USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 16/17 April 2011

CO MONAGHAN M C HILLGROVE HOTEL STAGES RALLY AT MONAGHAN (ROUND 2 OF DUNLOP NATIONAL RALLY CHAMPIONSHIP AND ROUND 2 OF SLIGO PALLETS BORDER CHAMPIONSHIP):

1 Tim McNulty/Paul Kiely (Impreza WRC) 87m 48s,

2 Niall Maguire/Enda Sherry (Impreza WRC) 88m 31s,

3 Robert Barrable/Damien Connolly (Skoda Fabia S2000) 88m 56s,
4 Daragh O’Riordan/Tony McDaid (Impreza WRC) 89m 18s,
5 Daniel McKenna/Andrew Grennan (Escort) 89m 38s,
6 Adrian McElvaney/Paul Kelly (Impreza WRC) 89m 50s,
7 Kevin Barrett/Sean Mullally (Impreza WRC) 90m 32s,
8 Sam Moffett/James O’Reilly (Lancer Evo 9 Gp N) 92m 14s,
9 Liam McCarthy/Denis O’Mahony (Corolla WRC) 92m 46s,
10 Shane Maguire/Charlie McEnery (Impreza Gp N) 93m 07s.

 

Motorsport Safety Team Group N Production class:

1 Robert Barrable/Damien Connolly,

2 Sam Moffett/James O’Reilly,

3 Shane Maguire/Charlie McEnery.

 

rally.ie Two wheel drive class:
1 Daniel McKenna/Andrew Grennan,

2 Wesley Patterson/Martin McGarrity (Escort) 94m 13s,

3 Declan Gallagher/Eoin Gallagher (Starlet) 94m 35s.

 

Juniors:
1 David Moffett/Patrick Brides (Starlet) 65m 16s,

2 Christopher Snow/Jonathan Treanor (Civic) 66m 06s,

3 Justin Smyth/Gregory McQuillan (Escort) 70m 44s.

 

GALWAY M C HILLCLIMB AT CORKSCREW, LISDOONVARNA, CO CLARE (ROUND 3 OF CONNAUGHT COMPETITION ENGINES HILLCLIMB/SPRINT CHAMPIONSHIP) (DAY 1):

1 Sylvie Mullins (Gould GR37-Judd) 48.39s (Hill record),

2 Simon McKinley (Lant RT2) 49.05s,

3 Frank Byrnes (Pilbeam MP45 Rover V8) 50.32s,

4 Joe Courtney (OMS-Suzuki) 52.19s,

5 Brendan Keane (Swallow DR14 F3) 52.35s,

6 John Byrne (Jedi-Honda) 52.38s,

7 Dermot Nolan (Reynard 873-Connaught) 52.45s,

8 Adrian McCallion (Normandale) 53.61s,

9 Rory Stephens (Radical SR3 Hayabusa Turbo) 53.71s,

10 Phil Price (Reynard 873-Connaught) 54.22s.

Class winners:
Ray Cunningham (Mini) 57.84s, Tommy Murphy (Civic) 62.12s, Ian Quinn (Mini-Hayabusa) 61.42s, Rory Stephens, Frank Nuttall (Graham Ford) 45.20s (net), Colm Dunphy (Laser FF1600) 61.64s, Joe Courtney, Simon McKinley, Patrick Haughey (Escort) 61.96s, Pat Murphy (Peugeot 205) 62.20s, Tom Flaherty (Escort) 58.24s.

 

GALWAY M C HILLCLIMB AT BALLYALLABAN, CO CLARE (ROUND 4 OF CONNAUGHT COMPETITION ENGINES HILLCLIMB/SPRINT CHAMPIONSHIP) (DAY 2):

1 Simon McKinley (Lant RT2) 93.56s (Hill record),

2 Frank Byrnes (Pilbeam MP45 Rover V8) 101.28s,

3 Brendan Keane (Swallow DR14 F3) 109.71s,

4 Dermot Nolan (Reynard 873-Connaught) 113.23s,

5 Eanna Carroll (Civic Turbo) 114.28s,

6 Adrian McCallion (Normandale) 115.30s,

7 Phil Price (Reynard 873-Connaught) 115.42s,

8 Rory Stephens (Radical SR3 Hayabusa Turbo) 115.48s,

9 Trevor Cullen (Escort G3) 115.64s,

10 Ray Cunningham (Mini) 116.21s.

Class winners:
Ray Cunningham, Tommy Murphy (Civic) 122.14s, David Szymanski (Caterham 7) 131.67s, Eanna Carroll, Matt Dunne (MG Midget) 95.58s (net)Enda Byrne (Sheane VW) 123.34s, Adrian McCallion, Frank Byrnes, John O’Sullivan (Citroen C2) 122.39s, Peter Cummins (Darrian) 117.72s, Roland Doherty (Corsa) 132.41s, Tom Flaherty (Escort) 118.11s.

 

GARDA SIOCHANA M C WEEKEND SPORTING TRIAL AT GARRYHUNDEN, CARLOW:

1 Alan Kilkenny (Kilkenny-Yamaha) 0 marks,

2 Philip Erskine (Erskine-Yamaha) 1m,

3 John Bolton (Grasshopper VW) 2m,

4 Craig MacWilliam (Erskine-Yamaha) 3m,

5 Paul Needham (Erskine-Honda) 3m,

6 Ian Meredith (VW) 4m,

7 Christopher Evans (ETE-Yamaha) 5m,

8 Brian Conlon (Erskine-Honda) 6m,

9 Clive Evans (ETE-Yamaha) 8m,

10 Ian MacWilliam (Erskine-Yamaha) 8m,

11 Percy Pennefather (Erskine-Suzuki) 9m,

12 Gordon Erskine (Erskine-Yamaha) 11m.

Grade winners:
Philip Erskine, Clive Evans, Gordon Graves (Erskine-Suzuki) 18m, Conor Peden.

Handicap:
Victor Sweeney (Honda).

Seniors Trophy:
Percy Pennefather.

Team award:
Christopher Evans, Anto Conlon (Erskine-Honda), Gerald Kehoe Jnr (Sheane VW), Cormac Dunne (VW).

Saturday winner:
Alan Kilkenny.

Sunday winner:
Brian Conlon.

 

CARRICK-ON-SUIR M C AUTOCROSS AT COOLMEEN, BALLYHALE, CO KILKENNY (ROUND 2 OF D & B WINDOWS NATIONAL CHAMPIONSHIP) (DAY 1):

Best time of day (Special):
Whitby Moynan (Mazda Special) 59.2s.

Best time of day (Saloon):
Ger Brennan (Fiesta) 1m 04.3s.

Class winners:
Gavin O’Connell (Mini) 1m 06.5s, Pat Driver (Uno) 1m 06.1s, Brian Keegan (Peugeot 106) 1m 13.1s, Seamus Anderson (Escort) 1m 15.6s, Dermot Whyte (Kawasaki Special) 1m 00.0s, Ian Byrne (Silvia) 1m 08.9s, James Commins (Escort) 1m 07.6s, Aidan Lang (Fiesta) 1m 12.7s, Gemma Kerley (Fiesta) 1m 10.9s.

 

CARRICK-ON-SUIR M C AUTOCROSS AT COOLMEEN, BALLYHALE, CO KILKENNY (ROUND 3 OF D & B WINDOWS NATIONAL CHAMPIONSHIP) (DAY 2):

Best time of day (Special):
Dermot Whyte (Kawasaki Special) 55.5s.

Best time of day (Saloon):
Ger Brennan (Fiesta) 58.6s.

Class winners:
Ian O’Connell (Mini) 1m 01.4s, David Kellegher (Fiesta) 1m 01.7s, Brian Keegan (Peugeot 106) 1m 04.2s, Seamus Anderson (Escort) 1m 04.3s, James Hearns (Opel Special) 55.7s, Ian Byrne (Silvia) 57.2s, Killian O’Sullivan (Peugeot 205) 1m 01.9s, Brian Brady (Civic) 1m 03.5s, Gemma Kerley (Fiesta) 1m 04.3s.

 

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST