USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 12/13 March 2011

CO KILDARE M C RALLYCROSS AT MONDELLO PARK (ROUND 7 (FINAL) OF MOTORSPORT IRELAND NATIONAL CHAMPIONSHIP):

SUPER FINAL:
1 Patrick Ryan (Vauxhall Nova) 4m 01.99s,

2 David Dempsey (Mitsubishi Lancer Evo 5) 4m 03.37s,

3 Michael Coyne (Vauxhall Nova) 4m 03.63s,

4 Kieran Curran (Opel Corsa) 4m 09.49s,

5 George Tohill (BMW Compact) 4m 15.29s,

6 Gordon Lynch (Peugeot 106) 4m 18.60s.

 

SUPERCAR A FINAL:
1 David Dempsey (Mitsubishi Lancer Evo 5) 3m 27.79s.

 

SOUTHSIDE MOTOR FACTORS MODIFIED A FINAL:

1 Ian O’Connell (Lotus Exige) 3m 19.51s,

2 Willie Coyne (Opel Corsa) 3m 21.83s,

3 Michael Coyne (Vauxhall Nova) 3m 22.04s,

4 Patrick Ryan (Vauxhall Nova) 3m 24.01s,

5 Kieran Curran (Opel Corsa) 3m 30.30s,

6 George Tohill (BMW Compact) 3m 35.50s.

 

SOUTHSIDE MOTOR FACTORS MODIFIED B FINAL:

1 Dave Curran (Renault Clio V6) 3m 40.73s,

2 John Dowling (Vauxhall Nova) 3m 40.97s,

3 Chris Grimes (Vauxhall Nova) 3m 42.35s,

4 Darragh Morris (VW Golf) 4m 25.19s.

 

RATHGAR MOTOR FACTORS STOCK HATCH A FINAL:

1 Gordon Lynch (Peugeot 106) 3m 36.26s,

2 Derek Tohill (Peugeot 106) 3m 36.69s,

3 Eddie Peterson (Peugeot 205) 3m 38.25s,

4 Robert Critchley (Peugeot 205) 3m 42.86s,

5 Keith Kerrshaawe (Peugeot 205) 3m 50.82s,

6 Padraig Leeson (Peugeot 205) 3m 51.00s.

 

RATHGAR MOTOR FACTORS STOCK HATCH B FINAL:

1 Padraig Leeson (Peugeot 205) 3m 48.76s,

2 Ken Curran (Peugeot 205) 3m 54.21s,

3 Stephen Morrin (Peugeot 205) 3m 59.28s,

4 Tom Murphy (Peugeot 205) 4m 03.00s.

 

JUNIOR A FINAL:
1 Niall Murray (Toyota Starlet) 3m 54.85s,

2 Mark Francis (Nissan Micra) 3m 55.27s,

3 Joel Richardson (Nissan Micra) 3m 58.61s,

4 Jake Byrne (Nissan Micra) 4m 03.00s,

5 Tom Holton (Nissan Micra) 4m 04.64s,

6 Eamon Horan (Nissan Micra) 4m 06.28s.

 

JUNIOR B FINAL:
1 Sophie Byrne (Suzuki Swift) 4m 15.52s,

2 James Huddleston (Suzuki Swift) 4m 20.40s.

 

RALLY CAR A FINAL:
1 Noel Greene (Mitsubishi Lancer Evo 6) 3m 26.36s,

2 Paraic Cummins (Escort) 3m 30.41s,

3 Des Ryan (Opel Corsa) 3m 34.05s,

4 Patrick Donoghue (Peugeot 205) 3m 38.10s,

5 Fergus Lynch (Honda Civic) 3m 41.45s.

 

RALLY CAR B FINAL:
1 Graham Kelly (Ford Escort) 3m 33.43s,

2 Simon Evans (Mini) 3m 35.70s,   

3 Ian Downey (Vauxhall Corsa) 3m 42.99s,

4 Patricia Denning (Peugeot 106) 3m 56.87s,

6 Peter O’Brien (Peugeot 205) 3m 58.18s.

 

MAYO & DISTRICT MC MCWILLIAM PARK HOTEL MAYO STAGES RALLY AT CLAREMORRIS (ROUND 1 OF SLIGO PALLETS BORDER CHAMPIONSHIP):

1 Kevin Barrett/Sean Mullally (Impreza WRC) 75m 04s,

2 Niall Maguire/Enda Sherry (Impreza WRC) 75m 55s,

3 Seamus Leonard/John McCafferty (Impreza WRC) 77m 33s,

4 Trevor Bustard/Kenny Bustard (Lancer Evo 9 Gp N) 77m 52s,

5 Camillus Bradley/Crawford Henderson (Escort) 78m 40s,

6 Declan Boyle/Brian Boyle (Escort) 79m 00s,

7 Trevor Mulligan/Declan Smith (Escort) 79m 43s,

8 Geoffrey Dolan/Connor Murphy (Sunbeam) 80m 49s,

9 Jonathan Folan/Jason Ollerenshaw (Impreza Gp N) 81m 06s,

10 Michael Conlon/Aidan Boyle (Escort) 81m 07s.

 

Group N Production class:
1 Trevor Bustard/Kenny Bustard,

2 Jonathan Folan/Jason Ollerenshaw,

3 Niall Henry/Oliver McErleon (Impreza Gp N) 83m 46s.

 

KERRY MOTOR CLUB AUTOTEST AT TRALEE RACECOURSE (ROUND 10 OF HEWISON TROPHY CHAMPIONSHIP AND ROUND 2 OF PREMIER AUTO PARTS MUNSTER CHAMPIONSHIP) (DAY 1):

1 Robin Lyons (Mini) 678.6s,

2 Steven Ferguson (Mini Special) 680.3s,

3 Eamonn Byrne (Mini) 691.4s,

4 Daniel Byrne (Mini) 719.5s,

5 Simon Echlin (Caterham) 725.3s,

6 Paddy Power (Mini Moke) 728.8s,

7 Chris Grimes (Mini) 732.7s,

8 Andrew O’Donohoe (Westfield) 735.1s,

9 David Thompson (Nova) 746.6s,

10 Paul Phelan (Mini Special) 758.6s,

11 Stephen O’Donohoe (Westfield) 764.4s,

12 Guy Foster (Mini) 774.3s.

Class winners:
Eamonn Byrne, Steven Ferguson, Martin Walsh (Starlet Special) 854.0s, Simon Echlin, Liam Cashman (Starlet) 776.9s, David Thompson.

Novice awards:
Rory Power (Mini) 887.3s, Shane McCarthy (Starlet Special) 955.7s, Timmy Lynch (Westfield) 1037.1s.

 

KERRY MOTOR CLUB AUTOTEST AT TRALEE RACECOURSE (ROUND 11 OF HEWISON TROPHY CHAMPIONSHIP AND ROUND 3 OF PREMIER AUTO PARTS MUNSTER CHAMPIONSHIP) (DAY 2):

1 Steven Ferguson (Mini Special) 594.6s,

2 Robin Lyons (Mini) 601.8s,

3 Eamonn Byrne (Mini) 606.5s,

4 Simon Echlin (Caterham) 625.4s,

5 Daniel Byrne (Mini) 644.4s,

6 Paddy Power (Mini Moke) 650.5s,

7 Andrew O’Donohoe (Westfield) 652.9s,

8 David Thompson (Nova) 655.2s,

9 Stephen O’Donohoe (Westfield) 664.0s,

10 Guy Foster (Mini) 669.6s,

11 Paul Phelan (Mini Special) 671.2s,

12 Mark King (Nova) 674.5s.

Class winners:
Robin Lyons, Paddy Power, Martin Walsh (Starlet Special) 739.6s, Simon Echlin, Liam Cashman (Starlet) 698.1s, David Thompson.

Novice awards:
Rory Power (Mini) 803.7s, Shane McCarthy (Starlet Special) 811.0s, Timmy Lynch (Westfield) 848.8s.

 

MUNSTER KART CLUB RACE MEETING AT KARTWORLD, WATERGRASSHILL, CO CORK:

Cadets Final 1:
1 Alex Denning, 2 Darragh Denning, 3 Ben Saurin.

Cadets Final 2:
1 Alex Denning, 2 Darragh Denning, 3 Ben Saurin.

Mini Max Final 1:
1 Darragh Cormack, 2 Scott Finlay, 3 Ben Crealy.

Mini Max Final 2:
1 Scott Finlay, 2 Darragh Cormack, 3 Ronan Mulryan.

KF3 Final 1:
1 Odhran Henry, 2 Ross Hayes, 3 Shane Burke.

KF3 Final 2:
1 Odhran Henry, 2 Ross Hayes, 3 Shane Burke.

Rotax Max Final 1:
1 Andrew Boland, 2 Josh Mulholland, 3 Robert O’Keeffe.

Rotax Max Final 2:
1 Josh Mulholland, 2 Robert O’Keeffe, 3 Richie Faulkner.

KZ3 Final 1:
1 James O’Keeffe, 2 James Geary, 3 Mark Pinfield.

KZ3 Final 2:
1 James O’Keeffe, 2 Mark Daly, 3 Michael Curran.

Bilands Super 4 Final 1:
1 David Yamamoto, 2 Conor McCabe, 3 Terence Corcoran.

Bilands Super 4 Final 2:
1 David Yamamoto, 2 Conor McCabe, 3 Eamonn Yamamoto.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST