USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 27/28 November 2010

MIDLAND M C NAVIGATION TRIAL AT DRUMLISH, CO LONGFORD (ROUND 4 OF MOTORSPORT IRELAND NATIONAL CHAMPIONSHIP, ROUND 3 OF SQUEALING PIG BAR & RESTAURANT BORDER CHAMPIONSHIP):

1 Andy Mackarel/Liam Higgins (Subaru Impreza) 241m,

2 Michael Carbin/Evin Hughes (Subaru Legacy) 317m,

3 Darren Babington/Francis Keenan (Subaru Impreza) 353m,

4 Darren Quinn/Nigel McCloughry (Toyota Sprinter) 392m,

5 Martin Tynan/Sean McCaffrey (Subaru Impreza) 408m,

6 Pakie Duffy/Colin Duffy (Subaru Impreza) 482m,

7 Sean McKenna/Garry Farrelly (Subaru Impreza) 493m,

8 Kevin Keenan/Barry Garvey (Subaru Impreza) 526m,

9 Robert Barrable/Damien Connolly (Subaru Forester) 543m,

10 Mark McDermott/Alan Gibbons (Honda Civic) 551m,

11 Donal McArdle/Raymond Conlon (Subaru Impreza) 578m,

12 Arthur Kierans/Ashley McAdoo (Subaru Impreza) 583m.

Semi-experts:
1 Michael Carbin/Evin Hughes, 2 Darren Babington/Francis Keenan.

Novices:
1 Sean McKenna/Garry Farrelly, 2 Kevin Keenan/Barry Garvey, 3 Donal McArdle/Raymond Conlon.

Beginners:
1 Darren Quinn/Nigel McCloughry, 2 Pakie Duffy/Colin Duffy, 3 Mark McDermott/Alan Gibbons.

 

CARLOW C C AUTOTEST AT MONDELLO PARK, CO KILDARE:

1 Eamonn Byrne (Mini) 1028.6s,

2 Richard Meeke (Nova) 1031.0s,

3 Robin Lyons (Mini) 1068.4s,

4 Chris Grimes (Mini) 1079.5s,

5 Daniel Byrne (Mini) 1102.4s,

6 Guy Foster (Mini) 1104.5s,

7 David Thompson (Nova) 1167.7s,

8 Philip O’Reilly (Mini) 1182.2s,

9 Liam Cashman (Starlet) 1203.4s,

10 Simon Echlin (Caterham) 1217.3s.

Class winners:
Robin Lyons, Simon Echlin, Liam Cashman, Richard Meeke.

 

LEINSTER MOTOR CLUB HEALY CUP SPORTING TRIAL AT GALLOWS HILL, NEWCASTLE, CO WICKLOW:

1 Brian Conlon (ABC-VW) 14 marks,

2 Ian Meredith (VW) 14m,

3 Gordon Watkins (Watkins-Yamaha) 15m,

4 John Pennefather (Erskine-Suzuki) 17m,

5 Paul Needham (Erskine-Honda) 19m,

6 Robert Fox (VW) 20m,

7 Christopher Evans (ETE-Yamaha) 21m,

8 Philip Erskine (Erskine-Yamaha) 23m,

9 Gordon Erskine (Erskine-Yamaha) 25m,

10 Percy Pennefather (Erskine-Suzuki) 25m,

11 Ian MacWilliam (Erskine-Honda) 26m,

12 Fergil Gregory (Erskine-Yamaha) 26m.

Grade winners:
Ian Meredith, Percy Pennefather, John Pennefather, Robert Fox.

Handicap:
Tom Walsh (VW).

 

BIRR & DISTRICT M C LOOSE SURFACE AUTOCROSS AT GLASSHOUSE, SHINRONE, CO OFFALY (DAY 1):

1 Lionel Percy 3m 37.64s,

2 James Lehane 3m 38.04s,

3 David Fallon 3m 38.89s.

Class winners:
Denis O’Brien, Ian Stanley, David Buckley, James Lehane, Trevor Hogan, David Fallon, David Beamish.

 

BIRR & DISTRICT M C LOOSE SURFACE AUTOCROSS AT GLASSHOUSE, SHINRONE, CO OFFALY (DAY 2):

1 James Lucey 3m 34.96s,

2 Daniel Cronin 2m 35.05s,

3 James Lehane 3m 36.65s.

Class winners:
Conor Bradley, Ian Stanley, David Buckley, James Lehane, Daniel Cronin, Lionel Percy, David Beamish, Jonathan Carroll, Michael Feeney, Catherine Levis.

 

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST