USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 7/8 May 2011

CARLOW C C MOUNT WOLSELEY COUNTRY RESORT STAGES RALLY AT TULLOW, CO CARLOW (ROUND 3 OF DUNLOP NATIONAL RALLY CHAMPIONSHIP):

1 Tim McNulty/Paul Kiely (Impreza WRC) 66m 02s,

2 Robert Barrable/Damien Connolly (Skoda Fabia S2000) 66m 47s,

3 Daniel McKenna/Andrew Grennan (Escort) 67m 27s,

4 Stephen Murphy/BillyCollins (Impreza WRC) 68m 24s,

5 Gary McPhillips/Paul Sheridan (Escort) 68m 26s,

6 Kevin Barrett/Sean Mullally (Impreza WRC) 68m 48s,

7 Liam McCarthy/Denis O’Mahony (Corolla WRC) 69m 21s,

8 Sam Smyth/Alan Smyth (Escort) 69m 51s,

9 Adrian Hetherington/Gary Nolan (Escort) 70m 26s,

10 David Condell/Sorcha Kelly (Escort) 70m 35s.

 

Motorsport Safety Team Group N Production class:
1 Robert Barrable/Damien Connolly,

2 Stephen Cullen/Seamus O’Grady (Impreza) 70m 37s,

3 Colm Murphy/Don Montgomery (Impreza) 71m 41s.

 

rally.ie Two wheel drive class:
1 Daniel McKenna/Andrew Grennan,

2 Gary McPhillips/Paul Sheridan,

3 Sam Smyth/Alan Smyth.

 

Juniors:
1 John Doogan/Padraig Doogan (Escort) 41m 18s,

2 Chris Snow/Sean Brunton (Civic) 41m 25s,

3 Pat Barry/Gavin Sheehan (Civic) 43m 00s.

 

TRIALS DRIVERS’ CLUB JAMES PRINGLE MEMORIAL INTERNATIONAL TROPHY AUTOTEST AT JMC VAN TRANS, NAAS ROAD, DUBLIN:

1 Northern Ireland
(Steven Ferguson, Sam Bowden, Paul Blair, Mark King) 3242.1s,

2 Republic of Ireland A
(J J Farrell, Eamonn Byrne, Simon Echlin/Tom Devaney, David Thompson) 3287.3s.

 

Individuals:
1 Eddie Peterson (Mini Special) 756.0s,

2 Sam Bowden (Mini) 761.9s,

3 J J Farrell (Mini Special) 764.8s,

4 Steven Ferguson (Mini Special) 767.1s,

5 Eamonn Byrne (Mini) 768.9s,

6 Robin Lyons (Mini) 783.5s,

7 Chris Grimes (Mini) 820.1s,

8 Paul Blair (Striker) 823.3s,

9 Guy Foster (Mini) 826.1s,

10 Norman Ferguson (Mini) 843.7s,

11 David Thompson (Nova) 852.5s,

12 Liam Croston (Starlet) 876.6s.

Class winners:
J J Farrell, Sam Bowden, Paul Blair, David Thompson.

 

TRIALS DRIVERS’ CLUB BEGINNERS’ AUTOTEST AT JMC VAN TRANS, NAAS ROAD, DUBLIN:

1 Jamie McMillan (Nova) 693.1s,

2 Mark Fagan (Starlet) 809.7s,

3 Niall Murray (Starlet) 814.6s,

4 James Mansfield (Mini) 827.6s,

5 John Kane (Starlet) 835.0s,

6 Iain Meeke (Starlet) 912.8s.

 

NOVICES:

1 Rory Power (Mini) 706.5s,

2 Kevin Fitzgerald (Starlet) 733.7s,

3 Keith Byrne (Starlet) 745.2s,

4 Jay Donegan (Starlet) 746.8s,

5 Alan Auerbach (Starlet) 752.3s,

6 Mark Nugent (Starlet) 755.8s.

 

EXPERTS:

1 Chris Grimes (Mini) 578.3s,

2 Guy Foster (Mini) 586.3s,

3 Alan Coyle (Mini Special) 593.1s,

4 Liam Croston (Starlet) 612.4s,

5 Mark Doran (Nova) 629.2s.

6 Daniel Byrne (Nova) 633.4s.

 

SOUTHERN KARTING CLUB KART RACE MEETING AT PALLAS KARTING, TYNAGH:

Cadets Final 1:
1 Alex Denning, 2 Jonathan Browne, 3 Ben Saurin.

Cadets Final 2:
1 Alex Denning, 2 Ben Saurin, 3 Cathal McNally.

Mini Max Final 1:
1 Darragh Cormack, 2 Ronan Mulrine, 3 Steven Callanan.

Mini Max Final 2:
1 Darragh Cormack, 2 Martin Gallagher, 3 Steven Callanan.

KF3 Final 1:
1 Michael Boland, 2 Thomas White, 3 Danny Hyland.

KF3 Final 2:
1 Danny Hyland, 2 Ronan Shaw, 3 Thomas White.

Rotax Max Final 1:
1 Richie Faulkner, 2 Robert O’Keeffe, 3 Josh Mulholland.

Rotax Max Final 2:
1 Robert O’Keeffe, 2 Richie Faulkner, 3 Aaron Sherlock.

KZ2 Final 1:
1 Michael Curran, 2 Mark Daly, 3 Shane Crosbie.

KZ2 Final 2:
1 Michael Curran, 2 Mark Daly, 3 Shane Crosbie.

Bilands Super 4 Final 1:
1 Eamonn Yamamoto, 2 Graham Bowes, 3 Pasquale di Lucia.

Bilands Super 4 Final 2:
1 Eamonn Yamamoto, 2 Graham Bowes, 3 David Yamamoto.

Super Pro Kart Final 1:
1 Ronald Magovern, 2 Ken Byrne, 3 Derek McClean.

Super Pro Kart Final 2:
1 Ronald Magovern, 2 Ken Byrne, 3 Elizabeth Hastings.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST