USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 21/22 July 2012

CARLOW CAR CLUB RACE MEETING AT MONDELLO PARK:

FORMULA VEE FESTIVAL FINAL (13 laps):

1 Kevin O’Hara (Leastone) 14m 58.96s, 59.85 mph,

2 Lee Newsome (Sheane) 15m 01.58s,

3 Trevor Delaney (Sheane) 15m 06.48s,

4 Dan Polley (Sheane) 15m 06.78s,

5 Robert Casey (Sheane) 15m 06.89s,

6 Jimmy Furlong (Sheane) 15m 12.66s.

Fastest lap: Newsome 1m 00.405s, 68.51 mph.

 

FORMULA VEE FESTIVAL HEAT 1 (12 laps):

1 Lee Newsome (Sheane) 12m 13.90s, 67.67 mph,

2 Kevin O’Hara (Leastone) 12m 18.64s,

3 Ray Moore (Leastone) 12m 20.95s,

4 Ian Campbell (Sheane) 12m 21.49s,

5 Trevor Delaney (Sheane) 12m 26.60s,

6 Robert Casey (Sheane) 12m 29.78s.

Fastest lap: Newsome 1m 00.290s, 68.64 mph.

 

FORMULA VEE FESTIVAL HEAT 2 (12 laps):

1 Robbie Allen (Sheane) 12m 32.95s, 65.95 mph,

2 Damien Murphy (Sheane) 12m 39.38s,

3 Philip Devlin (Sheane) 12m 39.45s,

4 Robbie Parks (Sheane) 12m 40.59s,

5 Colm Blackburn (Leastone) 12m 42.97s,

6 Stephen Morrin (Leastone) 12m 43.10s.

Fastest lap: Allen 1m 01.835s, 66.93 mph.

 

FORMULA VEE FESTIVAL HEAT 3 (12 laps):

1 James O’Riordan (Sheane) 13m 02.58s, 63.46 mph,

2 Roy Tobin (Sheane) 13m 02.90s,

3 Ulick Burke (Sheane) 13m 10.61s,

4 Michael Sweeney (Sheane) 13m 11.05s,

5 Philip Lawless (Leastone) 13m 12.22s,

6 Ian Thornton (Sheane) 13m 12.88s.

Fastest lap: Lorcan O’Keeffe (Leastone) 1m 03.912s, 64.75 mph.

 

FORMULA VEE FESTIVAL SEMI-FINAL 1 (12 laps):

1 Lee Newsome (Sheane) 12m 14.12s, 67.65 mph,

2 Ray Moore (Leastone) 12m 14.97s,

3 Trevor Delaney (Sheane) 12m 29.37s,

4 Dan Polley (Sheane) 12m 29.50s,

5 Paul Heavey (Leastone) 12m 39.76s,

6 Robbie Parks (Sheane) 12m 42.91s.

Fastest lap: Moore 1m 00.504s, 68.40 mph.

 

FORMULA VEE FESTIVAL SEMI-FINAL 2 (12 laps):

1 Ian Campbell (Sheane) 12m 21.83s, 66.94 mph,

2 Kevin O’Hara (Leastone) 12m 23.20s,

3 Robbie Allen (Sheane) 12m 38.16s,

4 Robert Casey (Sheane) 12m 41.24s,

5 Jimmy Furlong (Sheane) 12m 41.25s,

6 Philip Devlin (Sheane) 12m 43.22s.

Fastest lap: Campbell 1m 01.022s, 67.82 mph.

 

PONY EXPRESS FORMULA VEE CHAMPIONSHIP RACE (12 laps):

1 Lee Newsome (Sheane) 12m 10.18s, 68.01 mph,

2 Kevin O’Hara (Leastone) 12m 12.51s,

3 Ray Moore (Leastone) 12m 15.42s,

4 Ian Campbell (Sheane) 12m 17.00s,

5 David O’Brien (Sheane) 12m 20.87s,

6 Trevor Delaney (Sheane) 12m 21.66s.

Fastest lap: Newsome 1m 00.427s, 68.49 mph.

 

IRISH TOURING CAR CHAMPIONSHIP SUPER TOURING CLASS RACE 1 (12 laps):

1 Erik Holstein (BMW M3) 12m 20.02s, 67.11 mph,

2 Philip Brennan (BMW M3) 12m 20.44s,

3 Rob Butler (Honda Integra) 12m 25.86s,

4 Philip Burdock (Honda Civic) 12m 25.86s,

5 Garreth Hayden (Honda Integra) 12m 38.70s,

6 Eric Carroll (Honda Integra) 12m 43.27s.

Fastest lap: Brennan 1m 00.807s, 68.06 mph.

 

TOURING CLASS:

1 John Greaney (Honda Integra) 13m 19.16s, 62.14 mph,

2 David Bailey (Honda Integra) 13m 22.98s,

3 Cian Carey (Honda Civic) 13m 23.34s.

Fastest lap: Greaney 1m 04.447s, 64.21 mph.

 

IRISH TOURING CAR CHAMPIONSHIP SUPER TOURING CLASS RACE 2 (14 laps):

1 Erik Holstein (BMW M3) 15m 32.75s, 62.11 mph,

2 Eoghan Fogarty (Honda Integra) 15m 33.83s,

3 Eric Carroll (Honda Integra) 15m 35.26s,

4 Brian Sexton (Nissan Pulsar) 15m 36.91s,

5 Philip Brennan (BMW M3) 15m 37.39s,

6 Rob Butler (Honda Integra) 15m 37.99s.

Fastest lap: Holstein 1m 01.821s, 66.94 mph.

 

TOURING CLASS:

1 Cian Carey (Honda Civic) 16m 12.39s, 59.58 mph,

2 Alex Fawcett (Rover 25) 16m 13.03s,

3 Aimee Kershaw (Honda Civic) 16m 17.92s.

 

FORMULA FORD 1600 RACE 1 (16 laps):

1 Stephen Daly (Ray GRS00) 15m 44.32s, 70.12 mph,

2 Morgan Dempsey (Van Diemen LA10) 15m 48.16s,

3 Noel Dunne (Van Diemen RF00) 15m 48.64s,

4 Ivor McCullough (Van Diemen RF00) 15m 50.16s,

5 Peter Barrable (Van Diemen RF91) 16m 01.27s,

6 Jonathan McMullan (Mondiale M89S) 16m 01.53s.

Fastest lap: Dunne 58.263s, 71.03 mph.

 

FORMULA FORD 1600 RACE 2 (15 laps):

1 Noel Dunne (Van Diemen RF00) 14m 50.38s, 69.72 mph,

2 Ivor McCullough (Van Diemen RF00) 14m 51.53s,

3 Stephen Daly (Ray GRS00) 14m 59.24s,

4 David Quinn (Van Diemen RF00) 15m 06.62s,

5 Adrian Pollock (Van Diemen DP08) 15m 07.08s,

6 Peter Barrable (Van Diemen RF91) 15m 09.52s.

Fastest lap: Daly 58.575s, 70.65 mph.

 

FORMULA SHEANE RACE 1 (13 laps):

1 Brian Hearty 12m 41.59s, 70.64 mph,

2 Robbie Allen 12m 44.85s,

3 Stephen Drury 12m 46.68s,

4 David Parks 12m 46.98s,

5 Kevin Sheane Jnr 12m 52.71s,

6 Sean Hynes 13m 04.26s.

Fastest lap: Sheane 57.712s, 71.71 mph.

 

FORMULA SHEANE RACE 2 (16 laps):

1 Brian Hearty 15m 43.29s, 70.19 mph,

2 Robbie Allen 15m 46.05s,

3 David Parks 15m 46.13s,

4 Sean Hynes 15m 47.65s,

5 John Linnane 16m 04.19s,

6 Tristin Quinn 16m 06.64s.

Fastest lap: Hearty 58.234s, 71.06 mph.

 

GINETTA JUNIOR IRELAND RACE 1 (11 laps):

1 Jake Byrne 12m 40.43s, 59.86 mph,

2 James Fleming 12m 40.56s,

3 Andrew Clarke 12m 41.57s,

4 Jack Finlay 12m 41.86s,

5 Sophie Byrne 13m 00.83s,

6 James Huddleston 13m 10.20s.

Fastest lap: Fleming 1m 07.312s, 61.48 mph.

 

GINETTA JUNIOR IRELAND RACE 2 (13 laps):

1 James Fleming 15m 11.59s, 59.02 mph,

2 Jake Byrne 15m 11.85s,

3 Jack Finlay 15m 12.38s,

4 Dylan Curley 15m 20.84s,

5 Sophie Byrne 15m 39.90s,

6 James Huddleston 16m 05.34s.

Fastest lap: Fleming 1m 08.493s, 60.42 mph.

 

GLOBAL LIGHTS RACE 1 (13 laps):

1 Alan Byrne 12m 51.91s, 69.70 mph,

2 Sean Doyle 12m 54.61s,

3 Peter Drennan 12m 55.35s,

4 Paul Fitzpatrick 12m 56.61s,

5 Mark Braden 13m 07.26s,

6 Ben Conway 13m 07.72s.

Fastest lap: Byrne 58.743s, 70.45 mph.

 

GLOBAL LIGHTS RACE 2 (15 laps):

1 Alan Byrne 15m 02.06s, 68.82 mph,

2 Paul Fitzpatrick 15m 02.84s,

3 Sean Doyle 15m 03.41s,

4 Peter Drennan 15m 05.06s,

5 Mark Braden 15m 13.64s,

6 Derek Behan 15m 19.03s.

Fastest lap: Byrne 59.071s, 70.06 mph.

 

HISTORIC RACE 1 (11 laps):

1 Jackie Cochrane (Sunbeam Tiger) 12m 53.18s, 58.88 mph,

2 Billy Crosbie (Lotus 7) 12m 56.01s,

3 Noel Collins (Escort) 13m 11.38s,

4 Clive Brandon (Lotus 47) 13m 25.42s,

5 Garth Maxwell (MGBGT V8) 13m 41.56s,

6 Bernard Foley (MGBGT V8) 13m 43.13s.

Fastest lap: Cochrane 1m 02.362s, 66.36 mph.

Class winners: Jackie Cochrane, Billy Crosbie, Garth Maxwell, David Moloney (MG Midget), Wolfgang Schnittger (MG Midget).

 

HISTORIC RACE 2 (13 laps):

1 Jackie Cochrane (Sunbeam Tiger) 15m 02.05s, 59.64 mph,

2 Billy Crosbie (Lotus 7) 15m 03.98s,

3 Bernard Foley (MGBGT V8) 15m 14.45s,

4 Noel Collins (Escort) 15m 18.93s,

5 Clive Brandon (Lotus 47) 15m 26.88s,

6 Martin White (Jaguar E type Coupe) 15m 45.61s.

Fastest lap: Cochrane 1m 03.141s, 65.54 mph.

Class winners: Jackie Cochrane, Billy Crosbie, Garth Maxwell, David Moloney (MG Midget).

 

500 MRCI KIRKISTOWN RACE MEETING (ROUNDS OF MOTORSPORT IRELAND NATIONAL CHAMPIONSHIPS):

STRYKER RACE 1 (15 laps):

1 Alan Watkins 17m 07.56s, 79.46 mph,

2 Stephen Ross 17m 27.69s,

3 Brian Kingston,

4 Andrew D’Alton,

5 Bill Griffin,

6 Mark Baker.

Fastest lap: Watkins 1m 06.25s, 82.16 mph.

 

STRYKER RACE 2 (15 laps):

1 Alan Watkins 16m 55.74s, 80.38 mph,

2 Paul Yeomans 17m 15.83s,

3 Stephen Ross,

4 Bill Griffin,

5 Brian Kingston,

6 Greg Kelly.

Fastest lap: Watkins 1m 05.39s, 83.24 mph (Class record).

 

FIAT ABARTH RACE (10 laps):

1 Gary Miller 11m 59.90s, 75.61 mph,

2 Trevor Kinsella 12m 11.55s.

Fastest lap: Miller 1m 10.80s, 76.88 mph.

 

KERRY M C RALLYSPRINT AT TRALEE RACECOURSE:

1 Andrew Purcell (Lancer Evo 6) 8m 55s,

2 Mike O’Connor Jnr (Lancer Evo) 9m 05.1s,

3 Mike O’Connor Snr (Lancer Evo) 9m 09.8s,

4 Alan O’Callaghan (Impreza) 9m 15s,

5 Derek Butler (Civic) 9m 20.1s,

6 James Lehane (Impreza) 9m 24.4s,

7 Barry Ryan (Escort) 9m 29.6s,

8 Colin Byrne (Impreza) 9m 32s,

9 Owen Murphy (Sunbeam) 9m 37.4s,

10 Darren Young (Civic) 9m 39.1s.

 

CARRICK-ON-SUIR M C HILLCLIMB AT GLENBOWER, PILTOWN, CO KILKENNY:

1 Mark Cullen (Delta T85-Honda) 46.80s,

2 John Byrne (Jedi-Honda) 47.05s,

3 Rory Stephens (Radical SR3 Hayabusa Turbo) 47.92s,

4 David Cullen (Delta T85-Honda) 48.24s,

5 Simon McKinley (Escort) 49.22s,

6 Liam Howlett (Escort) 52.51s,

7 Eddie Power (Corolla) 52.78s,

8 Ian Quinn (Mini-Hayabusa) 54.26s,

9 Richard Davis (OMS-Yamaha) 54.45s,

10 James Bradley (Escort) 55.93s.

Class winners: Elaine O’Reilly (Mini) 60.02s, Jim Doherty (Starlet) 56.08s, Ian Quinn, Rory Stephens, Colin Grant (Ginetta) 64.13s,John Byrne, David Cullen, Gerry O’Brien (Clio) 56.97s, Liam Howlett, Kenny O’Brien (Nova) 58.39s.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST