USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 26/27 March 2011

WEXFORD M C HILLCLIMB AT POULFUR, FETHARD-ON-SEA, CO WEXFORD (ROUND 1 OF CONNAUGHT COMPETITION ENGINES HILLCLIMB/SPRINT CHAMPIONSHIP) (DAY 1):

1 Simon McKinley (Reynard 873-Connaught) 48.30s,

2 David James (Lancer Evo 6) 49.85s,

3 John Byrne (Jedi-Honda) 50.16s,

4 Paul O’Connell (Delta T79 Warrior) 51.07s,

5 Brendan Keane (Swallow DR14 F3) 53.19s,

6 Dermot Nolan (Reynard 873-Connaught) 53.96s,

7 Rory Stephens (Radical SR3 Hayabusa Turbo) 54.54s,

8 Seamus Ryan (Raw Striker) 56.07s,

9 Trevor Cullen (Escort G3) 56.83s,

10 Ray Cunningham (Mini) 57.04s.

Class winners:
Ray Cunningham, Jim Doherty (Starlet) 57.23s, Seamus Ryan, Rory Stephens, Matt Dunne (Midget) 45.25 (net), Colm Dunphy (Laser FF1600) 59.66s, John Byrne, David James, Enda Kennedy (Escort) 59.98s, Graham Scallan (Escort) 57.35s.

 

WEXFORD M C HILLCLIMB AT BALLYSTRAW, DUNCANNON, CO WEXFORD (ROUND 2 OF CONNAUGHT COMPETITION ENGINES HILLCLIMB/SPRINT CHAMPIONSHIP) (DAY 2):

1 Simon McKinley (Reynard 873-Connaught) 48.93s,

2 Paul O’Connell (Delta T79 Warrior) 50.52s,

3 John Byrne (Jedi-Honda) 51.43s,

4 Joe Courtney (OMS-Suzuki) 52.27s,

5 David James (Lancer Evo 6) 52.68s,

6 Dermot Nolan (Reynard 873-Connaught) 53.44s,

7 Rory Stephens (Radical SR3 Hayabusa Turbo) 55.02s,

8 Trevor Cullen (Escort G3) 56.08s,

9 Seamus Ryan (Raw Striker) 56.50s,

10 Eanna Carroll (Civic Turbo) 56.68s.

Class winners:
Kenny O’Brien (Nova) 60.53s, Jim Doherty (Starlet) 56.72s, Seamus Ryan, Rory Stephens, Barry Smith (Escort) 45.27 (net), Enda Byrne (Sheane VW) 60.22s, John Byrne, Paul O’Connell, Enda Kennedy (Escort) 60.01s, Alan Doherty (Corsa) 57.36s.

 

MIDLAND M C SHANNON KEY WEST HOTEL STAGES RALLY AT ROOSKEY (ROUND OF LOUGHRAN SIGNS MIDLANDS EAST CHAMPIONSHIP):

1 Daniel McKenna/Andrew Grennan (Escort) 57m 52s,

2 Declan Boyle/Brian Boyle (Escort) 58m 09s,

3 Wesley Patterson/Martin McGarrity (Escort) 59m 35s,

4 Brendan Cumiskey/Steve O’Hanlon (Lancer Evo 9) 61m 02s,

5 Alan Sheridan/Gerry Conlon (Escort) 61m 36s,

6 Mark Nangle/Nollaig Breen (Impreza Gp N) 62m 11s.

 

500 MRCI KIRKISTOWN RACE MEETING:

PONY EXPRESS FORMULA VEE RACE 1 (9 laps):

1 Adam MacAulay (Sheane) 10m 23.29s, 78.60 mph,

2 William Callaghan (Sheane) 10m 26.59s,

3 Philip Devlin (Sheane),

4 Paula Moore (Leastone),

5 Paul Heavey (Leastone),

6 Kevin Grogan (Leastone).

Fastest lap:
Devlin 1m 07.84s, 80.23 mph.

PONY EXPRESS FORMULA VEE RACE 2 (10 laps):

1 John Downey (Leastone) 11m 30.31s, 78.85 mph,

2 David O’Brien (Sheane) 11m 30.40s,

3 Robbie Allen (Sheane),

4 Lee Newsome (Sheane),

5 David Kelly (Sheane),

6 Ian Campbell (Sheane).

Fastest lap:
Newsome 1m 06.34s, 82.05 mph.

SALOONS/GT/FIATS RACE 1 (16 laps):

1 Pat McBennett (Elise) 17m 01.20s, 85.28 mph,

2 Mike Johnston (Tiger) 17m 14.48s,

3 Craig Davidson (Mazda RX7),

4 Stephen Traub (Integra),

5 Ralph Jess (BMW M3),

6 Tony Traub (Integra).

Fastest lap:
McBennett 1m 02.35s, 87.30 mph.

Class winners:
John McCormack (Punto), Coilin Clinton (Uno).

SALOONS/GT/FIATS RACE 2 (10 laps):

1 Pat McBennett (Elise) 11m 17.40s, 80.35 mph,

2 Paul Sheridan (Escort) 11m 24.41s,

3 Donal O’Neill (Cupra),

4 Greer Wray (Vectra),

5 Wesley Lyle (Escort),

6 Gary Cunningham (Punto).

Fastest lap:
O’Neill 1m 06.40s, 81.98 mph.

Class winners:
Cunningham, Coilin Clinton (Uno).

OPEN FORMULA FORD 1600 (15 laps):

1 Ivor McCullough (Van Diemen RF00) 15m 36.36s, 87.19 mph,

2 Adrian Pollock (Van Diemen RF08) 15m 37.47s,

3 Jonathan McMullan (Mondiale M89S),

4 Chris Paul (Mondiale M93S),

5 John Stewart (Reynard FF84),

6 Ryan Templeton (Crossle 32F).

Fastest lap:
McCullough 1m 01.08s, 89.12 mph (Class record).

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST