USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 27/28 July 2013

 

MEATH & DISTRICT M C KART RACE MEETING AT ATHBOY (ROUND 6 OF MOTORSPORT IRELAND NATIONAL CHAMPIONSHIP):

Cadets Final 1: 1 Lucca Allen, 2 Harry McGovern, 3 Zach Gibson.

Cadets Final 2: 1 Killian Brady, 2 Zach Gibson, 3 Lucca Allen.

Mini Max Final 1: 1 William Harron, 2 Alex Denning, 3 Samuel Harron.

Mini Max Final 2: 1 William Harron, 2 Shane Mullins, 3 Reece Barr.

Junior Max Final 1: 1 Cathal Mullins, 2 Nicole Coffey, 3 Jack Graham.

Junior Max Final 2: 1 Conor McPolin, 2 Cathal Mullins, 3 Nicole Coffey.

KF3 Final 1: 1 Danny Hyland, 2 Cathal McNally, 3 Christopher O’Callaghan.

KF3 Final 2: 1 Christopher O’Callaghan, 2 Cathal McNally, 3 Danny Hyland.

Rotax Max Final 1: 1 Darragh Cormack, 2 Andrew Boland, 3 Bill Sherlock.

Rotax Max Final 2: 1 Andrew Boland, 2 Jack Lyons, 3 Odhran Henry.

KZ2 Final 1: 1 James Tumulty, 2 James O’Keeffe, 3 Nathan Coss.

KZ2 Final 2: 1 James Tumulty, 2 Nathan Coss, 3 Mark Pinfield.

Bilands Super 4 Final 1: 1 Gabriel Lodge, 2 Pasquale di Lucia, 3 Kyle Stephens.

Bilands Super 4 Final 2: 1 Conor McCabe, 2 Kyle Stephens, 3 John Graydon.

Rotax Max National Final 1: 1 Alan Carroll.

Cadets (Black Plates): 1 Jack Hall, 2 Laura Carey, 3 Alyx Coby.

 

MAYO & DISTRICT M C LOOSE SURFACE AUTOCROSS AT HARRINGTON’S QUARRY, SWINFORD (ROUND 4 OF FIVE STAR CATERING NATIONAL CHAMPIONSHIP):

1 Derek Deane (JB Buggy) 4m 00.44s,

2 Mervyn Deane (JB Buggy) 4m 05.35s,

3 Martin Tynan (Lancer Evo) 4m 07.91s,

4 Derek Mackarel (Nova) 4m 09.68s,

5 Mickey Conlon (Buggy) 4m 10.22s,

6 Matt Shinnors (Impreza) 4m 10.71s.

Class winners: Glen Irwin (Nova) 4m 25.84s, Derek Mackarel, Walter Burke (Escort) 4m 28.30s, Martin Tynan, James Lucey (Subaru Special) 4m 24.51s, Mervyn Deane, David Kelly (Peugeot 205) 4m 39.59s, Sarah Moynihan (Peugeot 106) 4m 49.43s, Adrian Deane (JB Buggy) 4m 13.45s.

 

IMOKILLY M C GREAT STUFF CATERERS SINGLE STAGE RALLY AT CLOYNE, CO CORK:

1 Roy White/Coleman Hurley (MG ZR S2000) 30m 15s,

2 Frank Kelly/William Hamilton (Escort) 30m 34s,

3 Colm Murphy/Don Montgomery (Impreza Gp N) 30m 44s,

4 Eddie Power/Mark Wiley (Corolla) 31m 04s,

5 Wesley Patterson/Alan Whyte (Escort) 31m 12s,

6 Ed O’Callaghan/Ger Clancy (Escort) 31m 15s,

7 Mike Quinn/Conor Walsh (Escort) 31m 40s,

8 Alastair Cochrane/Gary McElhinney (Escort) 31m 51s,

9 Tom Flaherty/Patrick Curley (Escort) 32m 03s,

10 Allen Treacy/Bob Fitzgerald (Corolla) 32m 13s.

 

BIRR & DISTRICT M C MULTI VENUE AUTOTEST AT FORTAL, BIRR, CO OFFALY:

1 Alan Auerbach (Starlet) 901.4s,

2 Kevin O’Rourke (Starlet) 941.6s,

3 Rob Lewis (Starlet) 949.3s,

4 David Meeke (Starlet) 976.2s,

5 Piers MacFheorais (Mazda MX5) 998.4s,

6 Whitby Moynan (Mini) 1002.2s,

7 John McAssey(Starlet) 1002.3s,

8 James Driver (Starlet) 1016.4s,

9 Michael Raleigh (Starlet) 1029.2s,

10 Patricia Denning (Starlet) 1033.1s.

Class winners: Rob Lewis, Kevin O’Rourke, Piers MacFheorais.

Members: 1 David Forde (Starlet) 1059.5s, 2 Michael Boland (Starlet) 1077.4s, 3 William Cavanagh (Almera) 1094.6s.

Best Beginner: Gary Loughnane (Starlet) 1168.8s.

 

500 MRCI KIRKISTOWN RACE MEETING:

FORMULA FORD 1600 RACE (21 laps):

1 Ivor McCullough (Van Diemen RF00) 21m 49.34s, 87.30 mph,

2 Niall Murray (Van Diemen RF99) 21m 53.88s,

3 Jonny McMullan (Mondiale M89S) 21m 58.63s,

4 David McCullough (Van Diemen RF00) 21m 59.49s,

5 Adrian Pollock (Van Diemen DP08) 21m 59.70s,

6 Neville Smyth (Ray GR09) 22m 01.29s.

Fastest lap: Kevin O’Hara (Van Diemen RF01) 1m 01.570s, 88.40 mph.

 

FORMULA SHEANE RACE (16 laps):

1 Brian Hearty 16m 32.21s, 87.77 mph,

2 Robbie Allen 16m 38.10s,

3 Kevin Sheane Jnr 16m 44.70s,

4 John Linnane 16m 56.95s,

5 Richard Kearney 17m 13.73s,

6 Jennifer Mullan 17m 21.68s.

Fastest lap: Hearty 1m 01.110s, 89.07 mph.

 

IRISH TOURING CAR CHAMPIONSHIP SUPER TOURING CLASS RACE 1 (16 laps):

1 Erik Holstein (BMW M3) 16m 45.39s, 86.62 mph,

2 Dave O’Brien (BMW E46) 17m 09.75s,

3 Owain Drought (Honda Integra) 15 laps,

4 Jason Hughes (Honda Civic) 15 laps,

5 Norman Fawcett (Honda Civic) 15 laps,

6 Ian Radford (Honda Integra) 15 laps.

Fastest lap: Holstein 1m 02.067s, 87.70 mph.

 

IRISH TOURING CAR CHAMPIONSHIP SUPER TOURING CLASS RACE 2 (15 laps):

1 Erik Holstein (BMW M3) 16m 47.77s, 81.01 mph,

2 Owain Drought (Honda Integra) 17m 22.94s,

3 Norman Fawcett (Honda Civic) 17m 23.00s,

4 Ian Radford (Honda Integra) 17m 24.32s,

5 Anthony Murtagh (VW Corrado) 14 laps,

6 Mark Keane (Honda Integra) 14 laps.

Fastest lap: Holstein 1m 02.004s, 87.79 mph.

 

GINETTA JUNIOR IRELAND RACE 1 (10 laps):

1 Johnnie Mulholland 12m 45.46s, 71.11 mph,

2 Luke Hourihan 12m 52.14s,

3 Eorann O’Neill 12m 52.87s,

4 Max Sheane 13m 07.23s,

5 Charlie Linnane 9 laps,

6 Jack Finlay 9 laps.

Fastest lap: Mulholland 1m 14.001s, 73.55 mph.

 

GINETTA JUNIOR IRELAND RACE 2 (8 laps):

1 Dylan Curley 9m 49.16s, 73.91 mph,

2 Sophie Byrne 9m 53.82s,

3 Johnnie Mulholland 10m 01.48s,

4 Charlie Linnane 10m 25.28s,

5 Max Sheane 10m 45.46s.

Fastest lap: Curley 1m 12.192s, 75.40 mph.

 

HISTORIC RACE 1 (16 laps):

1 Jackie Cochrane (Sunbeam Tiger) 17m 04.46s, 85.01 mph,

2 David Kelly (Crossle 9S) 17m 12.55s,

3 Bernard Foley (MGBGT V8) 18m 06.64s,

4 Mark Russell 15 laps,

5 Garth Maxwell (MGBGT V8) 15 laps,

6 David Moloney (MG Midget) 13 laps.

Fastest lap: Cochrane 1m 02.813s, 86.65 mph.

 

HISTORIC RACE 2 (15 laps):

1 Jackie Cochrane (Sunbeam Tiger) 16m 05.01s, 84.60 mph,

2 David Kelly (Crossle 9S) 16m 13.36s,

3 Bernard Foley (MGBGT V8) 16m 59.74s,

4 Mark Russell 14 laps,

5 Garth Maxwell (MGBGT V8) 14 laps,

6 David Moloney (MG Midget) 12 laps.

Fastest lap: Cochrane 1m 02.880s, 86.56 mph.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST