USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 9/10 April 2011

MONDELLO PARK SPORTSCLUB RACE MEETING AT MONDELLO PARK:

BREEZEMOUNT/MAGIC BULLET FORMULA LIBRE RACE 1 (14 laps):

 

1 Dan Daly (Reynard 92D Holden) 12m 45.15s, 75.72 mph,

2 Donal Griffin (Reynard 90D Rover) 12m 56.48s,

3 Eugene Heary Jnr (Reynard 95D Holden) 13m 00.64s,

4 Eugene Heary Snr (Reynard 93D TVR) 13m 04.52s,

5 Stephen Daly (Tatuus F Renault) 13m 05.34s,

6 Peter Dwyer (Dallara F399 Renault) 13m 20.32s.

 

Fastest lap: Dan Daly 53.279s, 77.67 mph.

 

BREEZEMOUNT/MAGIC BULLET FORMULA LIBRE RACE 2 (17 laps):

 

1 Sylvie Mullins (Gould GR37-Judd) 15m 16.37s, 76.77 mph,

2 Dan Daly (Reynard 92D Holden) 15m 20.50s,

3 Eugene Heary Jnr (Reynard 95D Holden) 15m 48.82s,

4 Peter Dwyer (Dallara F399 Renault) 15m 50.77s,

5 Eugene Heary Snr (Reynard 93D TVR) 16 laps,

6 John Daly (Lola T93 Holden) 16 laps.

 

Fastest lap: Mullins 51.810s, 79.88 mph.

 

PONY EXPRESS FORMULA VEE RACE (15 laps):

 

1 Lee Newsome (Sheane) 15m 39.44s, 66.08 mph,

2 Ray Moore (Leastone) 15m 39.58s,

3 Robbie Allen (Sheane) 15m 41.94s,

4 Trevor Delaney (Sheane) 15m 47.22s,

5 Daniel Polley (Sheane) 15m 47.30s,

6 David O’Brien (Sheane) 15m 47.76s.

 

Fastest lap: Robert Casey (Sheane) 1m 01.163s, 67.66 mph.

 

WESTWARD ENGINEERING ITCC CLASS B & FIATS RACE 1 (12 laps):

 

1 Gareth Hayden (Honda Integra) 12m 58.86s, 63.76 mph,

2 David Walsh (Nissan Silvia) 13m 01.11s,

3 David Clarke (VW Golf) 13m 07.02s,

4 James Mannion (Honda Integra) 13m 12.81s,

5 Fergal Bowes (Peugeot 306) 13m 20.36s,

6 Brian Fitzpatrick (Honda Civic) 13m 24.00s.

 

Fastest lap: Clarke 1m 03.756s, 64.91 mph.

 

MIKEY O’BRIEN FIAT PUNTO CHALLENGE (11 laps):

 

1 Barry Hallion 13m 04.41s, 58.03 mph,

2 John McCormack 13m 04.65s,

3 Gary Cunningham 13m 14.98s,

4 Mervyn Miller 13m 26.55s,

5 Vicky Reilly 13m 36.77s.

 

Fastest lap: Hallion 1m 08.447s, 60.46 mph.

 

MIKEY O’BRIEN FIAT UNO CHALLENGE (11 laps):

 

1 Coilin Clinton 13m 44.89s, 55.19 mph.

 

Fastest lap: Clinton 1m 11.622s, 57.78 mph.

 

WESTWARD ENGINEERING ITCC CLASS B & FIATS RACE 2 (9 laps):

 

1 Robert Savage (Honda Integra) 12m 15.97s, 50.61 mph,

2 Gareth Hayden (Honda Integra) 12m 17.12s,

3 Norman Fawcett (Honda Integra) 12m 18.74s,

4 James Mannion (Honda Integra) 12m 22.93s,

5 Eric Carroll (Honda Integra) 12m 23.11s,

6 Brian Fitzpatrick (Honda Civic) 12m 24.48s.

 

Fastest lap: Hayden 1m 03.850s, 64.81 mph.

 

MIKEY O’BRIEN FIAT PUNTO CHALLENGE (9 laps):

 

1 Mervyn Miller 13m 01.85s, 47.64 mph,

2 John McCormack 13m 06.14s,

3 Barry Hallion 13m 04.46s,

4 Gary Cunningham 13m 06.78s,

5 Vicky Reilly 13m 14.97s.

 

Fastest lap: McCormack 1m 09.549s, 59.50 mph.

 

MIKEY O’BRIEN FIAT UNO CHALLENGE (9 laps):

1 Coilin Clinton 13m 09.19s, 47.19 mph.

 

Fastest lap: Clinton 1m 11.861s, 57.59 mph.

 

STRYKER RACE 1 (12 laps):

 

1 Damian Roddy 12m 38.64s, 65.46 mph,

2 Des Bruton 12m 39.07s,

3 Paul Yeomans 12m 39.66s,

4 Alan Watkins 12m 43.55s,

5 Seamus Ryan 12m 43.70s,

6 Joe Maher 12m 44.32s.

 

Fastest lap: Roddy 1m 02.285s, 66.44 mph.

 

STRYKER RACE 2 (15 laps):

 

1 Paul Yeomans 15m 56.96s, 64.87 mph,

2 Des Bruton 15m 58.04s,

3 Alan Watkins 15m 58.22s,

4 Cormac Galvin 16m 00.68s,

5 Stephen Ross 16m 01.36s,

6 Andrew D’Alton 16m 01.81s.

 

Fastest lap: Seamus Ryan 1m 02.659s, 66.05 mph.

 

WESTWARD ENGINEERING ITCC CLASS A RACE 1 (12 laps):

 

1 Barry Rabbitt (Honda CRX) 12m 15.14s, 67.55 mph,

2 Martin Tracey (Ford Sierra RS500) 12m 22.91s,

3 Philip Burdock (Honda Civic) 12m 30.57s,

4 Stephen Maher (BMW    M3) 12m 37.67s,

5 Ciaran Timmons (Honda Integra) 12m 52.83s,

6 Philip Brennan (BMW E36) 12m 53.02s.

 

Fastest lap: Rabbitt 1m 00.117s, 68.84 mph. 

 

WESTWARD ENGINEERING ITCC CLASS A RACE 2 (15 laps):

 

1 Martin Tracey (Ford Sierra RS500) 15m 48.64s, 65.44 mph,

2 Stephen Maher (BMW    M3) 15m 49.91s,

3 Philip Burdock (Honda Civic) 15m 53.56s,

4 Philip Brennan (BMW E36) 16m 14.17s,

5 Ciaran Timmons (Honda Integra) 16m 16.31s,

6 Keith Campbell (VW Corrado) 16m 28.68s.

 

Fastest lap: Tracey 1m 00.446s, 68.46 mph. 

 

 

GLOBAL LIGHTS RACE 1 (13 laps):

 

1 Alan Byrne 12m 56.93s, 69.25 mph,

2 Peter Drennan 12m 57.20s,

3 Mark Braden 12m 59.33s,

4 Ivor Miller 13m 12.08s,

5 Derek Hogan 13m 28.57s,

6 Pat Murphy 12 laps.

 

Fastest lap: Drennan 58.721s, 70.47 mph.

 

GLOBAL LIGHTS RACE 2 (11 laps):

 

1 Peter Drennan 11m 00.76s, 68.89 mph,

2 Alan Byrne 11m 01.14s,

3 Mark Braden 11m 01.71s,

4 Ben Conway 11m 06.89s,

5 Derek Behan 11m 08.73s,

6 Derek Hogan 11m 10.75s.

 

Fastest lap: Braden 58.982s, 70.16 mph.

 

MUNSTER C C LISMORE HOUSE HOTEL MOONRAKER FOREST RALLY AT LISMORE, CO WATERFORD (ROUND 3 OF VALVOLINE NATIONAL CHAMPIONSHIP):

 

1 Liam Ryan/Aidan Bourke (Lancer Evo 9 Gp N) 37m 38s,

2 Vincent McAree/J P McAree (Lancer Evo 9 Gp N) 37m 47s,

3 Stephen Wright/Suzanne Wright (Lancer Evo 6) 38m 49s,

4 Gerard Lucey/James Lucey (Lancer Evo 8 Gp N) 38m 57s,

5 Craig Breen/Gareth Roberts (Fiesta R2) 39m 16s,

6 Paul Fitzgerald/Liam Brennan (Escort) 39m 40s,

7 Patrick Keenan/Martin Brady (Lancer Evo 9 Gp N) 40m 11s,

8 Mark Murphy/Carol O’Keeffe (Impreza) 41m 07s,

9 Jer Connors/Owen O’Neill (Impreza) 41m 38s,

10 David Dunne/Mike Furey (Escort) 41m 45s.

 

MEATH & DISTRICT M C KART RACE MEETING AT ATHBOY:

 

Cadets Final 1:

1 Ben Saurin, 2 Alex Denning, 3 Nicole Coffey.

Cadets Final 2:

1 Ben Saurin, 2 Alex Denning, 3 Adrian Hegarty.

Mini Max Final 1:

1 Scott Finlay, 2 Ben Crealy, 3 Darragh Cormack.

Mini Max Final 2:

1 Darragh Cormack, 2 Ben Crealy, 3 Scott Finlay.

KF3 Final 1:

1 Odhran Henry, 2 Ross Hayes, 3 Ronan Shaw.

KF3 Final 2:

1 Odhran Henry, 2 Ronan Shaw, 3 Shane Burke.

Rotax Max Final 1:

1 Richie Faulkner, 2 Josh Mulholland, 3 Bill Sherlock.

Rotax Max Final 2:

1 Richie Faulkner, 2 Bill Sherlock, 3 Josh Mulholland.

Bilands Super 4 Final 1:

1 Gabriel Lodge, 2 Brian Kavanagh, 3 David Yamamoto.

Bilands Super 4 Final 2:

1 Gabriel Lodge, 2 David Yamamoto, 3 Conor McCabe.

Super Pro Kart Final 1:

1 Ronald Magovern, 2 Ken Byrne, 3 Elizabeth Hastings.

Super Pro Kart Final 2:

1 Ronald Magovern, 2 Ken Byrne, 3 Elizabeth Hastings.

 

TRIALS DRIVERS’ CLUB TRIAL AT ENNISKERRY, CO WICKLOW:

 

Retrospective Cars:

Class 1:

1 Dave Fitzgerald/Ian McCulloch (Volvo Amazon) 83.0 marks.

Class 2:

1 Dermot Carnegie/Sam Johnston (Ford Escort) 96.5m,

2 Steve Griffin/Clifford Auld (Opel Kadett) 108.1m,

3 Trevor Hamilton/Dave McAulay (Ford Escort) 141.9m.

 

Other Cars:

Class 3:

1 Eamonn Byrne/Joanna Lenehan (Toyota Starlet) 69.8m,

2 Eddie Peterson/Kevin Fagan (Peugeot 106) 75.7m,

3 Richard Meeke/Philip O’Reilly (Vauxhall Nova) 107.1m.

 

Class 4:

1 Kevin Fitzgerald/Vincent Fagan (VW Golf) 44.0m,

2 Stephen Free/Keith Wiseman (Proton Satria) 272.0m.

 

Touring Class:

1 Les Coogan/James Driver (Toyota Starlet) 57.5m,

2 Martin Devine/Martin Murphy (Toyota Starlet) 112.5m,

3 Patricia Denning/Lyndsay Doran (Toyota Starlet) 144.3m.

 

Best Mixed Crew:

Joe Doran/Nikki Doran (Opel Manta).

 

Combined results:

1 Kevin Fitzgerald/Vincent Fagan; 2 Eamonn Byrne/Joanna Lenehan; 3 Eddie Peterson/Kevin Fagan; 4 Dave Fitzgerald/Ian McCulloch; 5 Dermot Carnegie/Sam Johnston; 6 Richard Meeke/Philip O’Reilly; 7 Steve Griffin/Clifford Auld; 8 Daniel Byrne/Jonathan Bradshaw (Toyota Starlet) 122.3m; 9 Piers MacFheorais/Tim Faulkner (Toyota Starlet) 126.4m, 10 Trevor Hamilton/Dave McAulay.

 

 

 

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST