USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 13/14 April 2013

IRISH MOTOR RACING CLUB RACE MEETING AT MONDELLO PARK:
FORMULA LIBRE RACE 1 (8 laps):

1 Martin Daly (Tatuus F Renault) 7m 31.49s, 73.33 mph,
2 Fergus Faherty (Tatuus F Renault) 7m 40.11s,
3 Eugene Heary Jnr (Reynard 97D) 7m 44.25s,
4 Donal Griffin (Reynard 90D) 7m 45.06s,
5 Stanley Watson (Lola F3000) 7m 47.45s,
6 Cian Carey (Tatuus F Renault) 7m 55.26s.
Fastest lap: Daly 55.573s, 74.47 mph.

FORMULA LIBRE RACE 2 (16 laps):

1 Martin Daly (Tatuus F Renault) 15m 04.09s, 73.24 mph,
2 Eugene Heary Jnr (Reynard 97D) 15m 05.65s,
3 Fergus Faherty (Tatuus F Renault) 15m 12.31s,
4 Noel Robinson (Tatuus F Renault) 15m 12.49s,
5 John Daly (Lola T93 Holden) 15m 27.02s,
6 Philip Shields (Tatuus Honda) 15m 36.25s.
Fastest lap: Martin Daly 53.692s, 77.08 mph.

IRISH TOURING CAR CHAMPIONSHIP SUPER TOURING CLASS RACE 1 (12 laps):
1 Erik Holstein (BMW M3) 12m 36.11s, 65.68 mph,
2 Robert Savage (Honda Integra) 12m 52.23s,
3 Eric Carroll (Honda Integra) 12m 55.98s.
Fastest lap: Holstein 1m 01.630s, 67.15 mph.

TOURING CLASS (12 laps):
1 Mark Keane (Honda Integra) 13m 15.88s, 62.40 mph,
2 Norman Fawcett (Honda Civic) 13m 19.21s,
3 Owain Drought (Honda Integra) 13m 19.24s.
Fastest lap: Drought 1m 04.983s, 63.68 mph.

STOCK HATCH CLASS (11 laps):
1 Andrew Twomey (Citroen Saxo) 12m 53.47s, 58.85 mph,
2 Fergal Bowes (Peugeot 106) 12m 58.96s,
3 Philip Lawless (Peugeot 206) 13m 30.65s.
Fastest lap: Twomey 1m 08.426s, 60.48 mph.

IRISH TOURING CAR CHAMPIONSHIP SUPER TOURING CLASS RACE 2 (15 laps):
1 Erik Holstein (BMW M3) 15m 38.35s, 66.15 mph,
2 Eric Carroll (Honda Integra) 15m 50.32s,
3 Robert Savage (Honda Integra) 15m 50.93s.

Fastest lap: Holstein 1m 01.563s, 67.22 mph.

 

TOURING CLASS (15 laps):

1 Mark Keane (Honda Integra) 16m 30.08s, 62.70 mph,
2 Ian Radford (Honda Integra) 16m 35.56s,
3 Norman Fawcett (Honda Civic) 16m 48.52s.
Fastest lap: Keane 1m 04.770s, 63.89 mph.

STOCK HATCH CLASS (14 laps):
1 Andrew Twomey (Citroen Saxo) 16m 21.62s, 59.02 mph,
2 Fergal Bowes (Peugeot 106) 16m 35.36s.
Fastest lap: Twomey 1m 08.306s, 60.59 mph.

CROWNE PLAZA DUNDALK FORMULA VEE RACE 1 (10 laps):
1 Colm Blackburn (Leastone) 12m 03.16s, 57.23 mph,
2 Ger Byrne (Sheane) 12m 05.49s,
3 Morgan McCourt (Leastone) 12m 27.89s,
4 Stephen Morrin (Leastone) 12m 31.01s,
5 Justin Costello (Leastone) 12m 31.79s,
6 Damian Murphy (Leastone) 12m 33.68s.
Fastest lap: Morrin 1m 09.356s, 59.67 mph.

CROWNE PLAZA DUNDALK FORMULA VEE RACE 2 (15 laps):
1 Ray Moore (Leastone) 15m 31.59s, 66.63 mph,
2 Adam MacAulay (Sheane) 15m 36.56s,
3 Dan Polley (Sheane) 15m 41.44s,
4 Robbie Allen (Sheane) 15m 46.19s,
5 Kevin Grogan (Leastone) 15m 46.31s,
6 David O’Brien (Sheane) 15m 48.46s.
Fastest lap: Moore 1m 01.337s, 67.47 mph.

PATCH TYRE EQUIPMENT FIESTA RACE 1 (10 laps):
1 John Denning 12m 44.41s, 54.14 mph,
2 J J O’Riordan 12m 45.08s,
3 Darragh Daly 12m 45.28s,
4 Barry Hallion 12m 46.48s,
5 Robert Griffin 12m 54.72s,
6 David Yamamoto 12m 55.01s.
Fastest lap: Sean Lillis 1m 13.953s, 55.96 mph.

PATCH TYRE EQUIPMENT FIESTA RACE 2 (12 laps):
1 John Denning 14m 59.40s, 55.21 mph,
2 Sean Lillis 14m 59.54s,
3 Darragh Daly 15m 00.79s,
4 Barry Hallion 15m 06.09s,
5 J J O’Riordan 15m 09.17s,
6 Robert Griffin 15m 11.71s.
Fastest lap: Lillis 1m 13.890s, 56.01 mph.

STRYKER RACE 1 (10 laps):
1 Alan Watkins 12m 35.57s, 54.77 mph,
2 Brian Kingston 12m 41.31s.
3 Alan Auerbach 12m 41.95s,
4 Mark Baker 13m 06.67s,
5 Seamus Ryan 13m 07.16s,
6 Roger Welaratne 13m 18.10s.
Fastest lap: Auerbach 1m 13.019s, 56.68 mph.

STRYKER RACE 2 (14 laps):
1 Alan Auerbach 14m 50.86s, 65.03 mph,
2 Paul Yeomans 14m 57.04s,
3 Dave Griffin 15m 05.04s,
4 Seamus Ryan 15m 11.83s,
5 Mark Baker 15m 14.92s,
6 Brian Kingston 15m 17.00s.
Fastest lap: Auerbach 1m 02.808s, 65.89 mph.

GLOBAL LIGHTS RACE 1 (12 laps):
1 Mark Twomey 12m 19.69s, 67.14 mph,
2 Jake Byrne 12m 19.95s,
3 Peter Drennan 12m 20.90s,
4 Paul Fitzpatrick 12m 30.66s,
5 John Conway 12m 46.78s,
6 John Murphy 12m 53.05s.
Fastest lap: Byrne 1m 00.213s, 68.73 mph.

GLOBAL LIGHTS RACE 2 (15 laps):
1 Peter Drennan 15m 11.51s, 68.10 mph,
2 Mark Twomey 15m 12.67s,
3 Paul Fitzpatrick 15m 13.13s,
4 Derek Behan 15m 16.10s,
5 Jake Byrne 15m 16.83s,
6 Mark Braden 15m 31.04s.
Fastest lap: Byrne 59.097s, 70.03 mph.

GINETTA JUNIOR IRELAND RACE 1 (10 laps):
1 Jack Finlay 13m 17.74s, 51.88 mph,
2 Dylan Curley 13m 39.22s,
3 Sophie Byrne 13m 41.40s,
4 Charlie Linnane 9 laps.
Fastest lap: Byrne 1m 18.787s, 52.53 mph.

GINETTA JUNIOR IRELAND RACE 2 (13 laps):
1 Dylan Curley 15m 07.02s, 59.31 mph,
2 Sophie Byrne 15m 12.51s,
3 Luke Hourihan 16m 02.77s,
4 Max Sheane 16m 24.87s,
5 Charlie Linnane 16m 30.83s.
Fastest lap: Curley 1m 08.940s, 60.03 mph.

HISTORIC RACE 1 (12 laps):
1 David Kelly (Crossle 9S) 13m 02.59s, 63.46 mph,
2 Bernard Foley (MGBGT V8) 13m 41.25s,
3 Clive Brandon (Lotus 47) 13m 51.03s,
4 Ian Thornton (VW Golf) 11 laps,
5 Liam Ruth (MG Midget) 11 laps,
6 Ken McAvoy (Sprite) 11 laps.
Fastest lap: Kelly 1m 03.773s, 64.89  mph.

HISTORIC RACE 2 (15 laps):
1 David Kelly (Crossle 9S) 15m 50.11s, 65.33 mph,
2 Clive Brandon (Lotus 47) 14 laps,
3 Ian Thornton (VW Golf) 14 laps,
4 Wolfgang Schnittger (MG Midget) 14 laps,
5 Liam Ruth (MG Midget) 14 laps,
6 Ken McAvoy (Sprite) 13 laps.
Fastest lap: Kelly 1m 02.543s, 66.17  mph.

FUTURE CLASSICS RACE (11 laps):
1 Ian Thornton (VW Golf) 13m 06.93s, 57.85 mph,
2 Daniel Byrne (Chevette) 13m 25.91s,
3 Robbie Parks (Peugeot 205) 13m 44.77s,
4 Aidan Byrne (Uno) 13m 44.77s,
5 Mick Walsh (Mini) 10 laps,
6 Pat Lucey (Ritmo) 10 laps.
Fastest lap: Thornton 1m 10.294s, 58.87  mph.

CARRICK-ON-SUIR M C WILLIE LOUGHMAN MEMORIAL FOREST RALLY AT SLIEVERUE, CO
KILKENNY (ROUND 3 OF VALVOLINE NATIONAL CHAMPIONSHIP):

1 Owen Murphy/James O’Brien (Lancer Evo 9) 55m 42s,
2 Philip Morrow/Jonny Harte (Lancer Evo 9 Gp N) 55m 48s,
3 Dan O’Brien/Martin Brady (Focus WRC) 56m 46s,
4 Michael O’Brien/Greg Shinnors (Focus WRC) 57m 30s,
5 Vincent McAree/J P McAree (Lancer Evo 9 Gp N) 58m 02s,
6 Sam Moffett/James O’Reilly (Lancer Evo 9 Gp N) 58m 17s,
7 Kevin Barrett/Sean Mullally (Impreza WRC) 59m 15s,
8 Gerard Lucey/James Lucey (Lancer Evo 8 Gp N) 59m 19s,
9 Sara Williams/Dai Roberts (Impreza Gp N) 59m 56s,
10 Shane McGirr/Jackie Elliott (Starlet) 60m 23s.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST