USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 14/15 May 2011

CO KILDARE M C RACE MEETING AT MONDELLO PARK:

PONY EXPRESS FORMULA VEE RACE (8 laps):

1 Lee Newsome (Sheane) 15m 17.11s, 68.35 mph,

2 Ray Moore (Leastone) 15m 17.32s,

3 Daniel Polley (Leastone) 15m 25.58s,

4 Robert Casey (Sheane) 15m 28.26s,

5 David Kelly (Sheane) 15m 28.43s,

6 Robbie Allen (Sheane) 15m 31.72s.

Fastest lap:
Newsome 1m 53.066s, 69.30 mph (Class record).

 

FORMULA SHEANE (9 laps):

1 Kevin Sheane Jnr 16m 20.36s, 71.94 mph,

2 Anton Savage 16m 23.50s,

3 Dan Mulligan 16m 35.63s,

4 Tristin Quinn 16m 36.61s,

5 Sean Hynes 16m 47.20s,

6 Stephen Drury 16m 50.98s.

Fastest lap:
Savage 1m 48.107s, 72.48 mph.

 

ITCC RACE 1 (7 laps):

1 Barry Rabbitt (Honda CRX) 13m 36.10s, 67.21 mph,

2 Jonathan Brady (Seat Leon) 13m 38.98s,

3 Martin Tracey (Ford Sierra RS500) 13m 39.11s,

4 Gareth Hayden (Honda Integra) 13m 47.94s,

5 Philip Brennan (BMW E36) 13m 51.23s.

Fastest lap:
Tracey 1m 51.930s, 70.01 mph (Class record).

 

TOURING CLASS (7 laps):

1 Norman Fawcett (Honda Integra) 14m 34.94s,

2 Keith Rabbitt (Honda Integra) 14m 39.39s,

3 James Mannion (Honda Integra) 14m 41.31s,

4 Eric Carroll (Honda Integra) 14m 41.61s,

5 Danny Calnan (Honda Civic) 14m 45.84s,

6 John Kelly (Peugeot 206) 15m 00.42s.

Fastest lap:
Carroll 1m 59.324s, 65.67 mph.

 

ITCC RACE 2 (8 laps):

1 Martin Tracey (Ford Sierra RS500) 15m 23.59s, 67.87 mph,

2 Jonathan Brady (Seat Leon) 15m 25.33s,

3 Gareth Hayden (Honda Integra) 15m 37.43s,

4 Philip Brennan (BMW E36) 15m 39.61s,

5 Keith Campbell (VW Corrado) 15m 42.86s.

Fastest lap:
Tracey 1m 53.896s, 68.80 mph.

 

TOURING CLASS (8 laps):

1 Francis Kearns (Honda Civic) 16m 27.64s,

2 Norman Fawcett (Honda Integra) 16m 32.99s,

3 Robert Savage (Honda Integra) 16m 35.12s,

4 James Mannion (Honda Integra) 16m 40.14s,

5 Danny Calnan (Honda Civic) 16m 41.15s,

6 Keith Rabbitt (Honda Integra) 16m 44.98s.

Fastest lap:
Calnan 1m 59.336s, 65.66 mph.

 

HISTORIC RACE 1 (7 laps):

1 Alan Kessie (Gryphon C73) 13m 28.10s, 67.88 mph,

2 Jackie Cochrane (Sunbeam Tiger) 13m 48.68s,

3 Billy Crosbie (Lotus 7) 14m 28.30s,

4 Tommy Doherty (Porsche 924) 14m 30.29s,

5 Bernard Foley (MGBGT V8) 14m 31.88s,

6 Noel Collins (Ford Escort) 14m 33.54s.

Fastest lap:
Kessie 1m 53.579s, 68.99 mph.

 

HISTORIC RACE 2 (8 laps):

1 Alan Kessie (Gryphon C73) 17m 00.03s, 61.46 mph,

2 Jackie Cochrane (Sunbeam Tiger) 17m 12.17s,

3 Billy Crosbie (Lotus 7) 17m 29.08s,

4 John Cardoo (Mini) 17m 30.34s,

5 Noel Collins (Ford Escort) 17m 54.47s,

6 Bernard Foley (MGBGT V8) 18m 04.75s.

Fastest lap:
Cochrane 1m 56.862s, 67.05 mph.

 

STRYKER RACE 1 (7 laps):

1 Simon Redden 13m 44.44s, 66.53 mph,

2 Alan Watkins 13m 49.16s,

3 Paul Yeomans 13m 51.57s,

4 Stephen Ross 13m 53.86s,

5 Andrew D’Alton 14m 02.13s,

6 Joe Maher 14m 02.94s.

Fastest lap:
Redden 1m 56.014s, 67.54 mph (Class record).

 

STRYKER RACE 2 (8 laps):

1 Alan Watkins 16m 15.81s, 64.24 mph,

2 Paul Yeomans 16m 17.09s,

3 Des Bruton 16m 21.73s,

4 Stephen Ross 16m 22.58s,

5 Joe Maher 16m 32.32s,

6 Roger Welaratne 16m 32.67s.

Fastest lap:
Yeomans 1m 58.057s, 66.37 mph.

 

NORTHERN IRELAND SEVENS RACE 1 (7 laps):

1 Alan Davidson (Westfield GMS) 13m 32.50s, 67.51 mph,

2 Ryan Magennis (GMS) 13m 33.62s,

3 Jack Boal (Locost) 13m 40.42s,

4 Richard Morgan (Westfield) 13m 55.58s,

5 Jimmy Dougan (Locost Suzuki) 13m 57.00s,

6 Lawrence Mawhinney (Westfield) 14m 01.46s.

Fastest lap:
Magennis 1m 54.144s, 68.65 mph.

 

NORTHERN IRELAND SEVENS RACE 2 (8 laps):

1 Ryan Magennis (GMS) 15m 44.56s, 66.37s,

2 Jack Boal (Locost) 15m 49.96s,

3 Robin McGrath (MK Indy) 15m 52.81s,

4 Trevor Allen (Raw Striker) 15m 56.78s,

5 Lawrence Mawhinney (Westfield) 16m 01.85s,

6 Barry McBride (Westfield Megablade) 16m 22.94s.

Fastest lap:
Magennis 1m 55.597s, 67.79 mph.

 

MIKEY O’BRIEN FIAT PUNTO CHALLENGE RACE 1 (7 laps):

1 John McCormack 15m 37.04s, 58.54 mph,

2 Barry Hallion 15m 40.18s,

3 Barry McHenry 6 laps.

Fastest lap:
McCormack 2m 08.066s, 61.19 mph.

 

MIKEY O’BRIEN FIAT UNO CHALLENGE RACE 1 (6 laps):

1 Coilin Clinton 14m 39.12s, 53.48 mph,

2 Gary Owens 14m 48.80s.

Fastest lap:
Clinton 2m 18.644s, 56.52 mph.

 

MIKEY O’BRIEN FIAT PUNTO CHALLENGE RACE 2 (8 laps):

1 Barry Hallion 17m 35.72s, 59.38 mph,

2 John McCormack 17m 36.26s,

3 Gary Cunningham 17m 42.33s,

4 Barry McHenry 7 laps.

Fastest lap:
McCormack 2m 08.341s, 61.06 mph.

 

MIKEY O’BRIEN FIAT UNO CHALLENGE RACE 2 (7 laps):

1 Coilin Clinton 16m 26.72s, 55.59 mph,

2 Gary Owens 16m 27.72s.

Fastest lap:
Owens 2m 16.564s, 57.38 mph.

 

CARRICK-ON-SUIR M C HILLCLIMB AT TEMPLEORUM, PILTOWN, CO KILKENNY (ROUND 5 OF CONNAUGHT COMPETITION ENGINES HILLCLIMB/SPRINT CHAMPIONSHIP) (DAY 1):

1 Simon McKinley (Lant RT2 Warrior) 46.92s,

2 Brendan Keane (Swallow DR14 F3) 52.24s,

3 Rory Stephens (Radical SR3 Hayabusa Turbo) 52.51s,

4 John Mahon (DJ-Hayabusa) 54.86s,

5 Ray Cunningham (Mini) 55.59s,

6 Trevor Cullen (Escort G3) 55.86s,

7 John Byrne (Jedi-Honda) 56.20s,

8 Ian Quinn (Mini-Hayabusa) 56.54s,

9 Jim Doherty (Starlet) 56.73s,

10 Alan Doherty (Corsa) 57.96s.

Class winners:
Ray Cunningham, Jim Doherty, Ian Quinn, Rory Stephens, Mick O’Shea (MGB GT) 46.81 (net), Colm Dunphy (Laser FF1600) 58.39s, John Mahon, Brendan Keane, Simon Reid (Civic) 60.35s, Alan Doherty, Pierce Hendrick (Nova) 62.28s.

 

CARRICK-ON-SUIR M C HILLCLIMB AT OWNING, PILTOWN, CO KILKENNY (ROUND 6 OF CONNAUGHT COMPETITION ENGINES HILLCLIMB/SPRINT CHAMPIONSHIP) (DAY 2):

1 Simon McKinley (Lant RT2 Warrior) 45.13s,

2 Brendan Keane (Swallow DR14 F3) 50.96s,

3 John Byrne (Jedi-Honda) 52.42s,

4 Trevor Cullen (Escort G3) 52.53s,

5 Dermot Nolan (Reynard 873-Connaught) 52.70s,

6 John Mahon (DJ-Hayabusa) 52.94s,

7 Ian Quinn (Mini-Hayabusa) 54.29s,

8 Ray Cunningham (Mini) 54.69s,

9 Peter Bogan (Escort) 56.24s,

10 David James (Escort) 56.30s.

Class winners:
Ray Cunningham, Tommy Murphy (Civic) 56.71s, Ian Quinn, Trevor Cullen, Mick O’Shea (MGB GT) 44.59 (net), Eugene French (Sheane FV) 62.70s, John Byrne, Brendan Keane, Patrick Haughey (Escort) 57.97s, Alan Doherty (Corsa) 57.70s, John Hackett (Mini) 62.89s.

 

MAYO & DISTRICT M C LOOSE SURFACE AUTOCROSS AT HARRINGTON’S QUARRY, SWINFORD:

1 Peter McCullagh (Lancer Evo 9) 4m 10.46s,

2 Lionel Percy (Special) 4m 12.57s,

3 Mervyn Deane (Buggy) 4m 16.16s,

4 James Lannon (Lancer Evo 9) 4m 16.22s,

5 Walter Burke (Escort) 4m 16.34s,

6 Conor Kelly (Escort) 4m 18.21s.

Class winners:
Glen Irwin (Nova) 4m 32.17s, Conor Kelly, Matthew Murphy (Corolla) 4m 34.01s, Walter Burke, James Lannon, Lionel Percy.

 

 

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST