USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 25/26 May 2013

500 MRCI KIRKISTOWN RACE MEETING (ROUNDS OF MOTORSPORT IRELAND NATIONAL CHAMPIONSHIPS):

FORMULA FORD 1600 RACE 1 (16 laps):

1 Ivor McCullough (Van Diemen RF00) 16m 36.03s, 87.44 mph,

2 Kevin O’Hara (Van Diemen RF01) 16m 39.45s,

3 Neville Smyth (Ray GR07),

4 Noel Dunne (Van Diemen RF00),

5 Jonny McMullan (Mondiale M89S),

6 David McCullough (Van Diemen RF00).

Fastest lap: Ivor McCullough 1m 01.25s, 88.87 mph.

 

FORMULA FORD 1600 RACE 2 (16 laps):

1 Kevin O’Hara (Van Diemen RF01) 16m 41.63s, 86.95 mph,

2 Ivor McCullough (Van Diemen RF00) 16m 41.72s,

3 Jonny McMullan (Mondiale M89S),

4 David McCullough (Van Diemen RF00),

5 Noel Dunne (Van Diemen RF00),

6 Trevor Roberts (Swift SC95).

Fastest lap: Ivor McCullough 1m 01.41s, 88.63 mph.

 

CROWNE PLAZA DUNDALK FORMULA VEE RACE 1 (14 laps):

1 Morgan McCourt (Leastone) 15m 54.07s, 79.87 mph,

2 Justin Costello (Leastone) 16m 26.14s,

3 Damian Murphy (Leastone),

4 Gary Owens (Sheane),

5 Stephen Morrin (Leastone),

6 Colm Blackburn (Leastone).

Fastest lap: Morrin 1m 06.40s, 81.97 mph.

 

CROWNE PLAZA DUNDALK FORMULA VEE RACE 2 (15 laps):

1 Adam MacAulay (Sheane) 16m 32.24s, 82.28 mph,

2 Dan Polley (Leastone) 13m 40.44s,

3 Jimmy Furlong (Sheane),

4 Colm Blackburn (Leastone),

5 Justin Costello (Leastone),

6 Morgan McCourt (Leastone).

Fastest lap: MacAulay 1m 05.34s, 83.30 mph.

 

FORMULA LIBRE RACE 1 (10 laps):

1 Philip Shields (Dallara) 9m 17.82s, 97.58 mph,

2 Fergus Faherty (Tatuus F Renault) 9m 36.22s,

3 Martin Daly (Tatuus F Renault),

4 Noel Robinson (Tatuus F Renault),

5 Stanley Watson (Lola F3000),

6 Cian Carey (Tatuus F Renault).

Fastest lap: Shields 52.27s, 104.14 mph.

 

FORMULA LIBRE RACE 2 (12 laps):

1 Philip Shields (Dallara) 10m 54.56s, 99.79 mph,

2 Fergus Faherty (Tatuus F Renault) 11m 32.51s,

3 Martin Daly (Tatuus F Renault),

4 Cian Carey (Tatuus F Renault).

Fastest lap: Shields 53.14s, 102.44 mph.

 

CO CAVAN M C HOTEL KILMORE STAGES RALLY AT CAVAN (ROUND 3 OF DUNLOP NATIONAL RALLY CHAMPIONSHIP AND ROUND 3 OF SLIGO PALLETS BORDER CHAMPIONSHIP):

1 Declan Boyle/Brian Boyle (Impreza WRC) 76m 04s,

2 Eugene Donnelly/Paddy Toner (Corolla WRC) 77m 18s,

3 James Belton/Mark Glennerster (Impreza WRC) 78m 33s,

4 Niall Maguire/Enda Sherry (Impreza WRC) 78m 46s,

5 Roy White/James O’Brien (MG ZR S2000) 79m 34s,

6 Stephen Wright/Suzanne Wright (Lancer Evo 9 Gp N) 81m 15s,

7 Rodney Wilton/Conor McMahon (Escort) 81m 16s,

8 Eugene Meegan/Jonathan Treanor (Lancer Evo 10 Gp N) 81m 36s,

9 Josh Moffett/John Rowan (Lancer Evo 9 Gp N) 82m 03s,

10 Paddy Kiernan/James McCarville (Escort) 82m 04s.

 

Motorsport Safety Team Group N Production class:

1 Stephen Wright/Suzanne Wright,

2 Eugene Meegan/Jonathan Treanor,

3 Josh Moffett/John Rowan.

 

rally.ie Two wheel drive award:

1 Rodney Wilton/Conor McMahon.

 

Dunlop National Escort Mk 2 award:

1 Rodney Wilton/Conor McMahon.

 

Historics:

1 Berian Richards/Frank Curtin (Escort) 64m 41s.

 

Juniors:

1 Robert Duggan/Mikie Galvin (Civic) 58m 14s,

2 Richard Moore/Stephen Quin (Civic) 59m 13s,

3 Conor Moore/Ella Ryan (Civic) 60m 00s.

 

SKIBBEREEN & DISTRICT C C AUTOTEST AT KILBROGAN, BANDON, CO CORK (ROUND 5 OF PREMIER AUTO PARTS MUNSTER CHAMPIONSHIP) (DAY 1):

1 Timmy Lynch (Westfield) 474.9s,

2 Peter Falvey (Mini Special) 483.0s,

3 Paddy Power (Mini Special) 484.1s,

4 Damien Doran (Mini) 489.4s,

5 Ian White (Mini) 498.9s,

6 Gerry Lynch (Westfield) 506.8s.

Class winners: Damien Doran, Peter Falvey, Martin Walsh (Starlet Special) 556.4s, Gerry Lynch, Michael Lynch (Starlet) 550.9s, Liam Croston (Starlet) 518.0s, Anthony O’Neill (Starlet) 650.6s, Brian O’Mahony (Toyota Special) 653.2s, Sharon Clarke (Mini Special) 701.8s.

 

SKIBBEREEN & DISTRICT C C AUTOTEST AT KILBROGAN, BANDON, CO CORK (ROUND 6 OF PREMIER AUTO PARTS MUNSTER CHAMPIONSHIP) (DAY 2):

1 Peter Falvey (Mini Special) 455.7s,

2 Timmy Lynch (Westfield) 457.4s,

3 Paddy Power (Mini Special) 468.0s,

4 Ian White (Mini) 475.1s,

5 Peter Desmond (Westfield) 487.7s,

6 Gerry Lynch (Westfield) 490.8s.

Class winners: Ian White, Paddy Power, Martin Walsh (Starlet Special) 542.2s, Timmy Lynch, Michael Lynch (Starlet) 558.3s, Michael Cashman (Corsa) 542.3s, Anthony O’Neill (Starlet) 618.1s, Diarmuid O’Shea 621.3s, Sharon Clarke (Mini Special) 620.9s.

 

GARDA SIOCHANA MC ENDURANCE TRIAL AT BALTINGLASS, CO WICKLOW:

1 Brian Murphy/William Kelly (Toyota Starlet) 14m 38s,

2 Simon Evans/Simn Echlin (Toyota Starlet) 16m 39s,

3 Enda McLoughlin/Sam Johnson (Toyota Starlet) 17m 05s,

4 Eddie Peterson/Richard Pain (Toyota Starlet) 17m 26s,

5 Sean O’Toole/Declan O’Toole (Toyota Starlet) 17m 26s,

6 Ian Downey/John Nolan (Toyota Starlet) 17m 53s.

 

Navigation Cars:

1 Eamonn Byrne/Richard Meeke (Toyota Starlet) 15m 37s,

2 Alan Shinnors/George Shinnors (Toyota Starlet) 17m 01s,

3 Damien Phillips/Paul Tierney (Toyota Starlet) 17m 45s.

 

Retrospective Cars:

1 Dermot Carnegie/Declan Hendrick (Ford Escort) 17m 47s,

2 Richard McCartney/George Hamilton (Mazda MX5) 19m 31s,

3 Martin Nugent/Mark Doran (Ford Escort) 20m 52s.

 

CLARE M C AUTOCROSS AT GLASSHOUSE, SHINRONE, CO OFFALY (ROUND 2 OF FIVE STAR CATERING NATIONAL LOOSE SURFACE AUTOCROSS CHAMPIONSHIP):

1 Derek Deane (JB Buggy) 2m 28.69s,

2 Whitby Moynan (Toyota Special) 2m 29.83s,

3 Charlie Cavanagh (Ford Special) 2m 31.56s,

4 Joe McHale (Rage Buggy) 2m 32.27s,

5 James McGreal (Impreza) 2m 33.53s,

6 Adrian Deane (JB Buggy) 2m 34.06s.

Class winners: Denis O’Brien (Nova) 2m 55.50s, Owen Murphy (Peugeot 206) 2m 39.64s, Gerard O’Shea (Peugeot 205) 2m 55.07s, James McGreal, Whitby Moynan, Joe McHale, Owen McMahon (Special) 3m 00.35s, Ciara Deasy (Peugeot 206) 2m 54.67s, Mary O’Shea (Peugeot 205) 3m 05.43s.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST