USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 17/18 July 2010

CARLOW CAR CLUB RACE MEETING AT MONDELLO PARK:

PONY EXPRESS FORMULA VEE RACE 1 (10 laps):

1 Damien Murphy (Sheane) 12m 28.08s, 55.32 mph,

2 Roy Halnon (Sheane) 12m 30.90s,

3 Ger Byrne (Sheane) 12m 34.24s,

4 David O’Brien (Sheane) 12m 45.01s,

5 Michael Sammon (Sheane) 12m 58.41s,

6 Aidan Byrne (Sheane) 12m 58.69s.

Fastest lap:
O’Brien 1m 09.958s, 59.15 mph.

 

PONY EXPRESS FORMULA VEE RACE 2 (12 laps):

1 Robert Casey (Sheane) 15m 57.84s, 51.85 mph,

2 Trevor Delaney (Sheane) 16m 01.38s,

3 Brian Kelly (Sheane) 16m 03.57s,

4 Roy Halnon (Sheane) 16m 04.33s,

5 Robbie Allen (Sheane) 16m 05.43s,

6 Adam MacAulay (Sheane) 16m 10.75s.

Fastest lap:
Allen 1m 05.981s, 62.72 mph.

 

THE GRID GINETTA JUNIOR IRELAND RACE 1 (11 laps):

1 Niall Murray 15m 10.05s, 50.02 mph,

2 Joel Richardson 15m 26.68s,

3 Andy O’Brien 15m 37.50s,

4 Jake Byrne 15m 44.16s,

5 Andrew Clarke 15m 45.64s,

6 Sean Doyle 15m 54.12s.

Fastest lap:
Murray 1m 18.357s, 52.81 mph.

 

THE GRID GINETTA JUNIOR IRELAND RACE 2 (13 laps):

1 Niall Murray 15m 36.67s, 57.44 mph,

2 Joel Richardson 15m 50.15s,

3 Andy O’Brien 15m 52.10s,

4 Andrew Clarke 16m 17.65s,

5 Sean Doyle 16m 17.98s,

6 Jake Byrne 16m 18.10s.

Fastest lap:
Murray 1m 09.684s, 59.39 mph.

 

ITCC RACE 1 (5 laps):

1 Martin Tracey (Ford RS500) 6m 51.95s, 50.23 mph,

2 Ciaran Timmons (Peugeot 205) 6m 54.46s,

3 Tom Fahy (Integra) 6m 58.01s,

4 Philip Lawless (Corsa) 6m 59.57s,

5 James Mannion (Integra) 7m 00.50s,

6 Jonathan Brady (Integra) 7m 01.69s.

Fastest lap:
Barry Rabbitt (Integra) 1m 08.896s, 60.07 mph.

 

ITCC RACE 2 (13 laps):

1 Martin Tracey (Ford RS500) 15m 34.92s, 57.54 mph,

2 James Hughes (Integra) 15m 47.37s,

3 Thomas O’Rourke (Astra) 16m 01.18s,

4 Donal Arundel (Mazda MX6) 16m 01.25s,

5 Brian Sexton (Civic) 16m 17.58s,

6 Barry Rabbitt (Integra) 16m 18.29s.

Fastest lap:
Tracey 1m 08.944s, 60.02 mph.

 

GLOBAL LIGHTS RACE 1 (16 laps):

1 Mark Braden 16m 02.20s, 68.82 mph,

2 Peter Drennan 16m 02.21s,

3 Connaire Finn 16m 20.30s,

4 Johnny Flynn 16m 20.77s,

5 Derek Behan 16m 26.53s,

6 Michael Conway 16m 31.72s.

Fastest lap:
Drennan 59.141s, 69.97 mph.

 

GLOBAL LIGHTS RACE 2 (13 laps):

1 Peter Drennan 15m 17.80s, 58.62 mph,

2 Connaire Finn 15m 22.05s,

3 Mark Braden 15m 40.98s,

4 Michael Conway 15m 41.16s,

5 Johnny Flynn 15m 46.57s,

6 Ivor Miller 16m 20.05s.

Fastest lap:
Finn 1m 05.488s, 63.19 mph.

 

HISTORIC RACE (8 laps):

1 Jackie Cochrane (Sunbeam Tiger) 10m 32.18s, 52.37 mph,

2 John Cardoo (Mini) 10m 39.87s,

3 Bernard Foley (MGBGT V8) 11m 05.41s,

4 Ed Cassidy (Tiger) 11m 28.92s,

5 Matt Dunne (MG Midget) 11m 32.78s,

6 Wolfgang Schnittger (MG Midget) 11m 33.15s.

Fastest lap: Cochrane
1m 16.100s, 54.38 mph.

 

ALMC CITY NORTH HOTEL STAGES RALLY AT GORMANSTOWN, CO MEATH (ROUND OF RICHARD EGGER INSURANCE ASPHALT CHAMPIONSHIP AND LOUGHRAN SIGNS MIDLANDS EAST CHAMPIONSHIP):

1 Damian Cole/Craig Drew (Focus WRC) 76m 31s,

2 Michael Barrable/Damien Connolly (Focus WRC) 76m 44s,

3 Simon Mauger/Ashley Trimble (Escort) 77m 41s,

4 Trevor Mulligan/Sean Hayde (Escort) 78m 23s,

5 Michael O’Brien/Patrick Walsh (Focus WRC) 78m 28s,

6 Brian Brogan/Damien McGettigan (Escort) 79m 33s,

7 Declan McNaughton/Denis O’Mahony (Escort) 79m 46s,

8 Sam Moffett/James O’Reilly (Lancer Evo 9 Gp N) 79m 56s,

9 Neil Williams/Eurig Davies (Escort) 80m 15s,

10 Stephen Cullen/Billy Collins (Impreza Gp N) 80m 47s.

Group N Production class:
1 Sam Moffett/James O’Reilly,

2 Stephen Cullen/Billy Collins,

3 Brendan Cumiskey/Ronan O’Kane (Lancer Evo 9) 81m 19s.

JUNIORS:
1 Alan Bardon/Ed Dunne (Civic) 45m 22s,

2 Billy McCarthy/John Falvey (Micra) 46m 15s,

3 Padraig Doory/Brian Purcell (Swift) 47m 50s.

 

MUNSTER KART CLUB O PLATE RACE MEETING AT KARTWORLD, WATERGRASSHILL, CO CORK:

Cadets:
1 Gary Donnelly, 2 William Creighton, 3 Conor Shaw.

Mini Max:
1 Scott Finlay, 2 Martin Gallagher, 3 Ayrton Sherlock.

KF3:
1 Charlie Eastwood, 2 Michael Boland, 3 Adam Stirling.

125 Gearbox:
1 James O’Keeffe, 2 Darren Maher, 3 Emmet Scully.

Super Pro Kart:
1 Conor McCabe, 2 Gabriel Lodge, 3 John Graydon.

Rotax Max:
1 Shane Daly, 2 Shane Crosbie, 3 Raymond Eastwood.

Bilands Super 4:
1 Pasquale di Lucia, 2 David Timmons, 3 Eamonn Yamamoto.

 

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST