USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 18/19 September 2010

CLARE M C IRISH COURT HOTELS CLARE STAGES RALLY AT ENNIS (ROUND 9 OF DUNLOP NATIONAL RALLY CHAMPIONSHIP):

1 Tim McNulty/Paul Kiely (Impreza WRC) 59m 27s,

2 Derek McGarrity/James McKee (Impreza WRC) 59m 34s,

3 Melvyn Evans/Patrick Walsh (Impreza WRC) 60m 38s,

4 Niall Maguire/Enda Sherry (Impreza WRC) 60m 58s,

5 Daragh O’Riordan/Tony McDaid (Impreza WRC) 61m 46s,

6 Wesley Patterson/Martin McGarrity (Escort) 61m 59s,

7 Kevin Barrett/Sean Mullally (Impreza WRC) 62m 24s,

8 Anthony O’Halloran/Charlie McEnery (Lancer Evo 9 Gp N) 63m 21s,

9 Pat Kirk/Peter Ward (Lancer Evo 9 Gp N) 64m 13s,

10 Shane Maguire/Paul Kelly (Impreza Gp N) 64m 16s.

Group N Production class:
1 Anthony O’Halloran/Charlie McEnery,

2 Pat Kirk/Peter Ward,

3 Shane Maguire/Paul Kelly.

 

JUNIOR RALLY:
1 Darren McKenna/Nicola McKenna (Corolla) 41m 06s,

2 Kevin O’Connor/Andrew Purcell (Citroen C2R2) 41m 08s,

3 Cal McCarthy/Eamonn Dullea (Civic) 42m 04s.

 

MUNSTER KART CLUB RACE MEETING AT KARTWORLD, WATERGRASSHILL, CO CORK:

Cadets:
1 Alex Denning, 2 Nicole Coffey, 3 Ross Hayes.

Mini Max:
1 Scott Finlay, 2 Darragh Cormack, 3 Martin Gallagher.

KF3:
1 Michael Boland, 2 Lee Maguire, 3 Ronan Shaw.

125 Gearbox:
1 James O’Keeffe, 2 Michael Curran, 3 Christopher Maher.

Super Pro Kart:
1 Conor McCabe, 2 Gabriel Lodge, 3 John O’Donoghue.

Bilands Super 4:
1 Terence Corcoran, 2 Eamonn Yamamoto, 3 Graham Bowes.

Rotax Max:
1 Shane Crosbie, 2 John Norris, 3 Robert O’Keeffe.

 

IRISH MOTOR RACING CLUB “IRISH RALLY” RETROSPECTIVE TRIAL AT SANDYFORD, DUBLIN (ROUND 3 OF AUTOSTATION IRISH RETRO CHALLENGE):

1 Eamonn Byrne/Paul Phelan (Mini Cooper S) 93 marks,

2 Frank Lenehan/Anthony Preston (Datsun 100A) 162m,

3 Steve Griffin/Cath Woodman (Opel Kadett) 211m,

4 Dermot Carnegie/Paul Bosdet (Ford Escort) 227m,

5 Joe Reynolds/Jo McAllister (MGB GT) 250m,

6 Patricia Denning/Paul Tierney (Toyota Starlet) 268m,

7 Lucy Whitford/Kathryn Millington (Mini Cooper S) 286m,

8 Bernard Bradley/Vincent Fagan (MG Midget) 330m,

9 Tim McKie/Gavin Millington (Rover 3500) 406m,

10 Geoff Long/William Kelly (Turner GT) 449m.

Class winners:
Lucy Whitford/Kathryn Millington, Dave Fitzgerald/Eoin Longworth (Volvo Amazon), Joe Reynolds/Jo McAllister, Frank Lenehan/Anthony Preston, Bernard Bradley/Vincent Fagan, Patricia Denning/Paul Tierney.

Newcomers’ Award:
John Nolan/Dave O’Leary (Toyota Starlet).

 

IMOKILLY M C RALLYSPRINT AT CORRIN EVENT CENTRE, RATHCORMACK, CO CORK:

1 Damien McCarthy (Civic) 5m 14.3s,

2 Fergus O’Meara (Escort) 5m 17.3s,

3 Brian O’Mahony (Metro 6R4) 5m 18s,

4 Paul Mulcahy (Starlet) 5m 20.3s,

5 Jason Ryan (Starlet) 5m 20.4s,

6 James Fitzgerald (Civic) 5m 20.7s.

 

MOTOR ENTHUSIASTS’ CLUB RHODES CUP SPORTING TRIAL AT GLENEALY, CO WICKLOW:

1 Gordon Erskine (Erskine-Suzuki) 2 marks,

2 Brian Conlon (Erskine-Honda) 4m,

3 Craig MacWilliam (Erskine-Yamaha) 4m,

4 Paul Needham (Erskine-Honda) 5m,

5 Enda Byrne (VW) 7m,

6 Ian MacWilliam (Erskine-Yamaha) 8m,

7 Siobhan McCann (JMcVW) 9m,

8 Joe McCann (JMcVW) 15m,

9 Anto Conlon (Erskine-Honda) 16m,

10 John O'Reilly (Erskine-Kawasaki) 17m,

11 Aidan Kehoe (Sheane VW) 17m,

12 Philip Erskine (Erskine-Suzuki) 18m.

Grade winners:
Brian Conlon, Enda Byrne, Fergil Gregory (Erskine-Yamaha) 19m, James Ralph (Sheane VW) 32m.

Handicap:
Eric Byrne (Suzuki).

 

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST