USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 1/2 June 2013

CARLOW C C HILLCLIMB AT JOHNSWELL, CO KILKENNY (ROUND 4 OF NAYLOR ENGINEERING NATIONAL HILLCLIMB/SPRINT CHAMPIONSHIP) (DAY 1):

1 John Byrne (Jedi-Honda) 39.55s,

2 David Cullen (Delta T85-Honda) 39.89s,

3 Dermot Nolan (Reynard 913-Peugeot) 42.01s,

4 Robert Bell (Crossle 30F-Yamaha) 42.41s,

5 Trevor Culbert (Escort) 43.36s,

6 John Mahon (DJ-ADS1 Hayabusa) 43.46s,

7 Ian Quinn (Mini-Hayabusa) 43.47s,

8 Mark Cullen (Darrian T90) 43.62s,

9 Jim Doherty (Starlet) 44.40s,

10 Peter Bogan (Escort) 44.42s.

Class winners: Nigel Bryson (Uno) 48.01s, Noel O’Brien (Peugeot 205) 48.26s, Jim Doherty, Ian Quinn, Eddie Lyons (Escort) 46.69s, Eugene French (Sheane VW) 47.01s, Robert Bell, David Cullen, Trevor Hutton (Ka) 49.58s, Gary Hade (Fiesta) 50.61s, Trevor Culbert.

 

CARLOW C C HILLCLIMB AT BAGENALSTOWN, CO CARLOW (ROUND 5 OF NAYLOR ENGINEERING NATIONAL HILLCLIMB/SPRINT CHAMPIONSHIP) (DAY 2):

1 David Cullen (Delta T85-Honda) 35.82s,

2 Dermot Nolan (Reynard 913-Peugeot) 35.97s,

3 John Byrne (Jedi-Honda) 36.72s,

4 Adrian McCallion (Normandale-Suzuki) 37.35s,

5 Brendan Keane (Swallow DR14 F3 Zetec) 38.51s,

6 Robert Bell (Crossle 30F-Yamaha) 39.10s,

7 Ian Quinn (Mini-Hayabusa) 39.62s,

8 Trevor Culbert (Escort) 39.90s,

9 John Mahon (DJ-ADS1 Hayabusa) 39.92s,

10 Eddie Lyons (Escort) 40.34s.

Class winners: Nigel Bryson (Uno) 46.82s, Fergal Bowes (Peugeot 205) 46.14s, Jim Doherty, Ian Quinn, Eddie Lyons, Eugene French (Sheane VW) 44.75s, John Byrne, Dermot Nolan, Eamonn Hutton (Ka) 50.42s, Gary Hade (Fiesta) 48.43s, Mark Cullen (Darrian T90) 41.04s, Francis Kelly 44.25s, Trevor Culbert.

 

LIMERICK M C WOODLANDS HOUSE HOTEL CIRCUIT OF MUNSTER STAGES RALLY AT GREENMOUNT RACECOURSE, PATRICKSWELL, CO LIMERICK (ROUND OF TOP PART WEST COAST CHAMPIONSHIP):

1 Kevin Kelleher/Sean Mullally (Impreza WRC) 43m 28s,

2 Ed O’Callaghan/Ger Clancy (Escort) 43m 30s,

3 Paul Purtill/Diarmuid Falvey (Escort) 44m 26s,

4 Ed Synan/Denis O’Connell (Escort) 44m 56s,

5 Alan Callaghan/Cathal McGrath (Impreza) 45m 41s,

6 Frank Sweeney/Jane Cogan (Escort) 45m 42s,

7 Shane Maguire/Martin McGarrity (Impreza Gp N) 46m 13s,

8 Stephen Greaney/Keith McHugh (Escort) 46m 24s,

9 Sean Lyons/Dean Raftery (Impreza Gp N) 46m 25s,

10 Benny Kennedy/Brendan Ryan (Escort) 46m 31s.

 

Group N Production class:

1 Shane Maguire/Martin McGarrity,

2 Sean Lyons/Dean Raftery,

3 Pat Price/Stephen Price (Impreza) 47m 06s.

 

Historics:

1 P J O’Dowd/John Young (Sunbeam) 31m 00s,

2 Philip McKibbin/Padraig Brick (Escort) 32m 14s,

3 David Dee/Rita Dee (Mini) 35m 17s.

 

Juniors:

1 Damien Boyle/Joseph Boyle (Civic) 28m 02s,

2 Darren Young/Sean Walsh (Civic) 28m 04s,

3 Andrew Ryan/Tommy Hayes (Civic) 28m 38s.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST