USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 17/18/19 August 2012

MOTORSPORT IRELAND PHOENIX PARK RACE MEETING:

SATURDAY RACES:

HISTORIC FORMULA FORD 2000 (8 laps):

1 Noel Roddy (Delta T79) 12m 37.86s, 65.74 mph,

2 John Hayes-Harlow (Royale RP30) 12m 38.45s,

3 Anthony Raine (Merlyn Mk 28) 12m 46.77s,

4 Stuart Boyer (Reynard SF77) 12m 46.88s,

5 Eric Hoult (Lola T580) 12m 47.62s,

6 Derek Smith (Delta T80) 12m 57.26s.

Fastest lap: Roddy 1m 17.076s, 80.80 mph.

 

IRISH HISTORIC RACE 1 (8 laps):

1 Bernard Foley (MGBGT V8) 15m 02.72s, 55.19 mph,

2 Paul Gray (Porsche 911 Carrera) 15m 06.58s,

3 Billy Crosbie (Lotus 7) 15m 09.00s,

4 George Douglas (Ginetta G16) 15m 22.02s,

5 Clive Brandon (Lotus 47) 15m 56.04s,

6 Garth Maxwell (MGBGT V8).

Fastest lap: Douglas 1m 20.430s, 77.43 mph.

 

FORMULA LIBRE RACE 1 (7 laps):

1 Fergus Faherty (Tatuus F Renault) 9m 58.44s, 72.85 mph,

2 Connaire Finn (Ginetta G50) 10m 01.41s.

Fastest lap: Mark Crawford (Jedi Suzuki Mk 6) 1m 11.701s, 86.86 mph.

 

FORMULA VEE RACE 1 (8 laps):

1 Robbie Allen (Sheane) 11m 13.05s, 74.03 mph,

2 Ken Elliott (Leastone) 11m 21.20s,

3 Michael Sweeney (Sheane) 11m 21.71s,

4 Morgan McCourt (Leastone) 12m 04.18s.

Fastest lap: Sweeney 1m 22.769s, 75.25 mph.

 

GT CARS RACE 1 (8 laps):

1 George Douglas (Martin BM9) 10m 13.28s, 81.24 mph,

2 Keith Colmey (Lotus Elise) 10m 24.54s,

3 Connaire Finn (Ginetta G50) 10m 33.84s,

4 Barry Rabbitt (VW Golf) 10m 47.36s,

5 Robert Savage (Honda Integra) 11m 08.57s,

6 Derek Hgan (Global).

Fastest lap: Douglas 1m 12.320s, 86.12 mph.

 

FIAT PUNTO ABARTH RACE 1 (8 laps):

1 Gordon Kellett 11m 27.01s, 72.52 mph,

2 Paul Copeland 11m 30.66s,

3 Barry Rabbitt 11m 35.13s,

4 Trevor Kinsella 11m 43.33s,

Fastest lap: Kellett 1m 23.651s, 74.45 mph.

 

FIAT PUNTO MARK 1 CLASS (8 laps):

1 Mervyn Miller 12m 10.05s, 68.25 mph,

2 Barry Hallion 12m 10.66s,

3 John McCormack 12m 11.47s.

Fastest lap: Hallion 1m 27.662s, 71.05 mph.

 

STRYKER RACE 1 (8 laps):

1 Alan Watkins 10m 48.90s, 76.78 mph,

2 Andrew D’Alton 11m 07.82s,

3 Des Bruton 11m 07.88s,

4 Cormac Galvin 11m 08.98s,

5 Andrew Karstel 11m 13.49s,

6 Roger Welaratne 11m 16.52s.

Fastest lap: Watkins 1m 17.899s, 79.95 mph (Class record).

 

SUNDAY RACES:

DUBLIN GRAND PRIX - HISTORIC FORMULA FORD 2000 (12 laps):

1 John Hayes-Harlow (Royale RP30) 15m 29.06s, 80.44 mph,

2 Eric Hoult (Lola T580) 15m 36.51s,

3 Anthony Raine (Merlyn Mk 28) 15m 48.59s,

4 Stuart Olley (Delta T79) 16m 01.28s,

5 John de Ritter (Delta T79) 16m 06.40s,

6 Iain Rowley (Delta T80) 16m 07.63s.

Fastest lap: Noel Roddy (Delta T79) 1m 15.323s, 82.68 mph.

 

FORMULA LIBRE RACE 2 (8 laps):

1 Mark Crawford (Jedi Suzuki Mk 6) 9m 37.99s, 86.20 mph,

2 Fergus Faherty (Tatuus F Renault) 9m 41.71s,

3 Martin Daly (Tatuus F Renault) 9m 41.97s,

4 John Byrne (Jedi-Honda) 9m 45.13s,

5 Paul Heavey (Leastone F5) 9m 46.99s,

6 Connaire Finn (Ginetta G50) 9m 58.73s.

Fastest lap: Daly 1m 09.153s, 90.06 mph.

 

FORMULA VEE RACE 2 (7 laps):

1 Robbie Allen (Sheane) 9m 39.15s, 75.28 mph,

2 David Parks (Sheane) 9m 43.01s,

3 Ken Elliott (Leastone) 9m 49.88s,

4 Michael Sweeney (Sheane) 9m 58.81s,

5 Morgan McCourt (Leastone) 10m 07.18s.

Fastest lap: Allen 1m 20.827s, 77.05 mph.

 

IRISH TOURING CAR SERIES       RACE (8 laps):

1 Philip Brennan (BMW M3) 10m 12.33s, 81.37 mph,

2 Philip Burdock (Honda Civic) 10m 34.69s,

3 Rob Butler (Honda Integra) 10m 44.72s,

4 Eric Carroll (Honda Integra) 10m 47.38s,

5 Robert Savage (Honda Integra) 10m 48.02s,

6 David Bailey (Honda Integra) 10m 52.04s.

Fastest lap: Brennan 1m 14.229s, 83.90 mph.

 

GT CARS RACE 2 (8 laps):

1 George Douglas (Martin BM9) 10m 03.08s, 82.62 mph,

2 Connaire Finn (Ginetta G50) 10m 12.78s,

3 Keith Colmey (Lotus Elise) 10m 14.95s,

4 Richie O’Mahony (Supercar) 10m 16.85s,

5 Derek Hogan (Global) 11m 09.85s.

Fastest lap: Douglas 1m 11.265s, 87.39 mph.

 

STRYKER RACE 2 (8 laps):

1 Mark Armstrong 10m 59.44s, 75.55 mph,

2 Alan Watkins 11m 00.61s,

3 Andrew Karstel 11m 01.18s,

4 Andrew D’Alton 11m 01.88s,

5 Cormac Galvin 11m 02.41s,

6 Roger Welaratne 11m 09.20s.

Fastest lap: Galvin 1m 17.740s, 80.11 mph (Class record).

 

IRISH HISTORIC RACE 2 (8 laps):

1 Bernard Foley (MGBGT V8) 10m 44.56s, 77.30 mph,

2 George Douglas (Ginetta G16) 10m 53.03s,

3 Paul Gray (Porsche 911 Carrera) 11m 02.14s,

4 Billy Crosbie (Lotus 7) 11m 03.94s,

5 Clive Brandon (Lotus 47) 11m 43.73s,

6 Garth Maxwell (MGBGT V8) 11m 44.98s.

Fastest lap: Douglas 1m 17.925s, 79.92 mph.

 

FIAT PUNTO ABARTH RACE 2 (8 laps):

1 Richard Kearney 11m 16.13s, 73.69 mph,

2 Alastair Kellett 11m 16.57s,

3 Gordon Kellett 11m 17.39s,

4 Barry Rabbitt 11m 18.17s,

5 Paul Copeland 11m 19.44s,

6 Trevor Kinsella 11m 21.57s.

Fastest lap: Rabbitt 1m 22.064s, 75.89 mph (Class record).

 

FIAT PUNTO MARK 1 CLASS (8 laps):

1 John McCormack 12m 04.60s, 68.76 mph,

2 Mervyn Miller 12m 06.88s,

3 Barry Hallion 12m 07.09s.

Fastest lap: Hallion 1m 26.505s, 72.00 mph.

 

SPRINT ONE:

1 John Byrne (Jedi-Honda) 71.647s,

2 Rory Stephens (Radical SR3 Hayabusa Turbo) 74.314s,

3 Eoin Crowley (Sheane Rover) 75.594s,

4 Kevin Sheane Jnr (Sheane Rover) 76.051s,

5 John Linnane (Sheane Rover) 76.519s,

6 Aidan Byrne (Sheane Rover) 77.001s.

 

SPRINT TWO:

1 Tom Horan (Westfield-Honda) 72.973s,

2 Alex Wilsdon (MK Indy) 85.730s,

3 Patrick Donoghue (Peugeot 205) 87.896s,

4 Dermot Hassett (Chevrolet Kalos) 97.985s,

5 Martin Taylor (Proton Satria) 102.070s.

 

SPRINT THREE:

1 John Byrne (Jedi-Honda) 70.272s,

2 Kevin Sheane Jnr (Sheane Rover) 74.022s,

3 Timmy Swail (Sheane Rover) 74.450s,

4 John Linnane (Sheane Rover) 74.458s,

5 Dan Mulligan (Sheane Rover) 75.484s,

6 Eoin Crowley (Sheane Rover) 75.884s.

 

SPRINT FOUR:

1 Tom Horan (Westfield-Honda) 72.643s,

2 Grezgorz Kalinecki (Lancia Delta Integrale) 81.674,

3 Alex Wilsdon (MK Indy) 83.085s,

4 Patrick Donoghue (Peugeot 205) 85.362s,

5 Dermot Hassett (Chevrolet Kalos) 98.593s.

 

TODDS LEAP ULSTER INTERNATIONAL RALLY AT ANTRIM (ROUND 5 OF IRISH TARMAC CHAMPIONSHIP AND ROUND 5 OF MSA BRITISH RALLY CHAMPIONSHIP):

1 Darren Gass/Enda Sherry (Subaru Impreza WRC) 1h 40m 03s,

2 Garry Jennings/Rory Kennedy (Subaru Impreza WRC) 1h 41m 15s,

3 Daragh O’Riordan/Tony McDaid (Subaru Impreza WRC) 1h 42m 13s,

4 Robert Barrable/Paddy Robinson (Skoda Fabia S2000) 1h 42m 16s,

5 Keith Cronin/Marshall Clarke (Citroen DS3) 1h 45m 37s,

6 Elfyn Evans/Philip Pugh (Ford Fiesta) 1h 47m 15s,

7 Steve Perez/Paul Spooner (Ford Focus WRC) 1h 47m 31s,

8 Sam Moffett/James O’Reilly (Mitsubishi Lancer Evo 9 Gp N) 1h 47m 58s,

9 Osian Price/Iestyn Williams (Citroen DS3) 1h 48m 19s,

10 Tom Cave/Craig Parry (Citroen DS3) 1h 48m 20s.

 

IRISH KARTING CLUB C PLATE RACE MEETING AT WHITERIVER PARK, COLLON, CO LOUTH:

Cadets Final: 1 Darragh Denning, 2 Harry McGovern, 3 Zach Gibson.

Mini Max Final: 1 Cathal McNally, 2 Samuel Herron, 3 William Herron.

KF3 Final: 1 Christopher O’Callaghan, 2 Danny Hyland, 3 Conor Keane.

Rotax Max Final: 1 Darragh Cormack, 2 Richie Faulkner, 3 Shane Daly.

Rotax Max National Final: 1 David Williamson, 2 Thomas Deane.

KZ2 Final: 1 Michael Curran, 2 James O’Keeffe, 3 Darren Maher.

Bilands Super 4 Final: 1 Gabriel Lodge, 2 Tomas Coleman.

 

CO MONAGHAN  M C ENDURANCE TRIAL AT THREEMILEHOUSE, CO MONAGHAN:

1 Enda McLoughlin/Declan Tynan (Toyota Starlet) 8m 34s,

2 Eddie Peterson/Vincent Fagan (Toyota Starlet) 8m 42s,

3 Sam Johnston/Colin Duffy (Toyota Starlet) 8m 56s,

4 Frank Lenehan/Philip O’Reilly (Toyota Starlet) 9m 46s,

5 Micheal Reilly/Nigel McCloughry (Toyota Starlet) 10m 08s,

6 Eamonn Byrne/Robert Dickson (Toyota Starlet) 10m 31s.

 

Navigation Cars:

1 Robert Woodside Jnr/Sue Graham (Mazda MX5) 8m 51s,

2 Piers MacFheorais/William Kelly (Mazda MX5) 9m 48s,

3 Allan Harryman/Killian Duffy (Mazda MX5) 10m 37s.

 

SKIBBEREEN & DISTRICT C C AUTOTEST AT C H MARINE, SKIBBEREEN, CO CORK (ROUND OF PREMIER AUTO PARTS MUNSTER CHAMPIONSHIP) (DAY 1):

1 Paddy Power (Mini Special) 485.2s,

2 Timmy Lynch (Westfield) 492.6s,

3 Damien Doran (Mini) 497.2s,

4 Ian White (Mini) 505.2s,

5 Alan Clarke (Mini Special) 514.7s,

6 Gerry Lynch (Westfield) 516.8s.

Class winners: Damien Doran, Alan Clarke, Connie Lynch (Starlet Special) 550.0s, Timmy Lynch, Michael Lynch (Starlet) 557.1s, Michael Cashman (Corsa) 537.0s, David Croston 638.8s, Brian O’Mahony (Carina Special) 664.4s, Sharon Clarke (Mini Special) 648.2s.

Skibbereen & District CC Autotest at Kilbrogan, Bandon, Co Cork (Round 4 of Premier Auto Parts Munster Championship) (Day 2):

 

SKIBBEREEN & DISTRICT C C AUTOTEST AT C H MARINE

1 Paddy Power (Mini Special) 513.1s,

2 Ian White (Mini) 526.7s,

3 Damien Doran (Mini) 544.9s,

4 Alan Clarke (Mini Special) 550.5s,

5 Timmy Lynch (Westfield) 556.5s,

6 Liam Croston (Starlet) 562.7s.

Class winners: Ian White, Alan Clarke, Connie Lynch (Starlet Special) 579.9s, Timmy Lynch, Michael Lynch (Starlet) 613.4s, Liam Croston, George Swanton 693.7s, Barry O’Sullivan 769.1s, Sharon Clarke (Mini Special) 686.5s.

 

BIRR & DISTRICT M C LOOSE SURFACE AUTOCROSS AT GLASSHOUSE, SHINRONE, CO OFFALY (ROUND OF JERRY MURPHY TYRES MUNSTER CHAMPIONSHIP):

1 Ian Barrett (JB Buggy) 2m 36.37s,

2 Lionel Percy (Suzuki Special) 2m 39.90s,

3 Keith Ryan (JB Buggy) 2m 40.78s,

4 Padraic McHale (Rage Buggy) 2m 40.80s,

5 Joe McHale (Rage Buggy) 2m 43.29s,

6 Whitby Moynan (Ford Special) 2m 44.05s.

Class winners: Denis O’Brien (Nova) 3m 00.05s, Owen Murphy (Corolla) 2m 54.38s, Ger O’Connell (Celica) 3m 05.25s, Mark Murphy (Impreza) 2m 45.73s, Ciara Deasy (Corolla) 3m 19.69s, Shane Healy (Peugeot 205) 3m 05.52s, David Forde (Toyota Special) 2m 53.90s.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST