USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results 19/20/21 August

TODDSLEAP.COM ULSTER INTERNATIONAL RALLY AT ANTRIM (ROUND 5 OF IRISH TARMAC CHAMPIONSHIP AND ROUND 5 OF DULUX TRADE BRITISH RALLY CHAMPIONSHIP):

1 Tim McNulty/Paul Kiely (Subaru Impreza WRC) 1h 46m 43s,

2 Derek McGarrity/James McKee (Subaru Impreza WRC) 1h 46m 58s,

3 Darren Gass/Enda Sherry (Subaru Impreza WRC) 1h 48m 39s,

4 Daragh O’Riordan/Tony McDaid (Subaru Impreza WRC) 1h 49m 48s,

5 Garry Jennings/Rory Kennedy (Mitsubishi Lancer Evo 9 Gp N) 1h 51m 27s,

6 Martin McCormack/David Moynihan (Citroen DS3) 1h 51m 44s,

7 Kevin Barrett/Sean Mullally (Subaru Impreza WRC) 1h 53m 02s,

8 Tommy Doyle/Liam Moynihan (Renault Clio) 1h 53m 03s,

9 David Bogie/Kevin Rae (Mitsubishi Lancer Evo 9 Gp N) 1h 53m 21s,

10 Jonny Greer/Dai Roberts (Skoda Fabia S2000) 1h 53m 27s.

 

MOTOR ENTHUSIASTS’ CLUB HILLCLIMB AT NAUL, CO MEATH (DAY 1) (ROUND 9 OF CONNAUGHT COMPETITION ENGINES HILLCLIMB/SPRINT CHAMPIONSHIP):

1 Simon McKinley (Lant RT2 Warrior) 37.60s,

2 John Byrne (Jedi-Honda) 41.28s,

3 Brendan Keane (Swallow DR14 F3 Zetec) 41.69s,

4 Rory Stephens (Radical SR3 Hayabusa Turbo) 41.82s,

5 Alan Kessie (Gryphon C73 Ford) 43.61s,

6 Dermot Nolan (Reynard 873-Connaught) 43.68s,

7 Trevor Cullen (Escort G3) 44.71s,

8 John Mahon (DJ-ADS1 Hayabusa) 44.77s,

9 Siobhan McCann (Ray ZX11 Kawasaki) 44.78s,

10 Neill Anderson (Ward Mk 9V-GM) 44.82s.

Class winners: Nigel Bryson (Uno) 51.13s, Declan Cundelan (Escort) 42.65s, Nick O’Carroll (MK Indy Hayabusa) 46.29s, Rory Stephens, Vinny O’Reilly (MG Midget) 34.71s (net), Colm Dunphy (Laser FF) 47.55s, John Byrne, Brendan Keane, Patrick Haughey (Escort) 47.55s, Patsy Carberry (Lancer Evo 7) 48.57s.

 

MOTOR ENTHUSIASTS’ CLUB SPRINT AT WHITERIVER PARK, COLLON, CO LOUTH (DAY 2) (ROUND 10 OF CONNAUGHT COMPETITION ENGINES HILLCLIMB/SPRINT CHAMPIONSHIP):

1 Simon McKinley (Lant RT2 Warrior) 47.54s,

2 John Byrne (Jedi-Honda) 50.03s,

3 Neill Anderson (Ward Mk 9V-GM) 50.33s,

4 Dermot Nolan (Reynard 873-Connaught) 50.82s,

5 Rory Stephens (Radical SR3 Hayabusa Turbo) 51.35s,

6 John Mahon (DJ-ADS1 Hayabusa) 51.74s,

7 Brendan Keane (Swallow DR14 F3 Zetec) 52.29s,

8 Alan Kessie (Gryphon C73 Ford) 54.17s,

9 Nick O’Carroll (MK Indy Hayabusa) 54.67s,

10 Seamus Hobbs (Mini) 54.71s.

Class winners: Nigel Bryson (Uno) 60.00s, Jack Newman (Civic) 55.48s, Nick O’Carroll, Rory Stephens, Frank Nuttall (Graham Ford) 38.31s (net), Robbie Parks (Sheane Vee) 54.80s, John Byrne, Neill Anderson, John Doogan (Escort) 58.44s.

 

BIRR & DISTRICT M C LOOSE SURFACE AUTOCROSS AT GLASSHOUSE, SHINRONE, CO OFFALY (ROUND OF JERRY MURPHY TYRES MUNSTER CHAMPIONSHIP):

1 Derek Deane (Buggy) 2m 27.66s,

2 James Lucey (Subaru Special) 2m 29.12s,

3 Whitby Moynan (Toyota Special) 2m 29.86s.

Class winners: Denis O’Brien (Nova) 2m 39.65s, Matt Shinnors (Escort) 2m 41.67s, Ger O’Connell (Celica) 2m 59.97s, James Lehane (Civic) 2m 42.68s, Joe McHale (Rage Buggy) 2m 33.36s, Mark O’Leary (Civic) 2m 40.46s, Liam Higgins (BMW) 2m 54.79s, Catherine Levis (Escort) 3m 13.90s.

 

TRIALS DRIVERS’ CLUB BEGINNERS’ AUTOTEST AT KEATING’S PARK, RATHCOOLE, CO DUBLIN:

1 Jamie McMillan (Nova) 524.3s,

2 Mark Fagan (Starlet) 566.3s,

3 Andy O’Brien (Starlet) 608.5s.

NOVICES:

1 Keith Byrne (Starlet) 545.7s,

2 Mark Nugent (Starlet) 571.1s,

3 John Nolan (Starlet) 571.7s.

Class winner: James Mansfield (Mini) 608.3s.

EXPERTS:

1 George McMillan (Nova) 528.6s.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST