USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 28/29 August 2010

500 MRCI KIRKISTOWN RACE MEETING (ROUND OF MOTORSPORT IRELAND NATIONAL CHAMPIONSHIPS):

MARTIN DONNELLY TROPHY FORMULA FORD 1600 FINAL (21 laps):

1 Neville Smyth (Ray GR07) 21m 52.37s, 87.09 mph,

2 Ivor McCullough (Van Diemen RF00) 22m 11.71s,

3 John Ferguson (Ray GR07),

4 Adrian Pollock (Van Diemen RF92),

5 Rory Farrell (Reynard FF89),

6 Andrew Noble (Reynard FF89).

Fastest lap:
Smyth 1m 02.54s, 87.03 mph.

Heat winners:
Adrian Pollock, Neville Smyth.

 

PONY EXPRESS FORMULA VEE RACE 1 (12 laps):

1 Adam MacAulay (Sheane) 13m 59.26s, 77.83 mph,

2 Michael Sammon (Sheane) 14m 00.29s,

3 William Callaghan (Sheane),

4 Brian Kelly (Sheane),

5 Damien Murphy (Sheane),

6 Gerard Callaghan (Sheane).

Fastest lap:
Sammon 1m 08.13s, 79.88 mph.

 

PONY EXPRESS FORMULA VEE RACE 2 (14 laps):

1 Ray Moore (Leastone) 15m 46.00s, 80.55 mph,

2 Daniel Polley (Kers) 15m 50.05s,

3 Robbie Allen (Sheane),

4 Robert Casey (Sheane),

5 Paul Heavey (Leastone),

6 Joe Smith (Sheane).

Fastest lap:
Moore 1m 06.21s, 82.21 mph (Class record).

 

FORMULA LIBRE RACE 1 (17 laps):

1 Dan Daly (Reynard 92D Holden) 16m 21.46s, 94.28 mph,

2 Eamonn Matheson (E5 Suzuki) 16m 32.19s,

3 Philip Shields (Tatuus Honda),

4 Stephen Daly (Tatuus F Renault),

5 Jack Frost (Dallara Suzuki),

6 Peter Dwyer (Reynard GM).

Fastest lap:
Dan Daly 56.11s, 97.01 mph.

 

FORMULA LIBRE RACE 2 (16 laps):

1 Stephen Daly (Tatuus F Renault) 15m 57.85s, 90.92 mph,

2 Philip Shields (Tatuus Honda) 16m 08.41s,

3 Jim Larkham (Radical),

4 Pat Casey (Nemesis GM),

5 John Daly (Reynard Holden),

6 Gary Graham (Van Diemen FR02).

Fastest lap:
Shields 57.25s, 95.08 mph.

 

GALWAY M C MOR OIL SUMMER STAGES RALLY AT LOUGHREA:

1 Gary McPhillips/Mark Tierney (Escort) 71m 02s,

2 Robert Barrable/Damien Connolly (Focus WRC) 71m 18s,

3 Manus Kelly/Donal Barrett (Escort) 72m 36s,

4 Camillus Bradley/Crawford Henderson (Escort) 72m 57s,

5 Shane Maguire/Enda Sherry (Impreza Gp N) 74m 20s,

6 Aidan Bourke/John Kinahan (Lancer Evo 9 Gp N) 74m 57s,

7 Trevor Mulligan/Declan Smith (Escort) 75m 07s,

8 Russell Woods/Martin Byrne (Escort) 75m 15s,

9 Mike Quinn/Grainne McEnery (Escort) 75m 20s,

10 Tom Flaherty/Patrick Curley (Escort) 75m 40s.

 

IRISH KARTING CLUB C PLATE RACE MEETING AT WHITERIVER PARK, COLLON, CO LOUTH:

Cadets:
1 Adrian Hegarty, 2 Alex Denning, 3 Odhran Henry.

Mini Max:
1 Darragh Cormack, 2 Keith Donegan, 3 Scott Finlay.

KF3:
1 Charlie Eastwood, 2 Michael Boland, 3 Shane Burke.

125 Gearbox:
1 Michael Curran, 2 Darren Maher, 3 Christopher Maher.

Super Pro Kart:
1 Gabriel Lodge, 2 Conor McCabe, 3 Ronald Magovern.

Bilands Super 4:
1 Terence Corcoran, 2 Graham Bowes, 3 Paul Kiernan.

 

TRIALS DRIVERS’ CLUB MULTI VENUE AUTOTEST AT BLESSINGTON, CO WICKLOW:

1 Liam Cashman (Starlet) 846.3s,

2 Dermot Carnegie (Mini) 871.0s,

3 Eamonn Byrne (Mini) 875.3s,

4 Ronnie Griffin (MGB GT) 876.0s,

5 Frank Lenehan (Starlet) 880.3s,

6 Andrew O’Donohoe (Midget) 889.9s,

7 Daniel Byrne (Starlet) 898.6s,

8 Piers MacFheorais (Starlet) 915.4s,

9 Harold Hassard (Sunny) 920.9s,

10 John McAssey (Mini) 922.4s.

Class winners:
Dermot Carnegie, Frank Lenehan, Ronnie Griffin.

 

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST