USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 2/3 April 2011

CO MONAGHAN M C AUTOTEST AT SWANS CROSS, CO MONAGHAN (FINAL ROUND OF HEWISON TROPHY CHAMPIONSHIP):

1 Steven Ferguson (Mini Special) 595.5s,

2 Robin Lyons (Mini) 602.8s,

3 Simon Echlin (Caterham) 607.1s,

4 Eamonn Byrne (Mini) 615.9s,

5 Sam Johnston (Mini Special) 620.6s,

6 Chris Grimes (Mini) 638.4s,

7 Paddy Power (Mini Special) 638.5s,

8 Daniel Byrne (Mini) 640.5s,

9 Sam Bowden (Mini) 649.2s,

10 Guy Foster (Mini) 650.4s,

11 Paul Phelan (Mini Special) 665.7s,

12 Andrew O’Donohoe (Westfield) 670.4s.

Class winners:
Robin Lyons, Sam Johnston, Simon Echlin, Mark King (Nova) 678.0s.

Club members’ Class:
1 Richard Cassidy (Micra) 220.2s, 2 Andy Mackarel (Starlet Special) 222.9s, 3 Martin Tynan (Micra) 237.9s.

KERRY M C CARLTON HOTEL CIRCUIT OF KERRY RALLY AT TRALEE (ROUND 2 OF TOP PART WEST COAST RALLY CHAMPIONSHIP):

1 Darren Gass/Enda Sherry (Impreza WRC) 54m 51s,

2 Kevin Barrett/Sean Mullally (Impreza WRC) 54m 55s,

3 Niall Maguire/Barry Goodman (Impreza WRC) 55m 09s,

4 Ed O’Callaghan/Raymond Scott (Escort) 57m 28s,

5 Eamon Daly/Brian Doherty (Lancer Evo 9 Gp N) 57m 30s,

6 Alan Ring/Adrian Deasy (Lancer Evo 9 Gp N) 57m 33s,

7 Mike Quinn/Grainne McEnery (Escort) 57m 43s,

8 Richard Burke/John Burke (Impreza) 58m 54s,

9 Tommy Mason/Podge Doody (Escort) 59m 15s,

10 Frank Kelly/Stephen Quin (Escort) 59m 56s.

Group N Production class:
1 Eamon Daly/Brian Doherty,

2 Alan Ring/Adrian Deasy,

3 Andrew Slattery/Shaun Forde (Impreza) 60m 32s.

JUNIORS:
1 Anthony Hand/Laura Fuery (Escort) 41m 25s,

2 Sean Liston/Katrina Walsh (Nova) 41m 54s,

3 Gary Dineen/Gemma Kissane (Escort) 43m 27s.

HISTORICS:
1 Denis Hickey/Timmy Brosnan (Escort) 43m 54s,

2 David Dee/Rita Dee (Mini Cooper) 48m 29s,

3 Philip McKibbin/Andrew McKibbin (Cortina) 49m 04s.

MOTOR ENTHUSIASTS’ CLUB DEVEREUX CUP SPORTING TRIAL AT NEWTOWN BOSWELL, ASHFORD, CO WICKLOW:

1 Philip Erskine (Erskine-Yamaha) 0 marks,

2 Brian Conlon (Erskine-Honda) 0m,

3 John Bolton (Grasshopper VW) 0m,

4 Alan Kilkenny (Kilkenny-Yamaha) 0m,

5 Richard Meeke (BD-Opel) 0m,

6 Paul Needham (Erskine-Honda) 0m,

7 Tony Farrell (Suzuki) 0m,

8 Fergil Gregory (Erskine-Yamaha) 1m,

9 Siobhan McCann (JMcVW) 1m,

10 Enda Byrne (VW) 2m,

11 Christopher Evans (ETE-Yamaha) 4m,

12 Conor Peden (VW) 4m.

Grade winners:
Brian Conlon, Richard Meeke, Dennis Burke (VW) 7m,

Conor Peden.

Handicap:
Colm O’Connor (VW).

 

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST