USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 6/7 July 2013

CO KILDARE M C RACE MEETING AT MONDELLO PARK:

DUNLOP FORMULA VEE FESTIVAL FINAL (13 laps):

1 Trevor Delaney (Sheane) 15m 05.72s, 59.40 mph,

2 Adam MacAulay (Sheane) 15m 06.10s,

3 Ray Moore (Leastone) 15m 06.28s,

4 Sean Newsome (Sheane) 15m 07.55s,

5 Colm Blackburn (Leastone) 15m 15.09s,

6 Morgan McCourt (Leastone) 15m 15.34s.

Fastest lap: MacAulay 1m 01.042s, 67.80 mph.

 

DUNLOP FORMULA VEE FESTIVAL SEMI-FINAL 1 (12 laps):

1 Adam MacAulay (Sheane) 12m 17.12s, 67.37 mph,

2 Trevor Delaney (Sheane) 12m 37.26s,

3 Sean Newsome (Sheane) 12m 37.48s,

4 John Downey (Leastone) 12m 37.67s,

5 Damian Murphy (Leastone) 12m 41.01s,

6 Brendan O’Brien (Leastone) 13m 06.15s.

Fastest lap: MacAulay 1m 00.805s, 68.06 mph.

 

DUNLOP FORMULA VEE FESTIVAL SEMI-FINAL 2 (12 laps):

1 Ray Moore (Leastone) 12m 15.06s, 67.56 mph,

2 Colm Blackburn (Leastone) 12m 31.29s,

3 David O’Brien (Sheane) 12m 32.16s,

4 Gary Owens (Sheane) 12m 54.12s,

5 Ulick Burke (Sheane) 12m 54.54s,

6 Morgan McCourt (Leastone) 12m 54.87s.

Fastest lap: Moore 1m 00.623s, 68.26 mph.

 

DUNLOP FORMULA VEE FESTIVAL HEAT 1 (10 laps):

1 Ray Moore (Leastone) 10m 18.87s, 66.87 mph,

2 Trevor Delaney (Sheane) 10m 22.58s,

3 David O’Brien (Sheane) 10m 23.14s,

4 Dan Polley (Sheane) 10m 23.31s,

5 Colm Blackburn (Leastone) 10m 33.90s,

6 Robert Casey (Sheane) 12m 29.78s.

Fastest lap: Moore 1m 00.820s, 68.04 mph.

 

DUNLOP FORMULA VEE FESTIVAL HEAT 2 (10 laps):

1 Adam MacAulay (Sheane) 10m 18.13s, 66.95 mph,

2 Stephen Morrin (Leastone) 10m 36.50s,

3 Ger Byrne (Sheane) 10m 42.21s,

4 Gary Owens (Sheane) 10m 44.20s,

5 Damian Murphy (Leastone) 10m 45.54s,

6 Ulick Burke (Sheane) 11m 05.23s.

Fastest lap: MacAulay 1m 00.550s, 68.35 mph.

 

DUNLOP FORMULA VEE FESTIVAL HEAT 3 (10 laps):

1 John Downey (Leastone) 10m 39.89s, 64.67 mph,

2 Ger Callaghan (Sheane) 10m 44.85s,

3 Brendan O’Brien (Leastone) 10m 51.40s,

4 Steven Blanc (Leastone) 11m 00.19s,

5 Gavin Buckley (Sheane) 11m 08.42s,

6 Connaire Finn (Spyder) 11m 16.64s.

Fastest lap: Downey 1m 02.911s, 65.78 mph.

 

FORMULA LIBRE RACE 1 (16 laps):

1 Jonathan Fildes (Ralt RT4 Mounttune) 15m 37.30s, 70.64 mph,

2 Fergus Faherty (Tatuus F Renault) 15m 56.94s,

3 Cian Carey (Tatuus F Renault) 16m 06.18s,

4 Bob Scanlon (Radical) 16m 10.59s,

5 John Daly (Lola T93 Holden) 15 laps,

6 Michael Larkin (Leastone F5) 14 laps.

Fastest lap: Fildes 51.855s, 79.81 mph.

 

FORMULA LIBRE RACE 2 (16 laps):

1 Jonathan Fildes (Ralt RT4 Mounttune) 14m 42.33s, 75.04 mph,

2 Fergus Faherty (Tatuus F Renault) 14m 58.98s,

3 Stanley Watson (Lola F3000) 15m 27.51s,

4 John Daly (Lola T93 Holden) 15m 28.01s,

5 Michael Larkin (Leastone F5) 14 laps.

Fastest lap: Fildes 51.971s, 79.63 mph.

 

FORMULA SHEANE RACE 1 (16 laps):

1 Barry Rabbitt 15m 48.28s, 69.83 mph,

2 Brian Hearty 15m 48.37s,

3 Robbie Allen 15m 49.50s,

4 Kevin Sheane Jnr 15m 49.66s,

5 David Parks 16m 08.57s,

6 Gary Corcoran 16m 09.19s.

Fastest lap: Hearty 58.362s, 70.91 mph.

 

FORMULA SHEANE RACE 2 (16 laps):

1 Kevin Sheane Jnr 15m 41.22s, 70.35 mph,

2 Barry Rabbitt 15m 42.67s,

3 Robbie Allen 15m 45.50s,

4 Brian Hearty 15m 45.58s,

5 Gary Corcoran 15m 53.66s,

6 Keith Hogg 16m 02.62s.

Fastest lap: Hearty 57.896s, 70.91 mph.

 

CROWNE PLAZA DUNDALK FORMULA VEE RACE 1 (12 laps):

1 Colm Blackburn (Leastone) 12m 42.68s, 65.11 mph,

2 Sean Newsome (Sheane) 12m 44.63s,

3 Morgan McCourt (Leastone) 12m 54.13s,

4 Stephen Morrin (Leastone) 12m 59.06s,

5 Jack Byrne (Sheane) 13m 00.06s,

6 Damian Murphy (Leastone) 13m 02.52s.

Fastest lap: Newsome 1m 01.704s, 67.07 mph.

 

CROWNE PLAZA DUNDALK FORMULA VEE FINAL (14 laps):

1 Ray Moore (Leastone) 14m 22.65s, 67.16 mph,

2 Trevor Delaney (Sheane) 14m 31.48s,

3 Kevin Grogan (Leastone) 14m 34.28s,

4 Colm Blackburn (Leastone) 14m 41.94s,

5 Morgan McCourt (Leastone) 14m 42.41s,

6 Stephen Morrin (Leastone) 14m 58.16s.

Fastest lap: Delaney 1m 01.048s, 67.79 mph.

 

FORMULA FORD 1600 RACE 1 (16 laps):

1 Stephen Daly (Ray GR11) 15m 48.30s, 69.82 mph,

2 Neville Smyth (Ray GR09) 15m 51.44s,

3 Jonny McMullan (Mondiale M89S) 15m 51.74s,

4 Sean Doyle (Van Diemen RF91) 15m 55.41s,

5 Niall Murray (Van Diemen RF99) 15m 56.89s,

6 Ivor McCullough (Van Diemen RF00) 15m 58.75s.

Fastest lap: Daly 58.658s, 70.55 mph.

 

FORMULA FORD 1600 RACE 2 (16 laps):

1 Stephen Daly (Ray GR11) 15m 44.54s, 70.10 mph,

2 Neville Smyth (Ray GR09) 15m 49.21s,

3 Ivor McCullough (Van Diemen RF00) 15m 53.19s,

4 Jonny McMullan (Mondiale M89S) 15m 53.36s,

5 Niall Murray (Van Diemen RF99) 15m 54.94s,

6 Sean Doyle (Van Diemen RF91) 15m 55.46s.

Fastest lap: Daly 58.488s, 70.76 mph.

 

IRISH TOURING CAR CHAMPIONSHIP SUPER TOURING CLASS RACE 1 (9 laps):

1 Erik Holstein (BMW M3) 9m 04.82s, 68.36 mph,

2 Dave O’Brien (BMW E46) 9m 08.12s,

3 Robert Butler (Honda Civic) 9m 14.96s,

4 Robert Savage (Honda Integra) 9m 50.25s.

5 Gary Cardiff (Honda Integra) 10m 10.80s.

Fastest lap: Holstein 59.864s, 69.13 mph.

 

TOURING CLASS (9 laps):

1 Zeljko Mijatovic (Honda Integra) 9m 47.13s, 63.44 mph,

2 Owain Drought (Honda Integra) 9m 49.20s,

3 Norman Fawcett (Honda Civic) 9m 50.22s,

4 Aimee Kershaw (Honda Civic) 10m 00.01s,

5 Jason Hughes (Honda Civic) 10m 00.80s.

Fastest lap: Drought 1m 04.287s, 64.37 mph.

 

STOCK HATCH CLASS (8 laps):

1 Andrew Twomey (Citroen Saxo) 9m 13.32s, 59.83 mph,

2 Brent Hughes (Citroen Saxo) 9m 35.10s.

Fastest lap: Twomey 1m 07.348s, 61.45 mph.

 

IRISH TOURING CAR CHAMPIONSHIP SUPER TOURING CLASS RACE 2 (15 laps):

1 Erik Holstein (BMW M3) 15m 18.82s, 67.56 mph,

2 Dave O’Brien (BMW E46) 15m 21.46s,

3 Robert Butler (Honda Civic) 15m 29.52s,

4 Robert Savage (Honda Integra) 16m 12.32s.

Fastest lap: Holstein 1m 00.158s, 68.79 mph.

 

TOURING CLASS (14 laps):

1 Owain Drought (Honda Integra) 15m 23.13s, 62.76 mph,

2 Zeljko Mijatovic (Honda Integra) 15m 23.52s,

3 Norman Fawcett (Honda Civic) 15m 30.92s,

4 Jason Hughes (Honda Civic) 15m 32.00s,

5 Aimee Kershaw (Honda Civic) 15m 33.67s.

Fastest lap: Drought 1m 04.044s, 64.62 mph.

 

STOCK HATCH CLASS (13 laps):

1 Brent Hughes (Citroen Saxo) 15m 49.56s, 56.66 mph,

2 Andrew Twomey (Citroen Saxo) 16m 28.19s.

Fastest lap: Twomey 1m 07.530s, 61.28 mph.

 

PATCH TYRE EQUIPMENT FIESTA QUALIFYING RACE 1 (10 laps):

1 Barry Hallion 12m 20.11s, 55.92 mph,

2 Owen Purcell 12m 20.46s,

3 John Boland 12m 23.25s,

4 J J O’Riordan 12m 28.97s,

5 Keith Dawson 12m 29.83s,

6 Dan Clarkin 12m 31.21s.

Fastest lap: Ronan McHale 1m 12.820s, 56.83 mph.

 

PATCH TYRE EQUIPMENT FIESTA FINAL 1 (13 laps):

1 Vincent Brennan 15m 53.72s, 56.41 mph,

2 Patrick Boland 15m 57.66s,

3 John Denning 16m 01.28s,

4 Philip Lawless 16m 01.49s,

5 Ian Beatty 16m 01.64s,

6 Barry Hallion 16m 01.89s.

Fastest lap: Lawless 1m 12.561s, 57.03 mph (Class record).

 

PATCH TYRE EQUIPMENT FIESTA QUALIFYING RACE 2 (10 laps):

1 John Boland 12m 16.82s, 56.17 mph,

2 John Denning 12m 17.40s,

3 Keith Dawson 12m 19.71s,

4 Dan Clarkin 12m 22.73s,

5 David Yamamoto 12m 22.95,

6 Sean Lillis 12m 23.39s.

Fastest lap: Ronan McHale 1m 12.382s, 57.17 mph (Class record).

 

PATCH TYRE EQUIPMENT FIESTA FINAL 2 (13 laps):

1 Philip Lawless 15m 50.78s, 56.58 mph,

2 Patrick Boland 15m 51.43s,

3 Ian Beatty 15m 53.52s,

4 John Boland 15m 56.00s,

5 Barry Hallion 15m 58.31s,

6 Sean Lillis 15m 59.62s.

Fastest lap: Patrick Boland 1m 12.238s, 57.29 mph (Class record).

 

HISTORIC RACE 1 (15 laps):

1 David Kelly (Crossle 9S) 15m 41.67s, 65.92 mph,

2 Jackie Cochrane (Sunbeam Tiger) 15m 59.11s,

3 Michael Doyle (Chevron B8 BMW) 16m 18.09s,

4 Bernard Foley (MGBGT V8) 14 laps,

5 Clive Brandon (Lotus 47) 14 laps,

6 Garth Maxwell (MGBGT V8) 14 laps.

Fastest lap: Kelly 1m 01.544s, 67.24 mph.

 

HISTORIC RACE 2 (15 laps):

1 David Kelly (Crossle 9S) 15m 20.09s, 67.47 mph,

2 Jackie Cochrane (Sunbeam Tiger) 15m 48.69s,

3 Michael Doyle (Chevron B8 BMW) 16m 04.42s,

4 Bernard Foley (MGBGT V8) 14 laps,

5 Clive Brandon (Lotus 47) 14 laps,

6 Garth Maxwell (MGBGT V8) 14 laps.

Fastest lap: Kelly 1m 00.623s, 68.26 mph.

 

GINETTA JUNIOR IRELAND RACE 1 (11 laps):

1 Jack Finlay 12m 43.66s, 59.61 mph,

2 Johnnie Mulholland 12m 51.31s,

3 Dylan Curley 12m 58.80s,

4 Sophie Byrne 12m 59.50s,

5 Luke Hourihan 13m 03.67s,

6 Charlie Linnane 13m 56.85s.

Fastest lap: Curley 1m 08.020s, 60.84 mph.

 

GINETTA JUNIOR IRELAND RACE 2 (11 laps):

1 Dylan Curley 12m 43.44s, 59.63 mph,

2 Jack Finlay 12m 45.54s,

3 Johnnie Mulholland 12m 52.36s,

4 Luke Hourihan 13m 02.13s,

5 Max Sheane 13m 27.62s,

6 Charlie Linnane 13m 40.31s.

Fastest lap: Curley 1m 08.431s, 60.47 mph.

 

GLOBAL LIGHTS RACE 1 (13 laps):

1 Jake Byrne 12m 51.32s, 69.75 mph,

2 Peter Drennan 12m 51.83s,

3 Paul Fitzpatrick 12m 54.57s,

4 Mark Braden 13m 03.32s,

5 Derek Behan 13m 07.86s,

6 Richard Finlay 13m 12.28s.

Fastest lap: Byrne 58.127s, 71.20 mph.

 

GLOBAL LIGHTS RACE 2 (15 laps):

1 Paul Fitzpatrick 14m 57.60s, 69.16 mph,

2 Jake Byrne 14m 57.69s,

3 Peter Drennan 15m 01.15s,

4 Mark Braden 15m 19.50s,

5 Richard Finlay 15m 19.81s,

6 Fergus Costello 15m 21.28s.

Fastest lap: Byrne 58.780 s, 70.40 mph.

 

LEGENDS RACE 1 (7 laps):

1 James Holman 7m 46.91s, 62.04 mph,

2 Niki Meredith 7m 52.86s,

3 Joe Daly 8m 07.68s,

4 Ivor Greenwood 8m 12.16s,

5 Brian O’Mahony 8m 44.67s.

Fastest lap: Holman 1m 05.205s, 63.47 mph.

 

LEGENDS RACE 2 (7 laps):

1 James Holman 7m 49.44s, 61.71 mph,

2 Niki Meredith 7m 50.18s,

3 Joe Daly 8m 11.25s,

4 Ivor Greenwood 8m 11.29s,

5 Shane Crosbie 8m 24.08s.

Fastest lap: Holman 1m 06.205s, 62.51 mph.

 

LEGENDS RACE 3 (8 laps):

1 James Holman 9m 00.73s, 61.23 mph,

2 Joe Daly 9m 15.42s,

3 Ivor Greenwood 9m 30.78s,

4 Brian O’Mahony 9m 34.68s.

Fastest lap: Holman 1m 05.727s, 62.96 mph.

 

LEGENDS RACE 4 (12 laps):

1 James Holman 13m 18.42s, 62.20 mph,

2 Niki Meredith 13m 18.56s,

3 Ivor Greenwood 13m 55.86s,

4 Brian O’Mahony 11 laps,

5 Shane Crosbie 11 laps,

6 Joe Daly 11 laps.

Fastest lap: Meredith 1m 04.356s, 64.30 mph.

 

LEGENDS RACE 5 (14 laps):

1 James Holman 15m 23.29s, 62.75 mph,

2 Niki Meredith 15m 24.75s,

3 Joe Daly 13 laps.

4 Ivor Greenwood 13 laps,

5 Brian O’Mahony 13 laps,

6 Shane Crosbie 11 laps.

Fastest lap: Holman 1m 04.411s, 64.25 mph.

 

ALMC TRITON SHOWERS STAGES RALLY AT DUNBOYNE, CO MEATH (ROUND OF GET CONNECTED REIS MSA ASPHALT CHAMPIONSHIP AND OF LOUGHRAN SIGNS MIDLANDS EAST CHAMPIONSHIP):

1 Paul Bird/Aled Davies (Focus WRC) 55m 00s,

2 Damian Cole/James Morgan (Focus WRC) 55m 06s,

3 Steve Simpson/Patrick Walsh (Impreza WRC) 55m 21s,

4 Hugh Hunter/Andy Marchbank (Impreza WRC) 55m 49s,

5 Kenny McKinstry/Noel Orr (Impreza WRC) 56m 27s,

6 Graham Coffey/Elliott Edmondson (Impreza WRC) 57m 18s,

7 Simon Mauger/Brian Cammack (Escort) 57m 31s,

8 Trevor Mulligan/Declan Smith (Escort) 57m 59s,

9 Washington James/Paul Williams (Darrian T90 GTR) 58m 30s,

10 Kevin Barrett/Sean Mullally (Impreza WRC) 59m 30s.

 

GALWAY M C AUTOCROSS AT KILREEKIL, LOUGHREA, CO GALWAY (ROUND 3 OF D & B WINDOWS NATIONAL CHAMPIONSHIP):

Best time of day (Special): Padraic McHale (Beresford Special) 1m 47.50s,

Best time of day (Saloon): Ian O’Connell (Mini) 1m 55.09s.

Class winners: Tommy Donlon (Peugeot 106) 2m 04.04s, Enda O’Leary (Colt) 2m 02.37s, Ger Brennan (Fiesta) 1m 56.04s, Dave Fallon (Kawasaki Special) 1m 48.09s, James Lucey (Subaru Special), Jack Kelly (Peugeot 106) 2m 06.48s, Garry Kelly (Civic) 2m 08.73s, Louise Curley (Opel Special).

 

CORK M C AUTOTEST AT TOGHER, CORK (ROUND 7 OF PREMIER AUTO PARTS MUNSTER CHAMPIONSHIP):

1 Timmy Lynch (Westfield) 412.5s,

2 Peter Falvey (Mini Special) 432.3s,

3 Don Giles (Westfield) 455.9s,

4 Gerry Lynch (Westfield) 463.4s,

5 Liam Croston (Starlet) 474.4s,

6 Alan Clarke (Mini Special) 483.7s.

Class winners: James Mansfield (Mini) 617.7s, Peter Falvey, Martin Walsh (Starlet Special) 507.5s, Don Giles, Michael Lynch (Starlet) 514.7s, Liam Croston, Robert Fenlon (Seicento) 658.9s.

 

KILLARNEY & DISTRICT M C AUTOTEST AT MILLSTREET, CO CORK (ROUND 8 OF PREMIER AUTO PARTS MUNSTER CHAMPIONSHIP):

1 Timmy Lynch (Westfield) 577.6s,

2 Peter Falvey (Mini Special) 586.3s,

3 Gerry Lynch (Westfield) 603.6s,

4 Liam Croston (Starlet) 624.8s,

5 Mike Mulcahy (Mini Special) 655.0s,

6 Alan Clarke (Mini Special) 656.4s.

Class winners: Peter Falvey, Martin Walsh (Starlet Special) 675.6s, Gerry Lynch, Michael Lynch (Starlet) 692.2s, Liam Croston, Sean Keohane (Westfield) 705.1s.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST