USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 4/5 June 2011

CARLOW C C SPRINT AT MOAT OF ARDSCULL, ATHY, CO KILDARE (ROUND 7 OF CONNAUGHT COMPETITION ENGINES HILLCLIMB/SPRINT CHAMPIONSHIP) (DAY 1):

1 Simon McKinley (Lant RT2 Warrior) 35.68s,

2 John Byrne (Jedi-Honda) 38.88s,

3 Brendan Keane (Swallow DR14 F3) 39.31s,

4 Rory Stephens (Radical SR3 Hayabusa Turbo) 40.87s,

5 Neil Perry (Sierra Cosworth) 41.72s,

6 Dermot Nolan (Reynard 873-Connaught) 41.94s,

7 Trevor Cullen (Escort G3) 42.31s,

8 Neil Duncan Anderson (Ward Mk 9V) 42.54s,

9 Declan Cundelan (Escort) 42.65s,

10 Brendan Harpur (Delta T81 Ford) 43.03s.

Class winners:
Ray Cunningham (Mini) 46.37s, Declan Cundelan, Ian Quinn (Mini-Hayabusa) 45.71s, Rory Stephens, John Farrell (Escort) 33.62 (net), Gerard O’Connor (Sheane VW) 48.87s, John Byrne, Brendan Keane, Thomas O’Rafferty (Corsa) 44.74s, Shane Coogan (Escort G3) 43.61s.

 

CARLOW C C SPRINT AT BAGENALSTOWN, CO CARLOW (ROUND 8 OF CONNAUGHT COMPETITION ENGINES HILLCLIMB/SPRINT CHAMPIONSHIP) (DAY 2):

1 Simon McKinley (Lant RT2 Warrior) 36.09s,

2 John Byrne (Jedi-Honda) 37.70s,

3 Rory Stephens (Radical SR3 Hayabusa Turbo) 39.06s,

4 Brendan Keane (Swallow DR14 F3) 39.95s,

5 Dermot Nolan (Reynard 873-Connaught) 40.55s,

6 John Mahon (DJ-Hayabusa) 41.30s,

7 Neil Duncan Anderson (Ward Mk 9V) 42.03s,

8 Ian Quinn (Mini-Hayabusa) 42.96s,

9 Brendan Harpur (Delta T81 Ford) 43.44,

10 John Hade (Escort) 43.67s.

Class winners:
Ray Cunningham (Mini) 47.91s, Kieran Curran (Corsa) 44.27s, Ian Quinn, Rory Stephens, Mick O’Shea (MGB GT) 35.33 (net), Gerard O’Connor (Sheane VW) 48.45s, John Byrne, Brendan Keane, Jason Ryan (Civic) 45.40s, John Hade.

 

LIMERICK M C WOODLANDS HOUSE HOTEL CIRCUIT OF MUNSTER STAGES RALLY AT ADARE (ROUND 3 OF TOP PART WEST COAST CHAMPIONSHIP):

1 Denis Cronin/Coleman Hurley (Impreza WRC) 92m 43s,

2 Barry Meade/Eamonn Hayes (Escort) 94m 52s,

3 Ed O’Callaghan/Ger Clancy (Escort) 96m 34s,

4 Mike Quinn/Grainne McEnery (Escort) 97m 15s,

5 Shane Maguire/Enda Sherry (Impreza Gp N) 98m 32s,

6 Padraig Cummins/Graham Kelly (Escort G3) 99m 25s,

7 David Percy/Owen Percy (Escort) 101m 07s,

8 Frank Sweeney/Jane Cogan (Escort) 101m 40s,

9 Brian O’Keeffe/Donnacha O’Callaghan (Impreza Gp N) 102m 24s,

10 Ed Synan/Denis O’Connell (Escort) 102m 31s.

Juniors:
1 Darren Young/Kenneth Quirke (Civic) 75m 05s.

2 Damien Boyle/Joseph Boyle (Civic) 76m 39s,

3 Gillian White/Johnny Kenneally (Civic) 89m 50s.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST