USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 9/10 July 2011

CONNAUGHT M C SLIGO PARK HOTEL/QUINN CRASH REPAIRS & RECOVERY STAGES RALLY AT SLIGO (ROUND 6 OF DUNLOP NATIONAL RALLY CHAMPIONSHIP, ROUND 3 OF SLIGO PALLETS BORDER CHAMPIONSHIP):

1 Robert Barrable/Damien Connolly (Skoda Fabia S2000) 75m 34s,

2 Daragh O’Riordan/Tony McDaid (Impreza WRC) 75m 45s,

3 Kevin Barrett/Sean Mullally (Impreza WRC) 77m 33s,

4 Garry Jennings/Herbie Blackburn (Lancer Evo 9 Gp N) 77m 49s,

5 Niall Maguire/Enda Sherry (Impreza WRC) 77m 55s,

6 Sam Moffett/James O’Reilly (Lancer Evo 9 Gp N) 79m 33s,

7 Shane Maguire/Conor Foley (Impreza Gp N) 79m 36s,

8 Trevor Bustard/John McCafferty (Lancer Evo 9 Gp N) 80m 07s,

9 Wesley Patterson/Martin McGarrity (Escort) 80m 15s,

10 Frank Kelly/Liam Brennan (Escort) 80m 32s.

 

Motorsport Safety Team Group N Production class:

1 Garry Jennings/Herbie Blackburn,

2 Sam Moffett/James O’Reilly,

3 Shane Maguire/Conor Foley.

 

rally.ie Two wheel drive class:

1 Wesley Patterson/Martin McGarrity,

2 Frank Kelly/Liam Brennan,

3 Sam Smyth/Alan Smyth (Escort) 81m 27s.

 

Class winners:

Adrian Cannon/Derek Heena (Civic),

Declan Gannon/Alan Leonard (Civic),

Eamonn McCafferty/Paddy McCrudden (Puma),

David Smith/Austin Hamill (Peugeot 106),

Niall Maguire/Enda Sherry,

Lloyd Hutchinson/Kevin Flanagan (Mini Cooper S),

Aaron McQuaid/Aidan Coyle (Escort),

David Leonard/Darragh Mullen (Saxo),

Arthur Kierans/Mac Kierans (Escort),

Frank Kelly/Liam Brennan,

Liam McCarthy/Denis O’Mahony (Corolla WRC).

 

CORK M C AUTOTEST AT TOGHER, CORK (ROUND OF PREMIER AUTO PARTS MUNSTER CHAMPIONSHIP):

1 Paddy Power (Mini Moke) 440.3s,

2 Liam Cashman (Starlet) 451.8s,

3 Alan Clarke (Mini Special) 473.1s,

4 Don Giles (Westfield) 487.5s,

5 Peter Desmond (Westfield) 489.8s,

6 Timmy Lynch (Westfield) 512.0s,

7 Rory Power (Mini) 515.7s,

8 Liam Croston (Starlet) 516.2s,

9 Martin Walsh (Starlet Special) 526.5s,

10 Steven Clarke (Starlet) 527.1s.

Class winners: Robert Beamish (Mini) 592.2s, Alan Clarke, Martin Walsh, Don Giles, Liam Cashman, Liam Croston, Timmy Lynch, Joe Shinnors Jnr 865.3s, Michelle McCarthy (Starlet) 738.2s.

 

IMOKILLY M C AUTOTEST AT BISHOPSTOWN, CORK (ROUND OF PREMIER AUTO PARTS MUNSTER CHAMPIONSHIP):

1 Paddy Power (Mini Moke) 470.7s,

2 Liam Cashman (Starlet) 494.0s,

3 Alan Clarke (Mini Special) 501.0s,

4 Damien Doran (Mini) 507.8s,

5 Don Giles (Westfield) 523.4s,

6 Liam Croston (Starlet) 529.9s,

7 Martin Walsh (Starlet Special) 536.9s,

8 Timmy Lynch (Westfield) 541.8s,

9 Rory Power (Mini) 545.7s,

10 Steven Clarke (Starlet) 550.2s.

Class winners: Damien Doran, Alan Clarke, Martin Walsh, Don Giles, Liam Cashman, Liam Croston, Timmy Lynch, Sharon Clarke (Starlet) 775.1s.

 

GALWAY M C AUTOCROSS AT GORT, CO GALWAY (ROUND 6 OF D & B WINDOWS NATIONAL CHAMPIONSHIP):

Best time of day (Special): David Fallon (Honda Special) 68.35s.

Best time of day (Saloon): Gavin O’Connell (Mini) 73.15s.

Class winners: Ian O’Connell (Mini) 75.62s, James Huddleston (Micra) 87.15s, Pat Driver (Uno) 74.46s, Ger Brennan (Fiesta) 76.97s, Brendan Whyte (Honda Special) 68.98s, Ian Byrne (Toyota Special) 76.02s, Killian O’Sullivan (Peugeot 205) 80.55s, Ronan Corr (Corsa) 82.95s, Gemma Kerley (Fiesta) 76.49s, Enda O’Leary 76.44s, Raymond Coppinger (Mini) 79.33s.

 

LEINSTER MOTOR CLUB LINCOLN & NOLAN CUP SPORTING TRIAL AT BELMONT, DELGANY, CO WICKLOW:

1 Craig MacWilliam (Erskine-Yamaha) 0 marks,

2 Philip Erskine (Erskine-Yamaha) 0m,

3 Alan Kilkenny (Kilkenny-Yamaha) 1m,

4 Siobhan McCann (JMcVW) 2m,

5 Conor Peden (VW) 3m,

6 David Meeke (Kilkenny VW) 3m,

7 Enda Byrne (VW) 3m,

8 Brendan Kilkenny (Kilkenny-Yamaha) 4m,

9 Paddy Cahill (Erskine-VW) 5m,

10 Robert Fox (VW) 5m,

11 Ian Meredith (VW) 6m,

12 Lingard Cahill (Erskine-VW) 7m.

Grade winners: Philip Erskine, David Meeke, Robert Fox, Conor Peden.

Juniors: Tim Hughes (Sheane VW) 43m. 

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST