Barry Foyle (Nova) 25m 38s,

2 Steven McCabe/Donal Balfe (Fiesta) 25m 56s,

3 Liam McMullan/John Coll (Civic) 26m 23s.

 

 

TRIALS DRIVERS’ CLUB JAMES PRINGLE MEMORIAL INTERNATIONAL TROPHY AUTOTEST AT PROFILE PARK, GRANGECASTLE, DUBLIN (DAY 1):

1 Northern Ireland A
(Steven Ferguson, Robin Lyons, Paul Blair, Raymond Donaldson) 2895.5s,

2 Republic of Ireland A
(Eddie Peterson, Eamonn Byrne, Tom Devaney, David Thompson) 3002.6s,

3 Republic of Ireland B
(J J Farrell, Chris Grimes, Andrew O’Donohoe, Liam Cashman) 3015.8s.

 

Individuals:
1 Steven Ferguson (Mini Special) 691.7s,

2 Sam Bowden (Mini Special) 692.1s,

3 Robin Lyons (Mini) 703.6s,

4 Robert Dickson (Mini Special) 706.3s,

5 Paul Blair (Striker) 716.7s,

6 J J Farrell (Mini Special) 718.6s,

7 Eamonn Byrne (Mini) 722.6s,

8 Eddie Peterson (Mini Special) 731.2s,

9 David Thompson (Nova) 738.6s,

10 Norman Ferguson (Mini) 742.3s,

11 Chris Grimes (Mini) 743.9s,

12 Liam Cashman (Starlet) 766.7s.

Class winners:
Sam Bowden, Robin Lyons, Paul Blair, David Thompson.

Best reserve:
Robert Dickson.

 

TRIALS DRIVERS’ CLUB BEGINNERS’ AUTOTEST AT PROFILE PARK, GRANGECASTLE, DUBLIN (DAY 2):

1 Jason Donegan (Starlet) 681.8s,

2 Keith Byrne (Starlet) 723.5s,

3 Jeremy Bishop (Starlet) 766.6s,

4 James Mansfield (Mini) 878.8s.

 

NOVICES:

1 Piers MacFheorais (Starlet) 595.4s,

2 Rory Power (Mini) 656.4s,

3 Patricia Denning (Starlet) 657.9s,

4 Damien Phillips (Starlet) 690.1s,

5 Mark Nugent (Starlet) 697.6s,

6 Donal Arundel (Starlet) 710.1s.

 

EXPERTS:

1 Guy Foster (Mini) 487.9s,

2 David Thompson (Nova) 495.0s,

3 Alan Coyle (Mini Special) 500.2s,

4 Daniel Byrne (Nova) 545.3s,

5 Liam Croston (Starlet) 547.1s,

6 Richard Pain (Nova) 549.3s.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST