USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

RESULTS FOR 23/24 JULY 2011

CARLOW CAR CLUB RACE MEETING AT MONDELLO PARK:


FORMULA LIBRE RACE 1 (11 laps):

1 Stephen Daly (Tatuus F Renault) 9m 54.75s, 76.54 mph,

2 Ken Fildes (Ralt RT4 Mounttune) 9m 56.45s,

3 Martin Daly (Tatuus F Renault) 10m 27.19s,

4 John Daly (Lola T93 Holden) 10m 27.57s,

5 Fergus Faherty (Tatuus F Renault) 10m 48.12s,

6 Jim Larkham (Radical PR06) 10m 49.27s.

Fastest lap: Fildes 52.773s, 78.42 mph.


FORMULA LIBRE RACE 2 (17 laps):

1 Dan Daly (Reynard 92D Holden) 15m 09.57s, 77.35 mph,

2 Stephen Daly (Tatuus F Renault) 15m 12.19s,

3 Ken Fildes (Ralt RT4 Mounttune) 15m 12.82s,

4 Martin Daly (Tatuus F Renault) 16 laps,

5 Fergus Faherty (Tatuus F Renault) 16 laps,

6 Jim Larkham (Radical PR06) 16 laps.

Fastest lap: Dan Daly 52.346s, 79.06 mph.


PONY EXPRESS FORMULA VEE RACE (15 laps):

1 Lee Newsome (Sheane) 15m 18.64s, 67.57 mph,

2 Ray Moore (Leastone) 15m 25.29s,

3 Kevin O’Hara (Leastone) 15m 28.22s,

4 Daniel Polley (Leastone) 15m 32.12s,

5 Trevor Delaney (Sheane) 15m 47.89s,

6 Damian Murphy (Leastone) 15m 48.03s.

Fastest lap: O’Hara 1m 00.345s, 68.58 mph (Class record).


FORMULA SHEANE RACE (16 laps):

1 Kevin Sheane Jnr 15m 37.05s, 70.66 mph,

2 Brian Hearty 15m 37.42s,

3 Dan Mulligan 16m 00.28s,

4 Sean Hynes 16m 02.20s,

5 Kevin Sheane Snr 16m 12.94s,

6 David Dickenson 16m 13.30s.

Fastest lap: Sheane Jnr 57.790s, 71.61 mph.


STRYKER RACE 1 (9 laps):

1 Alan Watkins 9m 26.44s, 65.75 mph,

2 Des Bruton 9m 26.98s,

3 Andrew D’Alton 9m 43.83s,

4 David Griffin 9m 44.81s,

5 Sean Wybrant 9m 49.34s,

6 Peter Auerbach 9m 50.31s.

Fastest lap: Watkins 1m 01.930s, 66.82 mph (Class record).


STRYKER RACE 2 (15 laps):

1 Seamus Ryan 15m 52.17s, 65.19 mph,

2 Des Bruton 15m 53.37s,

3 Alan Watkins 15m 58.99s,

4 Simon Redden 16m 01.75s,

5 David Griffin 16m 02.87s,

6 Roger Welaratne 16m 10.00s.

Fastest lap: Redden 1m 02.372s, 66.35 mph.


ITCC RACE 1 (15 laps):

1 Philip Brennan (BMW E36) 15m 36.29s, 66.30 mph,

2 Ciaran Timmons (Honda Integra) 15m 39.70s,

3 Martin Tracey (Ford Sierra RS500) 15m 43.91s,

4 Stephen Maher (BMW Compact) 15m 57.87s,

5 Tom Fahy (Honda Integra) 16m 19.46s,

6 Brian Sexton (Nisan Sunny) 16m 40.94s.

Fastest lap: Tracey 59.614s, 69.42 mph.

TOURING CLASS:

1 Barry Rabbitt (Honda CRX) 16m 08.19s, 64.11 mph,

2 Norman Fawcett (Honda Integra) 16m 16.72s,

3 Eric Carroll (Honda Integra) 16m 18.23s,

4 Robert Savage (Honda Integra) 16m 18.48s,

5 Mark Nangle (Subaru Impreza) 16m 29.05s,

6 Philip Lawless (Peugeot 205) 16m 35.75s.

Fastest lap: Fawcett 1m 03.286s, 65.39 mph.


ITCC RACE 2 (14 laps):

1 Martin Tracey (Ford Sierra RS500) 15m 31.20s, 62.22 mph,

2 Philip Brennan (BMW E36) 15m 35.04s,

3 Stephen Maher (BMW Compact) 15m 36.94s,

4 Ciaran Timmons (Honda Integra) 15m 40.22s,

5 Barry Rabbitt (Honda CRX) 15m 45.18s,

6 Norman Fawcett (Honda Integra) 15m 46.75s.

Fastest lap: Tracey 1m 01.184s, 67.64 mph.

TOURING CLASS:

1 Jack Newman (Honda Civic) 15m 45.70s, 61.26 mph,

2 Mark Nangle (Subaru Impreza) 15m 56.06s,

3 Robert Savage (Honda Integra) 16m 00.77s,

4 Philip Lawless (Peugeot 205) 16m 05.43s,

5 Anthony Murtagh (VW Corrado) 16m 10.33s,

6 Danny Calnan (Honda Civic) 16m 17.46s.

Fastest lap: Newman 1m 02.724s, 65.98 mph.


GINETTA JUNIOR IRELAND RACE 1 (14 laps):

1 Sean Doyle 15m 44.64s, 61.33 mph,

2 Andy O’Brien 15m 44.98s,

3 Jake Byrne 15m 47.28s,

4 James Fleming 16m 03.23s,

5 Andrew Clarke 16m 19.19s,

6 Sophie Byrne 16m 27.66s.

Fastest lap: O’Brien 1m 06.759s, 61.99 mph (Class record).


GINETTA JUNIOR IRELAND RACE 2 (14 laps):

1 Andy O’Brien 15m 40.69s, 61.59 mph,

2 Sean Doyle 15m 44.11s,

3 Jake Byrne 15m 51.37s,

4 Andrew Watson 15m 51.48s,

5 James Fleming 16m 05.09s,

6 Andrew Clarke 16m 21.67s.

Fastest lap: O’Brien 1m 06.410s, 62.32 mph (Class record).


GLOBAL LIGHTS RACE 1 (16 laps):

1 Alan Byrne 15m 51.74s, 69.57 mph,

2 Michael Conway 16m 03.58s,

3 Mark Twomey 16m 17.44s,

4 Ivor Miller 16m 20.76s,

5 Mark Braden 16m 30.92s,

6 John Murphy 15 laps.

Fastest lap: Byrne 58.563s, 70.66 mph.


GLOBAL LIGHTS RACE 2 (15 laps):

1 Mark Braden 15m 33.14s, 66.52 mph,

2 Alan Byrne 15m 33.29s,

3 Ivor Miller 15m 47.88s,

4 Derek Behan 15m 50.09s,

5 Paul Fitzpatrick 14 laps.

Fastest lap: Byrne 58.756s, 70.43 mph.


KERRY M C RALLYSPRINT AT TRALEE RACECOURSE:

1 Gary McEvoy (Impreza) 8m 09s,

2 Vincent O’Shea (Escort Cosworth) 8m 22s,

3 Gerard Lucey (Lancer Evo 8) 8m 28s,

4 Kieran Daly (Citroen C2) 8m 33s,

5 Alan O’Callaghan (Impreza) 8m 33s,

6 Pat O’Connell (Lancer Evo 9) 8m 35s,

7 Jason Ryan (Starlet) 8m 37s,

8 Owen Murphy (Avenger) 8m 46s,

9 Paul Mulcahy (Escort) 8m 46s,

10 Jimmy Deane (Escort) 8m 47s.


IMOKILLY & DISTRICT M C AUTOCROSS AT BALLYMACODA, YOUGHAL, CO CORK (ROUND OF D & B WINDOWS NATIONAL CHAMPIONSHIP):

Best time of day (Special): Dermot Whyte (Kawasaki Special) 58.7s.

Best time of day (Saloon): Ger Brennan (Fiesta) 58.8s.

Class winners: Ian O’Connell (Mini) 62.2s, Ronan Judge 68.5s, Owen Murphy 65.8s, Brendan Whyte (Honda Special) 59.8s, Ian Byrne (Toyota Special) 62.2s, James Commins (Escort) 66.1s, Brian Brady (Civic) 67.8s, Gemma Kerley (Fiesta) 67.3s.


TRIALS DRIVERS’ CLUB BEGINNERS’ AUTOTEST AT MONDELLO PARK, CO KILDARE

1 Jamie McMillan (Nova) 583.7s,

2 Niall Murray (Starlet) 626.2s,

3 James Mansfield (Mini) 728.3s.


NOVICES:

1 Timmy Lynch (Westfield) 583.9s,

2 Seamus Anderson (Starlet) 584.3s,

3 Mark Nugent (Starlet) 631.8s.


EXPERTS:

1 Chris Grimes (Mini) 475.5s,

2 George McMillan (Nova) 552.7s,

3 Stefan Walsh (Starlet) 573.7s.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST