USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 26/27 June 2010

CARRICK-ON-SUIR M C RAVEN’S ROCK STAGES RALLY AT KILKENNY (ROUND OF TRITON SOUTH EAST STAGES CHAMPIONSHIP, THOMOND CRYSTAL SOUTHERN 4 CHAMPIONSHIP):

1 Neil McCance/Jonny Hart (Lancer Evo 9 Gp N) 50m 01s,

2 Ed O’Callaghan/Ger Clancy (Escort) 50m 23s,

3 Brian O’Mahony/John Higgins (Clio Super) 50m 50s,

4 Sam Moffett/James O’Reilly (Lancer Evo 9 Gp N) 51m 43s,

5 Paddy O’Dwyer/David Byrne (Nova) 51m 52s,

6 Enda O’Brien/John Butler (Escort) 52m 47s,

7 Mark Sheahan/Anthony O’Conaill (Citroen C2R2) 52m 59s,

8 Stanley Ballantine/Donnacha O’Callaghan (Lancer Evo 9 Gp N) 53m 10s,

9 Stephen Cullen/Seamus O’Grady (Impreza WRC) 53m 21s,

10 Derek Brennan/Robbie Webster (Escort) 53m 21s.

 

500 MRCI KIRKISTOWN RACE MEETING:

OPEN FORMULA FORD 1600 RACE 1 (16 laps):

1 Noel Robinson (Van Diemen RF92) 16m 50.47s, 86.19 mph,

2 Morgan Dempsey (Van Diemen RF10) 16m 53.12s,

3 Michael Edgar (Van Diemen RF92).

Fastest lap:
Robinson  1m 01.95s, 87.87 mph.

 

OPEN FORMULA FORD 1600 RACE 2 (16 laps):

1 Morgan Dempsey (Van Diemen RF10) 16m 52.77s, 85.99 mph,

2 Michael Edgar (Van Diemen RF92) 16m 54.02s,

3 John Ferguson (Ray GR07).

Fastest lap:
Robinson  1m 02.17s, 87.55 mph.

 

CASTLE A C AUTOCROSS AT FENNOR, OLDCASTLE, CO MEATH (ROUND OF D & B WINDOWS NATIONAL CHAMPIONSHIP) (DAY 1):

Best time of day (Special):
Chris Culleton (Opel Special) 1m 29.21s.

Best time of day (Saloon):
Ger Brennan (Fiesta) 1m 33.35s.

Class winners:
Tommy Donlon (Peugeot 106) 1m 38.93s, Sean Brady (Civic) 1m 39.07s, Anthony Masterson (Integra) 1m 33.35s, Trevor Lancashire (Escort) 1m 39.67s, Brendan White (Kawasaki Special) 1m 33.47s, James Lucey (Subaru Special) 1m 32.26s, Eythan Kellett (Peugeot 205) 1m 44.31s, Michael Cahill (Micra) 1m 46.43s, Grace Grimes (Fiesta) 1m 45.90s, Brian Smith 1m 50.06s.

 

CASTLE A C AUTOCROSS AT FENNOR, OLDCASTLE, CO MEATH (ROUND OF D & B WINDOWS NATIONAL CHAMPIONSHIP) (DAY 2):

Best time of day (Special):
Chris Culleton (Opel Special) 41.83s.

Best time of day (Saloon):
Ger Brennan (Fiesta) 45.09s.

Class winners:
Tommy Donlon (Peugeot 106) 51.03s, David Kellegher (Fiesta) 47.75s, Patrick Kirwan 46.87s, Lauris Zdanovics (Civic) 47.31s, Conor Watters (Escort G3) 49.04s, Brendan White (Kawasaki Special) 42.87s, James Lucey (Subaru Special) 45.12s, Eythan Kellett (Peugeot 205) 50.37s, Michael Cahill (Micra) 50.21s, Grace Grimes (Fiesta) 51.78s, Brian Brady 50.76s.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST