USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 6/7 April 2013

500 MRCI KIRKISTOWN RACE MEETING (ROUNDS OF MOTORSPORT IRELAND NATIONAL CHAMPIONSHIPS):

FORMULA FORD 1600 RACE 1 (11 laps):

1 Ivor McCullough (Van Diemen RF01) 13m 27.70s, 74.13 mph,

2 Noel Dunne (Van Diemen RF00) 13m 27.78s,

3 Noel Robinson (Van Diemen JL12),

4 Jonathan McMullan (Mondiale M89S),

5 Niall Murray (Van Diemen RF99),

6 Adrian Pollock (Van Diemen DP09).

Fastest lap: Robinson 1m 01.05s, 89.16 mph.

 

FORMULA FORD 1600 RACE 2 (5 laps):

1 Ivor McCullough (Van Diemen RF01) 5m 12.20s, 87.17 mph,

2 Noel Robinson (Van Diemen JL12) 5m 15.32s,

3 Jonathan McMullan (Mondiale M89S), 

4 Sean Doyle (Van Diemen RF91),

5 Niall Murray (Van Diemen RF99),

6 Stephen Daly (Ray GR05).

Fastest lap: McCullough 1m 00.84s, 89.47 mph.

 

CROWNE PLAZA DUNDALK FORMULA VEE RACE 1 (10 laps):

1 Colm Blackburn (Leastone) 11m 27.06s, 79.22 mph,

2 Sean Newsome (Sheane) 11m 38.58s,

3 Damian Murphy (Leastone),

4 Jack Byrne (Sheane),

5 Ger Byrne (Sheane),

6 Morgan McCourt (Leastone).

Fastest lap: Blackburn 1m 06.32s, 82.07 mph.

 

CROWNE PLAZA DUNDALK FORMULA VEE RACE 2 (12 laps):

1 Ray Moore (Leastone) 13m 15.51s, 82.12 mph,

2 Dan Polley (Leastone) 13m 18.01s,

3 Adam MacAulay (Sheane),

4 Kevin Grogan (Leastone),

5 John Downey (Leastone),

6 Morgan McCourt (Leastone).

Fastest lap: Moore 1m 05.16s, 83.54 mph.

 

FORMULA SHEANE RACE (9 laps):

1 Kevin Sheane Jnr 9m 19.05s, 87.63 mph,

2 Brian Hearty 9m 19.35s,

3 Keith Hogg,

4 David Parks,

5 Barry Rabbitt,

6 Gary Corcoran.

Fastest lap: Hearty 1m 01.10s, 89.09 mph.

 

GINETTA JUNIOR IRELAND RACE 1 (9 laps):

1 Dylan Curley 11m 14.63s, 72.61 mph,

2 Sophie Byrne 11m 17.68s,

3 Jack Finlay,

4 Luke Hourihan,

5 Eorann O’Neill,

6 Charlie Linnane.

Fastest lap: Curley 1m 13.21s, 74.35 mph.

 

GINETTA JUNIOR IRELAND RACE 2 (9 laps):

1 Dylan Curley 11m 06.10s, 73.54 mph,

2 Jack Finlay 11m 06.44s,

3 Sophie Byrne 11m 17.68s,

4 Luke Hourihan,

5 Eorann O’Neill,

6 Charlie Linnane.

Fastest lap: Finlay 1m 12.62s, 74.95 mph.

 

KERRY M C CARLTON HOTEL CIRCUIT OF KERRY RALLY AT TRALEE (ROUND 2 OF TOP PART WEST COAST RALLY CHAMPIONSHIP):

1 Donagh Kelly/Kevin Flanagan (Impreza WRC) 59m 01s,

2 Kenny McKinstry/Kenny Hull (Impreza WRC) 60m 28s,

3 Kevin Barrett/Sean Mullally (Impreza WRC) 61m 01s,

4 Alan Ring/Adrian Deasy (Lancer Evo 9 Gp N) 61m 16s,

5 Frank Kelly/Stephen Quin (Escort) 61m 29s,

6 Eugene Meegan/Jonathan Treanot (Lancer Evo 9 Gp N) 61m 39s,

7 John McQuaid/Seamus O’Connor (Escort) 61m 53s,

8 James Laverty/James Regan (Impreza Gp N) 62m 44s,

9 Frank Sweeney/Jane Cogan (Escort) 63m 48s,

10 Cal McCarthy/William Lynch (Civic) 63m 54s.

JUNIORS:

1 Richard Moore/William Kehoe (Civic) 55m 22s,

2 Darren Young/Sean Walsh (Civic) 56m 07s,

3 Patrick Lawlor/Cian Dineen (Civic) 59m 39s.

 

BIRR & DISTRICT M C AUTOCROSS AT GLENBOWER, RATHCABBIN, CO TIPPERARY (ROUND 1 OF D & B WINDOWS NATIONAL CHAMPIONSHIP):

Best time of day (Special): Padraic McHale (Rage Buggy) 1m 28.89s,

Best time of day (Saloon): Ian O’Connell (Mini) 1m 32.57s.

Class winners: Denis O’Brien 1m 38.01s, Pat Driver (Uno) 1m 39.62s, Alan Kynes (Escort) 1m 40.56s, Ger Brennan (Fiesta) 1m 34.01s, Whitby Moynan (Toyota Special) 1m 31.31s, James Lucey (Subaru Special) 1m 33.15s, Ronan Corr 1m 39.99s, Clancy Smith (Cinquecento) 1m 47.40s, Louise Curley (Opel Special) 1m 47.95s.

 

MOTOR ENTHUSIASTS’ CLUB DEVEREUX CUP SPORTING TRIAL AT TITTOUR, NEWTOWNMOUNTKENNEDY, CO WICKLOW:

1 Christopher Evans (ETE-Yamaha) 8 marks,

2 Philip Erskine (Erskine-Yamaha) 8m,

3 Alan Kilkenny (Kilkenny-Honda) 8m,

4 Gordon Erskine (Erskine-Yamaha) 9m,

5 Paul Needham (Erskine-Honda) 11m,

6 Fergil Gregory (Erskine-Yamaha) 12m,

7 Tony Farrell (Erskine-S&S) 12m,

8 Craig MacWilliam (Erskine-Yamaha) 13m,

9 Ian MacWilliam (Erskine-Yamaha) 17m,

10 Richard Pain (Kilkenny VW) 18m,

11 Paddy Cahill (Erskine-VW) 19m,

12 Oliver Peden (Peden-Moto Guzzi) 19m.

Grade winners: Philip Erskine, Ian MacWilliam, Conor Peden (Peden-VW) 21m, Colm O’Connor (Williams VW) 33m.

 

ALMC MULTI VENUE AUTOTEST AT MONASTERBOICE, CO LOUTH:

1 Eddie Peterson (Starlet) 1721s,

2 Simon Echlin (Starlet) 1849s,

3 John Nolan (Starlet) 1850s,

4 Damien Doran (Starlet) 1883s,

5 Graeme Colfer (Starlet) 1891s,

6 Piers MacFheorais (Mazda MX5) 1935s,

7 Willie Fenton (Starlet) 1958s,

8 David Meeke (Starlet) 1974s,

9 Philip O’Reilly (Starlet) 1983s,

10 Alan Shinnors (Starlet) 1998s.

Class winners: Damien Doran, Graeme Colfer, Malcolm Clark (MG Midget) 2048s, Piers MacFheorais.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST