USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 28/29 May 2011

CO CAVAN M C HOTEL KILMORE STAGES RALLY AT CAVAN (ROUND 4 OF DUNLOP NATIONAL RALLY CHAMPIONSHIP AND ROUND 3 OF SLIGO PALLETS BORDER CHAMPIONSHIP):

1 Tim McNulty/Paul Kiely (Impreza WRC) 60m 33s,

2 Robert Barrable/Damien Connolly (Skoda Fabia S2000) 60m 57s,

3 Niall Maguire/Enda Sherry (Impreza WRC) 61m 22s,

4 Kevin Barrett/Sean Mullally (Impreza WRC) 62m 19s,

5 Seamus Leonard/John McCafferty (Impreza WRC) 62m 54s,

6 Liam McCarthy/Ruth McSweeney (Corolla WRC) 64m 15s,

7 Sam Moffett/James O’Reilly (Lancer Evo 9 Gp N) 64m 33s,

8 Damien Gallagher/Mac Walsh (Escort) 64m 35s,

9 Trevor Bustard/Kenny Bustard (Lancer Evo 9 Gp N) 65m 04s,

10 Michael Conlon/Aidan Boyle (Escort) 65m 13s.

 

Motorsport Safety Team Group N Production class:

1 Robert Barrable/Damien Connolly,

2 Sam Moffett/James O’Reilly,

3 Trevor Bustard/Kenny Bustard.

 

rally.ie Two wheel drive class:

1 Damien Gallagher/Mac Walsh,

2 Michael Conlon/Aidan Boyle,

3 Frank Kelly/Liam Brennan (Escort) 65m 53s.

 

500 MRCI KIRKISTOWN RACE MEETING:

FORMULA LIBRE RACE 1 (12 laps):

1 Eamonn Matheson (E5 Suzuki) 11m 05.36s, 96.17 mph,

2 Eugene Heary Snr (Reynard) 11m 08.05s,

3 Paul Dagg (Dallara),

4 Philip Shields (Tatuus),

5 Stephen Daly (Tatuus F Renault),

6 Ivor Greenwood (Radical).

Fastest lap:
Dan Daly (Reynard 92D Holden) 51.43s, 105.83 mph (Circuit record).

 

FORMULA LIBRE RACE 2 (17 laps):

1 Dan Daly (Reynard 92D Holden) 15m 44.13s, 98.01 mph,

2 Eamonn Matheson (E5 Suzuki) 15m 48.06s,

3 Paul Dagg (Dallara),

4 Eugene Heary Snr (Reynard),

5 Ivor Greenwood (Radical),

6 Ken Fildes (Ralt RT4).

Fastest lap:
Daly 53.48s, 101.78 mph.

 

PONY EXPRESS FORMULA VEE RACE 1 (10 laps):

1 Kevin O’Hara (Leastone) 11m 11.41s, 81.07 mph,

2 Robert Casey (Sheane) 11m 11.45s,

3 David Kelly (Sheane),

4 Robbie Allen (Sheane),

5 Trevor Delaney (Sheane),

6 John Downey (Leastone).

Fastest lap:
Kelly 1m 05.48s, 83.13 mph (Class record).

 

PONY EXPRESS FORMULA VEE RACE 2 (14 laps):

1 Ray Moore (Leastone) 16m 25.02s, 77.36 mph,

2 Kevin O’Hara (Leastone) 16m 25.20s,

3 Lee Newsome (Sheane),

4 Robert Casey (Sheane),

5 Robbie Allen (Sheane),

6 David Kelly (Sheane).

Fastest lap:
O’Hara 1m 05.24s, 83.43 mph (Class record).

 

FORMULA SHEANE (15 laps):

1 Kevin Sheane Jnr 16m 39.23s, 81.71 mph,

2 Brian Hearty 16m 41.62s,

3 Tristin Quinn,

4 Dan Mulligan,

5 Sean Hynes,

6 Kevin Sheane Snr.

Fastest lap:
Mulligan 1m 00.83s, 89.48 mph.

 

ITCC RACE 1 (15 laps):

1 Martin Tracey (Ford Sierra RS500) 16m 52.28s, 80.66 mph,

2 Philip Brennan (BMW E36) 16m 53.65s,

3 Norman Fawcett (Honda Integra),

4 Francis Kearns (Honda Civic),

5 Robert Savage (Honda Integra),

6 Eric Carroll (Honda Integra).

Fastest lap:
Tracey 1m 04.46s, 84.45 mph.

 

ITCC RACE 2 (15 laps):

1 Martin Tracey (Ford Sierra RS500) 16m 29.38s, 82.52 mph,

2 Philip Brennan (BMW E36) 16m 39.80s,

3 Norman Fawcett (Honda Integra),

4 Francis Kearns (Honda Civic),

5 Robert Savage (Honda Integra),

6 Danny Calnan (Honda Civic).

Fastest lap:
Tracey 1m 02.70s, 86.81 mph.

 

SALOONS/GT (15 laps):

1 Pat McBennett (Elise) 16m 13.96s, 84.69 mph,

2 Ralph Jess (BMW M3) 16m 43.69s,

3 David Morrison (BMW),

4 Tony Traub (Integra),

5 Stephen Traub (Integra),

6 Donal O’Neill (Cupra).

Fastest lap:
McBennett 1m 03.55s, 85.65 mph.

Class winners:
John McCormack (Punto), Coilin Clinton (Uno).

 

OPEN FORMULA FORD 1600 (20 laps):

1 Noel Robinson (Van Diemen RF92) 20m 51.28s, 86.99 mph,

2 Jonny McMullan (Mondiale M89S) 20m 59.74s,

3 John Ferguson (Ray GR07),

4 Andrew Ritchie (Mondiale M89S),

5 Emmet Glynn (Ray GR07),

6 Chris Paul (Mondiale M93S).

Fastest lap:
Robinson 1m 01.53s, 88.46 mph.

 

SKIBBEREEN & DISTRICT C C AUTOTEST AT KILBROGAN, BANDON, CO CORK (ROUND 6 OF PREMIER AUTO PARTS MUNSTER CHAMPIONSHIP) (DAY 1):

1 Paddy Power (Mini Special) 480.6s,

2 Don Giles (Westfield) 508.5s,

3 Mike Mulcahy (Mini Special) 543.2s,

4 Martin Walsh (Starlet Special) 545.7s,

5 Andrew Beamish (Mini Special) 566.8s,

6 Michael Lynch (Starlet) 569.2s.

Class winners:
Mike Mulcahy, Martin Walsh, Don Giles, Michael Lynch, Liam Croston (Starlet) 679.9s, Timmy Lynch (TCS) 590.1s, Adrian Phelan (Starlet) 675.6s, Brian O’Mahony (Carina Special) 694.0s, Michelle McCarthy (Starlet) 768.5s.

 

SKIBBEREEN & DISTRICT C C AUTOTEST AT KILBROGAN, BANDON, CO CORK (ROUND 7 OF PREMIER AUTO PARTS MUNSTER CHAMPIONSHIP) (DAY 2):

1 Paddy Power (Mini Special) 518.7s,

2 Don Giles (Westfield) 548.4s,

3 Mike Mulcahy (Mini Special) 567.7s,

4 Liam Cashman (Starlet) 568.8s,

5 Martin Walsh (Starlet Special) 586.3s,

6 Liam Croston (Starlet) 588.4s.

Class winners:
Mike Mulcahy, Martin Walsh, Don Giles, Liam Cashman, Liam Croston, Timmy Lynch (TCS) 619.0s, Chris Brady (Starlet) 805.1s, Brian O’Mahony (Carina Special) 714.9s, Michelle McCarthy (Starlet) 781.4s.

 

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST