USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 23/24 March 2013

WEXFORD M C HILLCLIMB AT CASTLEDOCKRELL, BALLYCARNEY, CO WEXFORD (ROUND 1 OF NAYLOR ENGINEERING NATIONAL HILLCLIMB/SPRINT CHAMPIONSHIP) (DAY 1):

1 Simon McKinley (Lant RT2 Warrior) 34.53s,

2 Simon McKinley (Escort) 36.38s,

3 Paul O’Connell (Pilbeam MP58 Hart) 37.06s,

4 Joe Courtney (OMS-Suzuki) 37.31s,

5 Rory Stephens (Radical SR8 Hayabusa) 39.12s,

6 Andrew Purcell (Lancer Evo) 40.37s,

7 Jim Doherty (Starlet) 40.87s,

8 Deirdre McKinley (Reynard GM) 41.09s,

9 Tom Connolly (Westfield Megabusa) 41.20s,

10 Peter Bogan (Escort) 41.54s.

Class winners: Alan Watkins (Mini) 46.59s, Jim Doherty, Tom Connolly, Simon McKinley, Mick O’Shea (MGB GT) 32.04s (net), Eugene French (Sheane VW) 44.96s, Joe Courtney, Paul O’Connell, Tommy Murphy (Civic) 43.64s, Johnny Murphy (Escort) 43.60s.

 

WEXFORD M C HILLCLIMB AT CASTLEDOCKRELL, BALLYCARNEY, CO WEXFORD (ROUND 2 OF NAYLOR ENGINEERING NATIONAL HILLCLIMB/SPRINT CHAMPIONSHIP) (DAY 2):

1 Simon McKinley (Lant RT2 Warrior) 31.92s,

2 Joe Courtney (OMS-Suzuki) 33.42s,

3 Simon McKinley (Escort) 34.22s,

4 Rory Stephens (Radical SR8 Hayabusa) 34.48s,

5 John Byrne (Jedi-Honda) 36.07s,

6 Deirdre McKinley (Reynard GM) 36.60s,

7 Robert Bell (Crossle 30F-Yamaha) 36.94s,

8 Dermot Nolan (Reynard 913-Peugeot) 37.32s,

9 Peter Bogan (Escort) 38.71s,

10 Jim Doherty (Starlet) 38.97s.

Class winners: Trish Daly (Mini) 45.11s, Jim Doherty, Peter Bogan, Simon McKinley, Colin Grant (Ginetta G15) 30.24s (net), Eugene French (Sheane VW) 42.89s, Joe Courtney, Deirdre McKinley, Tommy Murphy (Civic) 41.85s, Johnny Murphy (Escort) 41.23s.

 

MIDLAND M C ABBEY HOTEL MOTO STAGES RALLY AT ROSCOMMON (ROUND 2 OF LOUGHRAN SIGNS.COM MIDLANDS EAST CHAMPIONSHIP):

1 Chris Armstrong/Tom Clinton (Escort) 65m 35s,

2 Rodney Wilton/Conor McMahon (Escort) 65m 38s,

3 Pat Donegan/Alan Keena (Escort) 66m 35s,

4 Maurice Moffett/Patrick Brides (Starlet) 66m 50s,

5 Paddy McVeigh/Stephen O’Hanlon (Impreza WRC) 67m 02s,

6 James Laverty/Francis Regan (Impreza Gp N) 67m 14s,

7 David Moffett/Fintan Sherry (Starlet) 68m 50s,

8 Pat Kelly/Jonathan Kelly (Impreza WRC) 69m 09s,

9 Eamon Dervan/Brian McNamara (Escort) 69m 10s,

10 Arthur Kierans/Mac Kierans (Escort) 69m 28s.

JUNIORS:

1 Darren O’Brien/Johnny Rooney (Civic) 47m 13s,

2 Barry Brady/Sean Brady (Civic) 48m 48s,

3 Alan Lawson/Sean Harte (Civic) 49m 52s.

 

LIMERICK M C AUTOTEST AT BARNA TRANSPORT, NEWCASTLE WEST (ROUND 1 OF PREMIER AUTO PARTS MUNSTER CHAMPIONSHIP):

1 Peter Falvey (Nova) 585.7s,

2 Ian White (Mini) 590.8s,

3 Paddy Power (Mini Special) 595.0s,

4 Damien Doran (Mini) 598.5s,

5 Timmy Lynch (Westfield) 613.4s,

6 Liam Cashman (Starlet) 614.9s,

7 Alan Clarke (Mini Special) 616.1s,

8 Liam Croston (Starlet) 629.9s,

9 Gerry Lynch (Westfield) 649.0s,

10 Martin Walsh (Starlet Special) 679.5s.

Class winners: Ian White, Paddy Power, Martin Walsh, Timmy Lynch, Liam Cashman, Liam Croston, David Beamish (Mini Special) 778.6s, Sharon Clarke (Mini Special) 768.2s.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST