USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 3/4 July 2010

LEINSTER MOTOR CLUB RACE MEETING AT ANGLESEY, WALES:

FORMULA LIBRE RACE 1 (15 laps):

1 Paul Dagg (Dallara F304 Toyota) 16m 44.83s, 83.29 mph,

2 Stephen Daly (Tatuus F Renault) 16m 48.52s,

3 Dan Daly (Reynard 92D Ilmor) 16m 57.68s.

Fastest lap:
Dagg 1m 05.075s, 85.74 mph.

 

FORMULA LIBRE RACE 2 (15 laps):

1 Paul Dagg (Dallara F304 Toyota) 16m 36.53s, 83.99 mph,

2 Dan Daly (Reynard 92D Ilmor) 16m 50.20s,

3 Stephen Daly (Tatuus F Renault) 17m 00.35s.

Fastest lap:
Dagg 1m 05.654s, 84.99 mph.

 

PONY EXPRESS FORMULA VEE RACE 1 (13 laps):

1 Daniel Polley (Sheane) 16m 45.85s, 72.11 mph,

2 Robert Casey (Sheane) 16m 51.62s,

3 Robbie Allen (Sheane) 16m 51.85s.

Fastest lap:
Polley 1m 15.351s, 74.05 mph.

 

PONY EXPRESS FORMULA VEE RACE 2 (13 laps):

1 Daniel Polley (Sheane) 16m 46.30s, 72.08 mph,

2 Robbie Allen (Sheane) 16m 52.08s,

3 Ray Moore (Leastone) 16m 57.18s.

Fastest lap:
Polley 1m 15.535s, 73.87 mph.

 

FIAT PUNTO ABARTH RACE 1 (8 laps):

1 Clive Pratt 11m 06.65s, 66.96 mph,

2 John Denning 11m 07.29s,

3 Alastair Kellett 11m 07.82s.

Fastest lap:
Pratt 1m 22.233s, 67.85 mph.

 

FIAT PUNTO ABARTH RACE 2 (12 laps):

1 Alastair Kellett 16m 38.50s, 67.06 mph,

2 Gordon Kellett 16m 40.94s,

3 John Denning 16m 42.11s.

Fastest lap:
Denning 1m 22.171s, 67.90 mph.

 

FIAT PUNTO ABARTH RACE 3 (12 laps):

1 Clive Pratt 16m 53.05s, 66.09 mph,

2 Gary Miller 16m 53.79s,

3 Alastair Kellett 16m 54.04s.

Fastest lap:
Kellett 1m 22.324s, 67.78 mph.

 

FIAT PUNTO ABARTH RACE 4 (12 laps):

1 Alastair Kellett 17m 27.12s, 63.94 mph,

2 Arthur McMahon 17m 28.06s,

3 Clive Pratt 17m 40.67s.

Fastest lap:
Kellett 1m 26.247s, 64.69 mph.

 

HISTORIC RACE 1 (13 laps):

1 Stephen Doyle (Lola 212) 16m 28.92s, 73.35 mph,

2 Philip Jones (Porsche 996) 17m 17.59s,

3 Jackie Cochrane (Sunbeam Tiger) 17m 18.32s.

Fastest lap:
Doyle 1m 14.121s, 75.28 mph.

 

HISTORIC RACE 2 (12 laps):

1 Stephen Doyle (Porsche 996) 16m 47.52s, 66.46 mph,

2 Jackie Cochrane (Sunbeam Tiger) 17m 44.67s,

3 Clive Brandon (Lotus 47) 11 laps.

Fastest lap:
Doyle 1m 21.850s, 68.17 mph.

 

FORMULA SHEANE RACE 1 (14 laps):

1 Tristin Quinn 17m 01.81s, 76.45 mph,

2 Brian Hearty 17m 04.77s,

3 Keith Hogg 17m 11.04s.

Fastest lap:
Anton Savage 1m 11.840s, 77.67 mph.

 

FORMULA SHEANE RACE 2 (12 laps):

1 Kevin Sheane 17m 21.05s, 64.31 mph,

2 Tristin Quinn 17m 23.16s,

3 Keith Hogg 17m 25.92s.

Fastest lap:
Anton Savage 1m 24.787s, 65.81 mph.

 

FIAT PUNTO/UNO RACE 1 (12 laps):

1 Barry Hallion 17m 03.39s, 65.43 mph,

2 Barry Travers 17m 06.30s,

3 John McCormack 17m 11.32s.

Fastest lap:
Travers 1m 23.148s, 67.10 mph.               

FIAT UNO CLASS:

1 Anthony Connors,

2 Coilin Clinton,

3 Ulick Burke.

 

FIAT PUNTO/UNO RACE 2 (11 laps):

1 Barry Travers 16m 28.51s, 62.09 mph,

2 John McCormack 16m 33.17s,

3 Barry Hallion 16m 33.47s.

Fastest lap:
Travers 1m 28.742s, 62.87 mph.               

FIAT UNO CLASS:

1 Anthony Connors,

2 Ulick Burke.

 

INVITATION SALOON RACE (9 laps):

1 Vinny O’Reilly (MG Midget) 13m 02.40s, 64.18 mph,

2 Matt Dunne (MG Midget) 13m 04.43s,

3 Megan Kessie (Ginetta G20) 13m 31.09s.

Fastest lap:
Colin Rooney (Imp) 1m 24.175s, 66.29 mph.          

 

INVITATION OPEN WHEEL RACE (11 laps):

1 Dermot Nolan (Reynard 873) 13m 06.57s, 78.03 mph,

2 David Parks (Sheane) 13m 38.28s,

3 Ray Moore (Leastone) 10 laps.

Fastest lap:
Nolan 1m 10.526s, 79.12 mph.

 

IRISH KARTING CLUB RACE MEETING AT KILTORCAN, CO KILKENNY:

Cadets:
1 Conor Shaw, 2 Ross Hayes, 3 Alex Denning.

Mini Max:
1 Darragh Cormack, 2 Scott Finlay, 3 Killian Ryan-Meenan.

KF3:
1 Shane Burke, 2 Michael Boland, 3 James Boland.

Super Pro Kart:
1 Gabriel Lodge, 2 John Graydon, 3 Conor McCabe.

Rotax Max:
1 Shane Daly, 2 Robert O’Keeffe, 3 Shane Crosbie.

125 Gearbox:
1 Emmet Scully, 2 Christopher Maher, 3 Michael Curran.

 

TRIALS DRIVERS’ CLUB MULTI VENUE AUTOTEST AT BEAULIEU HOUSE, DROGHEDA, CO LOUTH:

1 Eamonn Byrne (Mini) 898.7s,

2 Liam Cashman (Starlet) 904.0s,

3 Frank Lenehan (Starlet) 919.9s,

4 Eddie Peterson (Mini) 925.9s,

5 Daniel Byrne (Starlet) 934.7s,

6 Richard Meeke (Nova) 939.8s,

7 Simon Echlin (Nova) 944.1s,

8 Declan Hendrick (Starlet) 949.1s,

9 Clive Peterson (Mini) 950.1s,

10 Harold Hassard (Sunny) 954.1s. 

Class winners:
Eddie Peterson, Liam Cashman, Andrew O’Donohoe (Midget) 956.9s.

 

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST