USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 17/18 September 2011

LEINSTER TROPHY RACE MEETING AT MONDELLO PARK

LEINSTER TROPHY FORMULA VEE FEATURE RACE (11 laps):

1 Ray Moore (Leastone) 20m 57.39s, 68.55 mph,

2 Lee Newsome (Sheane) 20m 57.61s,

3 David O’Brien (Sheane) 21m 05.23s,

4 Robbie Allen (Sheane) 21m 09.92s,

5 Robert Casey (Sheane) 21m 10.12s,

6 Daniel Polley (Leastone) 21m 10.63s.

Fastest lap: Kevin O’Hara (Leastone) 1m 52.612s, 69.58 mph (Class record).

 

PONY EXPRESS FORMULA VEE RACE 1 (8 laps):

1 Kevin O’Hara (Leastone) 15m 24.97s, 67.77 mph,

2 Ray Moore (Leastone) 15m 26.68s,

3 Robert Casey (Sheane) 15m 26.83s,

4 Lee Newsome (Sheane) 15m 28.23s,

5 David Kelly (Sheane) 15m 33.79s,

6 Kevin Grogan (Leastone) 15m 33.88s.

Fastest lap: O’Hara 1m 52.941s, 69.38 mph (Class record).

 

PONY EXPRESS FORMULA VEE RACE 2 (7 laps):

1 Lee Newsome (Sheane) 15m 57.03s, 57.32 mph,

2 Kevin O’Hara (Leastone) 15m 57.40s,

3 Ray Moore (Leastone) 16m 10.64s,

4 Ian Campbell (Sheane) 16m 20.78s,

5 Robbie Allen (Sheane) 16m 22.16s,

6 Daniel Polley (Leastone) 16m 31.04s.

Fastest lap: Moore 2m 14.307s, 58.34 mph.

 

FORMULA LIBRE RACE (9 laps):

1 Ken Fildes (Ralt RT4 Mounttune) 15m 01.63s, 78.22 mph,

2 Stephen Daly (Tatuus F Renault) 15m 31.57s,

3 Donal Griffin (Reynard 90D Rover) 15m 41.14s,

4 Peter Dwyer (Dallara F399) 15m 58.49s,

5 Martin Daly (Tatuus F Renault) 16m 01.73s,

6 Gary Graham (Van Diemen F Ireland) 16m 27.09s.

Fastest lap: Dan Daly (Reynard 92D Holden) 1m 32.248s, 84.95 mph (Class record).

 

ITCC RACE 1 (8 laps):

1 Martin Tracey (Ford Sierra RS500) 15m 23.29s, 67.90 mph,

2 John Whelan (Peugeot 306) 15m 23.61s,

3 Gareth Hayden (Honda Integra) 15m 46.17s,

4 Ciaran Timmons (Honda Integra) 15m 51.21s,

5 Philip Brennan (BMW E36) 15m 51.40s,

6 Eric Carroll (Honda Integra) 15m 56.15s.

Fastest lap: Whelan 1m 53.901s, 68.80 mph.

 

TOURING CLASS:

1 Keith Rabbitt (Honda Integra) 16m 45.83s, 62.32 mph,

2 Anthony Murtagh (VW Corrado) 16m 49.10s,

3 Paul Donnan (Rover 25) 17m 01.31s,

4 Cian Carey (Honda Civic) 7 laps.

Fastest lap: Murtagh 2m 02.206s, 64.12 mph.

 

ITCC RACE 2 (7 laps):

1 John Whelan (Peugeot 306) 13m 38.55s, 67.01 mph,

2 Philip Brennan (BMW E36) 13m 40.85s,

3 Ciaran Timmons (Honda Integra) 13m 41.81s,

4 Tom Fahy (Honda Integra) 13m 57.79s,

5 Denis Callanan (Nissan Silvia) 14m 00.93s,

6 Barry Rabbitt (Honda Integra) 14m 12.22s.

Fastest lap: Whelan 1m 55.448s, 67.87 mph.

 

TOURING CLASS:

1 Keith Rabbitt (Honda Integra) 14m 21.48s, 63.67 mph,

2 Cian Carey (Honda Civic) 14m 38.38s,

3 Paul Donnan (Rover 25) 14m 38.76s.

Fastest lap: Rabbitt 2m 00.860s, 64.84 mph.

 

FORMULA SHEANE RACE 1 (4 laps):

1 Brian Hearty 9m 00.31s, 58.01 mph,

2 Tristin Quinn 9m 20.20s,

3 David Cassidy 9m 40.50s,

4 Dan Mulligan 9m 45.65s,

5 John Alvey 9m 53.05s,

6 Kevin Sheane Snr 10m 14.01s.

Fastest lap: Hearty 2m 13.873s, 58.53 mph.

 

FORMULA SHEANE RACE 2 (7 laps):

1 Brian Hearty 15m 33.85s, 58.74 mph,

2 Kevin Sheane Jnr 15m 43.98s,

3 Dan Mulligan 16m 15.70s,

4 David Cassidy 16m 20.08s,

5 John Alvey 16m 38.34s,

6 Kevin Sheane Snr 16m 46.10s.

Fastest lap: Kevin Sheane Jnr 2m 10.855s, 59.88 mph.

 

HISTORIC RACE 1 (6 laps):

1 Tommy Doherty (Porsche 924) 14m 59.69s, 52.26 mph,

2 Alan Kessie (Gryphon C73) 15m 15.74s,

3 John Cardoo (Mini) 15m 23.37s,

4 Bernard Foley (MGBGT V8) 15m 35.56s,

5 Thomas Carey (Charrington Imp) 15m 47.59s,

6 Wolfgang Schnittger (MG Midget) 15m 49.20s.

Fastest lap: Doherty 2m 26.732s, 53.40 mph.

 

HISTORIC RACE 2 (8 laps):

1 Alan Kessie (Gryphon C73) 16m 10.10s, 64.62 mph,

2 Billy Crosbie (Lotus 7) 16m 22.03s,

3 Bernard Foley (MGBGT V8) 16m 22.66s,

4 John Cardoo (Mini) 16m 31.24s,

5 Noel Collins (Escort) 16m 31.27s,

6 Vincent O’Reilly (MG Midget) 17m 02.00s.

Fastest lap: Kessie 1m 58.414s, 66.17 mph.

 

DAVID BYERS MEMORIAL TROPHY (HISTORIC HANDICAP RACE) (7 laps):

1 Billy Crosbie (Lotus 7) 15m 15.35s,

2 Liam Ruth (MG Midget) 15m 18.23s,

3 David Moloney (MG Midget) 15m 18.71s,

4 Noel Collins (Escort) 15m 21.85s,

5 John Cardoo (Mini) 15m 22.40s,

6 Wolfgang Schnittger (MG Midget) 15m 22.91s.

Fastest lap: Kessie 1m 50.753s, 70.75 mph (Class record).

 

STRYKER RACE 1 (8 laps):

1 Alan Watkins 15m 36.15s, 66.96 mph,

2 Cormac Galvin 15m 44.77s,

3 Seamus Ryan 15m 45.65s,

4 Des Bruton 15m 48.30s,

5 Andrew D’Alton 15m 52.01s,

6 Roger Welaratne 15m 55.72s.

Fastest lap: Watkins 1m 55.998s, 67.55 mph (Class record).

 

HOLMPATRICK TROPHY (STRYKER RACE 2) (8 laps):

1 Seamus Ryan 15m 51.02s, 65.92 mph,

2 Des Bruton 15m 52.35s,

3 Alan Watkins 15m 52.52s,

4 Cormac Galvin 15m 53.35s,

5 Andrew D’Alton 15m 53.87s,

6 Roger Welaratne 16m 05.14s.

Fastest lap: Galvin 1m 56.481s, 67.27 mph.

 

GINETTA JUNIOR IRELAND RACE 1 (8 laps):

1 Andrew Watson 16m 50.42s, 62.04 mph,

2 Andy O’Brien 16m 50.80s,

3 James Fleming 17m 04.23s,

4 Sean Doyle 17m 04.49s,

5 Jake Byrne 17m 04.72s,

6 Andrew Clarke 17m 17.26s.

Fastest lap: O’Brien 2m 04.318s, 63.03 mph (Class record).

 

GINETTA JUNIOR IRELAND RACE 2 (8 laps):

1 Sean Doyle 16m 53.56s, 61.85 mph,

2 Andy O’Brien 16m 54.21s,

3 Jake Byrne 16m 56.59s,

4 Andrew Watson 16m 58.46s,

5 James Fleming 17m 05.08s,

6 Andrew Clarke 17m 27.14s.

Fastest lap: Watson 2m 04.714s, 62.83 mph.

 

GLOBAL LIGHTS RACE 1 (4 laps):

1 Mark Braden 9m 37.16s, 54.31 mph,

2 Michael Conway 9m 39.00s,

3 Alan Byrne 10m 14.55s,

4 Ivor Miller 10m 15.14s,

5 Peter Drennan 10m 23.98s,

6 Derek Hogan 10m 39.75s.

Fastest lap: Braden 2m 10.643s, 59.98 mph.

 

GLOBAL LIGHTS RACE 2 (7 laps):

1 Mark Braden 16m 28.96s, 55.46 mph,

2 Ivor Miller 16m 55.31s,

3 Peter Drennan 17m 01.99s,

4 Derek Behan 17m 29.65s,

5 Mark Twomey 17m 49.62s,

6 Alan Byrne 6 laps.

Fastest lap: Miller 2m 12.185s, 59.28 mph.

 

FIAT ABARTH/PUNTO/UNO RACE 1 (6 laps):

1 Barry McHenry (Abarth) 13m 15.65s, 59.09 mph,

2 Gordon Kellett (Abarth) 13m 15.92s,

3 Gary Miller (Abarth) 13m 23.11s,

4 Noel Greene (Abarth) 13m 31.66s.

Fastest lap: Greene 2m 03.819s, 63.29 mph.

 

MIKEY O’BRIEN FIAT PUNTO CHALLENGE (5 laps):

1 Gary Cunningham 11m 36.10s,

2 Alistair Kellett 11m 36.73s,

3 Barry Hallion 11m 51.68s.

Fastest lap: Kellett 2m 09.064s, 60.71 mph.

 

MIKEY O’BRIEN FIAT UNO CHALLENGE (5 laps):

1 Coilin Clinton 12m 29.48s,

2 Aimee Woods 12m 31.06s.

Fastest lap: Woods 2m 17.057s, 57.17 mph.

 

FIAT ABARTH/PUNTO/UNO RACE 2 (8 laps):

1 Barry McHenry (Abarth) 17m 08.06s, 60.98 mph,

2 Gordon Kellett (Abarth) 17m 08.45s,

3 Noel Greene (Abarth) 17m 08.55s,

4 Gary Miller (Abarth) 7 laps.

Fastest lap: Greene 2m 04.170s, 63.11 mph.

 

MIKEY O’BRIEN FIAT PUNTO CHALLENGE (7 laps):

1 Gary Cunningham 15m 45.44s,

2 Alistair Kellett 15m 46.79s,

3 John McCormack 15m 47.58s.

Fastest lap: Kellett 2m 09.538s, 60.49 mph.

 

MIKEY O’BRIEN FIAT UNO CHALLENGE (7 laps):

1 Coilin Clinton 16m 32.15s,

2 Aimee Woods 16m 32.88s.

Fastest lap: Woods 2m 15.550s, 57.81 mph.

 

IRISH GT RACE 1 (6 laps):

1 Pat McBennett (Lotus Elise) 11m 28.46s, 68.29 mph,

2 Paul Heavey (Spire) 11m 41.99s,

3 Pat O’Sullivan (Porsche 996) 12m 02.81s,

4 Val Thompson (TMC Costin) 13m 13.60s.

Fastest lap: McBennett 1m 53.325s, 69.15 mph.

 

IRISH GT RACE 2 (8 laps):

1 Pat McBennett (Lotus Elise) 15m 23.81s, 67.86 mph,

2 Paul Heavey (Spire) 15m 54.70s,

3 Pat O’Sullivan (Porsche 996) 16m 12.52s.

Fastest lap: McBennett 1m 52.851s, 69.44 mph.

 

CLARE M C AUBURN LODGE CLARE STAGES RALLY AT ENNIS (ROUND 8 OF DUNLOP NATIONAL RALLY CHAMPIONSHIP):

1 Tim McNulty/Paul Kiely (Impreza WRC) 71m 38s,

2 Niall Maguire/Barry Goodman (Impreza WRC) 72m 31s,

3 Kevin Barrett/Sean Mullally (Impreza WRC) 74m 05s,

4 Wesley Patterson/Martin McGarrity (Escort) 74m 27s,

5 Mike Quinn/Grainne McEnery (Escort) 74m 47s,

6 Sam Moffett/James O’Reilly (Lancer Evo 9 Gp N) 74m 58s,

7 Frank Kelly/Liam Brennan (Escort) 75m 15s,

8 Anthony O’Halloran/Charlie McEnery (Manta 400) 76m 00s,

9 Declan Gallagher/Ryan Moore (Starlet) 76m 03s,

10 Shane Maguire/Conor Foley (Impreza Gp N) 76m 49s.

 

Motorsport Safety Team Group N Production class:

1 Sam Moffett/James O’Reilly,

2 Shane Maguire/Conor Foley,

3 Stephen Carey/Breda O’Driscoll.

 

rally.ie Two wheel drive class:

1 Wesley Patterson/Martin McGarrity,

2 Mike Quinn/Grainne McEnery,

3 Frank Kelly/Liam Brennan.

 

Juniors: 1 Martin Casey/Sean Hegarty (Civic) 55m 29s,

2 John Doogan/Padraig Doogan (Escort) 57m 56s,

3 Brian Hassett/Brian Liddy (Corolla) 63m 32s.

 

MOTOR ENTHUSIASTS’ CLUB FREEMAN CUP SPORTING TRIAL AT GLENEALY, CO WICKLOW:

1 Alan Kilkenny (Kilkenny-Yamaha) 0 marks,

2 Paul Needham (Erskine-Honda) 3m,

3 Gordon Erskine (Erskine-Yamaha) 3m,

4 Craig MacWilliam (Erskine-Yamaha) 5m,

5 Percy Pennefather (Erskine-Suzuki) 7m,

6 Philip Erskine (Erskine-Yamaha) 9m,

7 Brian Conlon (Erskine-Honda) 10m,

8 Fergil Gregory (Erskine-Yamaha) 12m,

9 Ian MacWilliam (Erskine-Yamaha) 12m,

10 Ian Meredith (VW) 12m,

11 Christopher Evans (ETE-Yamaha) 13m,

12 Gordon Watkins (Watkins-Yamaha) 13m.

Grade winners: Paul Needham, Percy Pennefather, Gordon Graves (Erskine-Suzuki) 26m, Ian Sweeney (Honda) 36m.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST