USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 12/13 June 2010

MOTOR ENTHUSIASTS’ CLUB RACE MEETING AT MONDELLO PARK:

FORMULA LIBRE RACE 1 (10 laps):

1 Dan Daly (Reynard 92D Ilmor) 10m 11.88s, 67.63 mph,

2 Stephen Daly (Tatuus F Renault) 10m 12.83s,

3 Ken Fildes (Ralt RT4 Duratec) 10m 18.06s,

4 Eamonn Matheson (Mission T5) 10m 28.28s,

5 Michael Roche (Dallara F301 VW) 10m 28.92s,

6 Ivor Greenwood (Radical Prosport) 10m 29.55s.

Fastest lap:
Paul Dagg (Dallara F304 Toyota) 52.809s, 78.36 mph.

 

FORMULA LIBRE RACE 2 (10 laps):

1 Dan Daly (Reynard 92D Ilmor) 11m 53.36s, 58.01 mph,

2 Stephen Daly (Tatuus F Renault) 11m 55.21s,

3 Ken Fildes (Ralt RT4 Duratec) 12m 04.29s,

4 Pat Casey (Nemesis) 12m 20.48s,

5 John Daly (Lola Holden) 12m 22.46s,

6 Eamonn Matheson (Mission T5) 12m 28.08s.

Fastest lap:
Dan Daly 1m 07.853s, 60.99 mph.

 

PONY EXPRESS FORMULA VEE RACE 1 (7 laps):

1 Adam MacAulay (Sheane) 7m 39.64s, 63.02 mph,

2 David O’Brien (Sheane) 7m 40.10s,

3 Gerard Callaghan (Sheane) 7m 40.45s,

4 Michael Sammon (Sheane) 7m 40.95s,

5 Morgan McCourt (Kers Leastone) 7m 41.56s,

6 Joe Smith (Sheane) 7m 42.08s.

Fastest lap:
David Kelly (Sheane) 1m 03.207s, 65.47 mph.

 

PONY EXPRESS FORMULA VEE RACE 2 (14 laps):

1 Trevor Delaney (Sheane) 15m 53.40s, 60.77 mph,

2 Ray Moore (Leastone) 15m 54.03s,

3 Robert Casey (Sheane) 15m 54.23s,

4 Daniel Polley (Leastone) 15m 54.39s,

5 Jimmy Furlong (Sheane) 15m 54.77s,

6 Robbie Allen (Sheane) 15m 54.93s.

Fastest lap:
Polley 1m 02.193s, 66.54 mph.

 

STRYKER RACE 1 (12 laps):

1 Alan Watkins 12m 42.96s, 65.09 mph,

2 Stephen Ross 12m 45.50s,

3 Cormac Galvin 12m 46.67s,

4 Paul Yeomans 12m 48.12s,

5 Damian Roddy 12m 51.04s,

6 Joe Maher 12m 54.87s.

Fastest lap:
Ross 1m 02.577s, 66.13 mph.

 

STRYKER RACE 2 (12 laps):

1 Alan Watkins 15m 28.42s, 53.49 mph,

2 Damian Roddy 15m 28.71s,

3 Roger Welaratne 15m 46.26s,

4 Stephen Ross 15m 49.81s,

5 Albert Clasby 15m 52.49s,

6 Sean Wybrant 16m 03.29s.

Fastest lap:
Roddy 1m 14.981s, 55.19 mph.

 

FORMULA SHEANE RACE 1 (13 laps):

1 Kevin Sheane Jnr 12m 45.88s, 70.24 mph,

2 Keith Hogg 12m 49.89s,

3 Brian Hearty 12m 50.09s,

4 Dan Mulligan 12m 50.79s,

5 Mark Keenan 12m 59.34s,

6 Kevin Grogan 13m 11.43s.

Fastest lap:
Hogg 58.309s, 70.97 mph.

 

FORMULA SHEANE RACE 2 (13 laps):

1 Anton Savage 15m 52.68s, 56.47 mph,

2 Kevin Sheane Jnr 15m 56.25s,

3 Tristin Quinn 16m 00.68s,

4 Mark Keenan 16m 02.94s,

5 Keith Hogg 16m 04.32s,

6 Dan Mulligan 16m 13.99s.

Fastest lap:
Savage 1m 08.558s, 60.36 mph.

 

GLOBAL LIGHTS RACE 1 (11 laps):

1 Peter Drennan 12m 06.55s, 62.65 mph,

2 Connaire Finn 12m 07.03s,

3 Alan Byrne 12m 07.33s,

4 Mark Braden 12m 08.53s,

5 Ben Conway 12m 09.20s,

6 Johnny Flynn 12m 11.15s.

Fastest lap:
Drennan 58.795s, 70.39 mph.

 

GLOBAL LIGHTS RACE 2 (15 laps):

1 Peter Drennan 15m 51.04s, 65.27 mph,

2 Connaire Finn 16m 00.33s,

3 Johnny Flynn 16m 18.80s,

4 Mark Braden 16m 19.80s,

5 Ben Conway 16m 54.91s,

6 Ivor Miller 14 laps.

Fastest lap:
Drennan 59.749s, 69.26 mph.

 

HISTORIC RACE (11 laps):

1 Alan Kessie (Gryphon C73) 13m 08.39s, 57.74 mph,

2 Jackie Cochrane (Sunbeam Tiger) 13m 09.84s,

3 Bernard Foley (MGB GT V8) 13m 32.50s,

4 Clive Brandon (Lotus Europa 47) 13m 39.41s,

5 Leo Nulty (Imp)  13m 42.87s,

6 John Cardoo (Mini) 13m 45.68s,  

Fastest lap:
Kessie 1m 01.642s, 67.14 mph.

 

ITCC (13 laps):

1 Brian Sexton (Impreza) 15m 09.56s, 59.15 mph,

2 Thomas O’Rourke (Astra) 15m 27.82s,

3 John Whelan (Peugeot 306) 15m 53.56s,

4 Barry Rabbitt (Integra) 16m 02.09s,

5 Tom Fahy (Integra) 16m 05.08s,

6 Stephen Maher (Civic) 16m 17.62s.

Fastest lap:
Sexton 1m 07.680s, 61.15 mph.

 

MAYO & DISTRICT M C LOOSE SURFACE AUTOCROSS AT HARRINGTON’S QUARRY, SWINFORD:

1 Mark Donnelly (Lancer Evo 9) 4m 19.24s,

2 Eamonn Mimnagh (Lancer Evo 5) 4m 20.90s,

3 Damian O’Hagan (Lancer Evo 5) 4m 21.63s,

4 James McGreal (Impreza) 4m 22.63s,

5 James Lannon (Lancer Evo 9) 4m 24.49s,

6 Conor Kelly (Sunny) 4m 24.76s.

Class winners:
Glen Irwin (Nova) 4m 36.43s, Conor Kelly, Matthew Murphy (Corolla) 4m 35.95s, Walter Burke (Escort) 4m 25.68s, Eamonn Mimnagh, Joe McHale (Buggy) 4m 51.10s.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST