USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 11/12 August 2012

TIPPERARY M C SEPAM STONETHROWERS STAGES RALLY AT CLONMEL (ROUND 6 OF DUNLOP NATIONAL RALLY CHAMPIONSHIP AND ROUND 6 OF TRITON SHOWERS SOUTH EAST STAGES CHAMPIONSHIP):

1 Brian O’Mahony/John Higgins (Impreza WRC) 61m 22s,

2 Thomas Fitzmaurice/Fionn Foley (Impreza WRC) 62m 05s,

3 Colm Murphy/Don Montgomery (Impreza Gp N) 63m 16s,

4 Roy White/James O’Brien (MG ZR S2000) 63m 55s,

5 Sam Moffett/James O’Reilly (Lancer Evo 9 Gp N) 64m 19s,

6 Adrian Hetherington/Gary Nolan (Escort) 65m 07s,

7 Shane Maguire/Martin McGarrity (Impreza Gp N) 65m 30s,

8 Kevin Kelleher/Sean Hayde (Impreza WRC) 65m 31s,

9 Desi Henry/Barry McNulty (Citroen) 66m 01s,

10 Stephen Wright/Martin Connolly (Lancer Evo 9 Gp N) 66m 10s.

 

Motorsport Safety Team Group N Production class:

1 Colm Murphy/Don Montgomery,

2 Sam Moffett/James O’Reilly,

3 Shane Maguire/Martin McGarrity.

 

rally.ie Two wheel drive class:

1 Adrian Hetherington/Gary Nolan,

2 Jonathan Pringle/Martin Byrne (Escort),

3 Mark Donnelly/Dai Roberts (Renault).

 

Historics: 1 Philip McKibbin/Padraig Brick (Cortina) 51m 25s.

 

Juniors:

1 John O’Connor/Donnacha O’Callaghan (Citroen C2R2) 47m 46s,

2 David Fleming/Sarah Whelan (Civic) 48m 01s,

3 Darren Loftus/Stephanie Loftus (Civic) 48m 08s.

 

MIDLAND M C AUTOCROSS AT TULSK, CO ROSCOMMON (ROUND OF D & B WINDOWS NATIONAL CHAMPIONSHIP) (DAY 1):

Best time of day (Special): Dave Fallon (Special) 1m 01.50s,

Best time of day (Saloon): Ger Brennan (Fiesta) 1m 09.13s.

Class winners: Ian O’Connell (Mini) 1m 14.00s, Pat Driver (Uno) 1m 13.03s, Aidan Prior (Astra) 1m 13.14s, Benny Kennedy (Special) 1m 03.89s, James Lucey (Subaru Special) 1m 02.10s, Johnathan Carroll (Nova) 1m 17.37s, Aidan Lang (Fiesta) 1m 15.95s, Nigel McCloughry 1m 07.33s, Clancy Smith 1m 21.18s.

 

MIDLAND M C AUTOCROSS AT TULSK, CO ROSCOMMON (ROUND OF D & B WINDOWS NATIONAL CHAMPIONSHIP) (DAY 2):

Best time of day (Special): Dave Fallon (Special) 56.44s,

Best time of day (Saloon): Ger Brennan (Fiesta) 1m 05.02s.

Class winners: Aisling Halligan 1m 26.80s, Mick Shaw 1m 08.96s, Aidan Prior (Astra) 1m 09.46s, Benny Kennedy (Special) 1m 00.28s, James Lucey (Subaru Special) 58.04s, Cillian Lenehan 1m 09.90s, Fearghal Corr 1m 12.17s, Niamh Scally 1m 13.72s, Kevin Smith 1m 17.16s, Michael Schofield 1m 05.03s, Louise Curley 1m 10.38s.

 

TRIALS DRIVERS’ CLUB BEGINNERS’ AUTOTEST AT HSS MACHINERY RENTALS, KEATING’S PARK, RATHCOOLE, CO DUBLIN:

1 Peter Falvey (Nova) 627.5s,

2 Robert Mansfield (Starlet Special) 699.7s,

3 James Driver (Starlet) 738.7s,

4 David Mulligan (Starlet) 744.8s,

5 Jason Kenna (Starlet) 787.2s,

6 Zoe Briggs (Starlet) 824.8s.

 

NOVICES:

1 Alan Auerbach (Starlet) 609.1s,

2 John Nolan (Starlet) 653.3s,

3 Piers MacFheorais (Mazda MX5) 665.2s.

 

EXPERTS:

1 Andrew O’Donohoe (Westfield) 558.5s,

2 Stefan Walsh (Starlet) 612.9s.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST