USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 14/15 September 2013

LEINSTER TROPHY RACE MEETING AT MONDELLO PARK

LEINSTER TROPHY FORMULA SHEANE FEATURE RACE (9 laps):

1 Barry Rabbitt 16m 26.09s, 71.52 mph,

2 Brian Hearty 16m 26.36s,

3 Enda O’Connor 16m 28.70s,

4 Kevin Sheane Jnr 16m 33.70s,

5 Tristin Quinn 16m 33.83s,

6 David Parks 16m 37.35s.

Fastest lap: Sheane 1m 47.876s, 72.64 mph.

 

FORMULA SHEANE RACE 1 (5 laps):

1 Brian Hearty 9m 08.29s, 71.46 mph,

2 Kevin Sheane Jnr 9m 09.06s,

3 Keith Hogg 9m 13.86s,

4 Robbie Allen 9m 18.38s,

5 John Linnane 9m 23.20s,

6 Enda O’Connor 9m 24.38s.

Fastest lap: Sheane 1m 48.300s, 72.35 mph.

 

FORMULA FORD 1600 RACE 1 (9 laps):

1 Stephen Daly (Ray GR11) 16m 27.26s, 71.43 mph,

2 Ivor McCullough (Van Diemen RF00) 16m 28.72s,

3 Niall Murray (Van Diemen RF99) 16m 32.54s,

4 Jonny McMullan (Mondiale M89S) 16m 32.82s,

5 Kevin O’Hara (Van Diemen LA10) 16m 34.60s,

6 Sean Doyle (Van Diemen RF91) 16m 40.69s.

Fastest lap: Daly 1m 48.825s, 72.01 mph.

 

FORMULA FORD 1600 RACE 2 (9 laps):

1 Jonny McMullan (Mondiale M89S) 16m 36.94s, 70.74 mph,

2 Sean Doyle (Van Diemen RF91) 16m 37.99s,

3 Niall Murray (Van Diemen RF99) 16m 39.89s,

4 Stephen Daly (Ray GR11) 16m 39.95s,

5 Kevin O’Hara (Van Diemen LA10) 16m 42.53s,

6 David McCullough (Van Diemen RF00) 16m 49.81s.

Fastest lap: Murray 1m 49.229s, 71.74 mph.

 

CROWNE PLAZA DUNDALK FORMULA VEE RACE 1 (8 laps):

1 Stephen Morrin (Leastone) 15m 32.04s, 67.26 mph,

2 Colm Blackburn (Leastone) 15m 40.92s,

3 Justin Costello (Leastone) 15m 45.91s,

4 Damian Murphy (Leastone) 15m 47.63s,

5 Jack Byrne (Sheane) 15m 48.06s,

6 Morgan McCourt (Leastone) 15m 48.24s.

Fastest lap: Morrin 1m 55.169s, 68.04 mph.

 

CROWNE PLAZA DUNDALK FORMULA VEE FINAL (8 laps):

1 Adam MacAulay (Sheane) 15m 19.79s, 68.16 mph,

2 Jimmy Furlong (Sheane) 15m 22.36s,

3 Trevor Delaney (Sheane) 15m 26.55s,

4 Stephen Morrin (Leastone) 15m 26.69s,

5 Kevin Grogan (Leastone) 15m 30.79s,

6 Dan Polley (Sheane) 15m 40.12s.

Fastest lap: Delaney 1m 53.144s, 69.26 mph.

 

CROWNE PLAZA DUNDALK FORMULA VEE RACE 3 (7 laps):

1 Ray Moore (Leastone) 16m 27.14s, 55.57 mph,

2 Adam MacAulay (Sheane) 16m 28.97s,

3 Trevor Delaney (Sheane) 16m 36.41s,

4 Dan Polley (Sheane) 16m 45.81s,

5 Jimmy Furlong (Sheane) 16m 53.15s,

6 Colm Blackburn (Leastone) 16m 58.76s.

Fastest lap: Moore 2m 18.394s, 56.62 mph.

 

FORMULA VEE RACE 4 (8 laps):

1 Ray Moore (Leastone) 16m 27.44s, 63.49 mph,

2 Adam MacAulay (Sheane) 16m 28.42s,

3 Kevin Grogan (Leastone) 16m 33.43s,

4 Jimmy Furlong (Sheane) 16m 34.44s,

5 Morgan McCourt (Leastone) 16m 58.29s,

6 Dan Polley (Sheane) 16m 58.31s.

Fastest lap: MacAulay 1m 52.824s, 69.45 mph.

 

 

PATCH TYRE EQUIPMENT FIESTA RACE 1 (5 laps):

1 John Denning 11m 23.96s, 57.28 mph,

2 Sean Lillis 11m 25.48s,

3 Barry Hallion 11m 25.80s,

4 Shane Roe 11m 27.17s,

5 Keith Dawson 11m 27.90s,

6 Richie Faulkner 11m 28.69s.

Fastest lap: Denning 2m 14.107s, 58.43 mph.

 

PATCH TYRE EQUIPMENT FIESTA RACE 2 (7 laps):

1 Sean Lillis 16m 54.60s, 54.06 mph,

2 John Boland 16m 55.37s,

3 Philip Lawless 16m 55.49s,

4 John Denning 16m 56.03s,

5 Barry Hallion 16m 59.43s,

6 Richie Faulkner 16m 59.45s.

Fastest lap: Lawless 2m 15.439s, 57.86 mph.

 

IRISH TOURING CAR CHAMPIONSHIP SUPER TOURING CLASS RACE 1 (8 laps):

1 Erik Holstein (BMW M3) 15m 12.60s, 68.69 mph,

2 John Whelan (Peugeot 306) 15m 24.96s,

3 Eoghan Fogarty (Honda Integra) 15m 38.96s,

4 Garreth Hayden (Honda Integra) 15m 42.30s,

5 Robert Savage (Honda Integra) 16m 12.36s,

6 Gary Cardiff (Honda Integra) 16m 18.88s.

Fastest lap: Holstein 1m 52.634s, 69.57 mph.

TOURING CLASS (8 laps):

1 Owain Drought (Honda Integra) 16m 16.85s, 64.17 mph,

2 Zeljko Mijatovic (Honda Integra) 16m 17.10s,

3 Norman Fawcett (Honda Civic) 16m 18.25s.

Fastest lap: Drought 1m 59.672s, 65.48 mph.

STOCK HATCH CLASS (8 laps):

1 Andrew Twomey (Citroen Saxo) 17m 33.15s, 59.52 mph.

Fastest lap: Twomey 2m 07.200s, 61.60 mph.

 

IRISH TOURING CAR CHAMPIONSHIP SUPER TOURING CLASS RACE 2 (8 laps):

1 Erik Holstein (BMW M3) 15m 27.15s, 67.61 mph,

2 John Whelan (Peugeot 306) 15m 31.92s,

3 Eoghan Fogarty (Honda Integra) 15m 40.29s,

4 Robert Savage (Honda Integra) 15m 41.59s,

5 Garreth Hayden (Honda Integra) 16m 07.14s.

Fastest lap: Holstein 1m 53.896s, 68.80 mph.

TOURING CLASS (8 laps):

1 Owain Drought (Honda Integra) 16m 17.14s, 64.15 mph,

2 Norman Fawcett (Honda Civic) 16m 27.09s,

3 Zeljko Mijatovic (Honda Integra) 16m 27.90s.

Fastest lap: Drought 2m 00.397s, 65.08 mph.

STOCK HATCH CLASS (8 laps):

1 Andrew Twomey (Citroen Saxo) 17m 22.79s, 60.12 mph.

Fastest lap: Twomey 2m 07.148s, 61.63 mph.

 

FORMULA LIBRE RACE 1 (10 laps):

1 Paul Dagg (Dallara-Toyota F3) 16m 43.87s, 78.06 mph,

2 Fergus Faherty (Tatuus F Renault) 17m 17.81s,

3 Cian Carey (Tatuus F Renault) 17m 18.26s,

4 Martin Daly (Tatuus F Renault) 17m 18.78s.

Fastest lap: Dagg 1m 37.769s, 80.15 mph.

 

FORMULA LIBRE RACE 2 (9 laps):

1 Paul Dagg (Dallara-Toyota F3) 15m 18.11s, 76.81 mph,

2 Martin Daly (Tatuus F Renault) 15m 45.40s.

3 Fergus Faherty (Tatuus F Renault) 15m 51.80s,

4 Michael Roche (Dallara F301) 17m 00.15s.

Fastest lap: Dagg 1m 39.453s, 78.79 mph.

 

OPH GT CARS RACE 1 (9 laps):

1 Connaire Finn (Ginetta G50) 16m 51.06s, 69.75 mph,

2 Pat McBennett (Lotus Elise) 17m 16.38s,

3 Pat O’Sullivan (Porsche 911 GT3) 18m 03.28s,

4 Noel Collins (Ford Escort) 18m 06.57s,

5 John Cardoo (Mini) 18m 16.74s,

6 Vinny O’Reilly (T Car) 18m 41.56s.

Fastest lap: Finn 1m 47.975s, 72.57 mph.

 

OPH GT CARS RACE 2 (8 laps):

1 Connaire Finn (Ginetta G50) 16m 06.13s, 64.89 mph,

2 Pat McBennett (Lotus Elise) 16m 33.21s,

3 Hugh McEvoy (Lotus Elise) 17m 41.06s,

4 Alan Kessie (Porsche 997) 17m 41.81s,

5 Peter Murray (T Car) 7 laps,

6 Noel Collins (Ford Escort) 7 laps.

Fastest lap: Finn 1m 57.449s, 66.72 mph.

 

GINETTA JUNIOR IRELAND RACE 1 (8 laps):

1 Dylan Curley 16m 58.22s, 61.57 mph,

2 Jack Finlay 17m 01.18s,

3 Johnnie Mulholland 17m 16.63s,

4 Sophie Byrne 17m 29.34s,

5 Max Sheane 17m 30.61s,

6 Charlie Linnane 17m 53.34s.

Fastest lap: Finlay 2m 06.335s, 62.03 mph.

 

GINETTA JUNIOR IRELAND RACE 2 (8 laps):

1 Dylan Curley 16m 53.25s, 61.87 mph,

2 Jack Finlay 16m 55.16s,

3 Johnnie Mulholland 17m 11.81s,

4 Sophie Byrne 17m 12.01s,

5 Max Sheane 17m 21.19s,

6 Charlie Linnane 18m 01.28s.

Fastest lap: Curley 2m 05.621s, 62.38 mph.

 

STRYKER RACE 1 (7 laps):

1 Alan Watkins 16m 20.15s, 55.96 mph,

2 Alan Auerbach 16m 36.98s,

3 Brian Kingston 16m 47.41s,

4 Andrew D’Alton 16m 53.85s,

5 Roger Welaratne 16m 55.19s,

6 Cormac Galvin 16m 56.43s.

Fastest lap: Andy O’Brien 2m 18.379s, 56.63 mph.

 

STRYKER RACE 2 (8 laps):

1 Alan Watkins 15m 34.96s, 67.05 mph,

2 Alan Auerbach 15m 37.64s,

3 Andy O’Brien 15m 49.88s,

4 Brian Kingston 16m 00.19s,

5 Cormac Galvin 16m 00.43s,

6 Roger Welaratne 16m 10.03s.

Fastest lap: Auerbach 1m 55.409s, 67.90 mph.

 

GLOBAL LIGHTS RACE 1 (7 laps):

1 Jake Byrne 15m 03.14s, 60.74 mph,

2 Paul Fitzpatrick 15m 06.41s,

3 Peter Drennan 15m 10.41s,

4 Mark Braden 15m 16.92s,

5 Mark Twomey 15m 18.17s,

6 Richard Finlay 15m 37.86s.

Fastest lap: Fitzpatrick 2m 06.455s, 61.97 mph.

LEGENDS RACE 1 (6 laps):

1 Niki Meredith 16m 42.11s, 46.92 mph,

2 Darragh Cormack 17m 28.32s.

Fastest lap: Meredith 2m 42.263s, 48.29 mph.

 

GLOBAL LIGHTS RACE 2 (9 laps):

1 Jake Byrne 16m 36.76s, 70.75 mph,

2 Peter Drennan 16m 38.84s,

3 Paul Fitzpatrick 17m 01.39s,

4 Mark Braden 17m 04.84s,

5 Mark Twomey 17m 06.71s,

6 John Murphy 17m 32.19s.

Fastest lap: Byrne 1m 48.934s, 71.93 mph.

LEGENDS RACE 1 (8 laps):

1 Niki Meredith 16m 50.82s, 62.02 mph,

2 Ivor Greenwood 17m 27.32s,

3 Darragh Cormack 17m 47.11s.

Fastest lap: Meredith 2m 03.988s, 63.20 mph.

 

HISTORIC RACE 1 (6 laps):

1 David Kelly (Crossle 9S) 15m 08.75s, 51.74 mph,

2 Bernard Foley (MGBGT V8) 15m 12.88s,

3 Clive Brandon (Lotus 47) 15m 37.23s,

4 Wolfgang Schnittger (MG Midget) 15m 56.09s, 

5 Paul Gray (Porsche 911) 16m 01.03s,

6 Liam Ruth (MG Midget) 16m 06.45s.

Fastest lap: Kelly 2m 19.902s, 56.01 mph.

 

HISTORIC RACE 2 (8 laps):

1 David Kelly (Crossle 9S) 15m 51.31s, 65.90 mph,

2 Michael Doyle (Chevron B8 BMW) 16m 24.37s,

3 Bernard Foley (MGBGT V8) 16m 33.09s,

4 Paul Gray (Porsche 911) 17m 38.43s,

5 Liam Ruth (MG Midget) 17m 50.08s,

6 Wolfgang Schnittger (MG Midget) 17m 50.12s. 

Fastest lap: Kelly 1m 56.577s, 67.22 mph.

 

MOTOR ENTHUSIASTS’ CLUB RHODES CUP SPORTING TRIAL AT GLENEALY, CO WICKLOW:

1 Alan Kilkenny (Kilkenny-Honda) 0 marks,

2 Gordon Erskine (Erskine-Yamaha) 1m,

3 Percy Pennefather (Erskine-Suzuki) 2m,

4 Gordon Watkins (Watkins-Yamaha) 4m,

5 Fergil Gregory (Erskine-Yamaha) 4m,

6 Philip Erskine (Erskine-Yamaha) 4m,

7 Paul Needham (Erskine-Honda) 5m,

8 Robin Taylor (VW) 6m,

9 Morgan Evans 6m,

10 John O'Reilly (Erskine-Kawasaki) 8m,

11 Jonathan Ralph (Suzuki) 9m,

12 Ian Sweeney (Honda) 13m.

Grade winners: Gordon Erskine, Gordon Watkins, Ian Sweeney, Morgan Evans.

 

WESTMEATH & DISTRICT M C AUTOCROSS AT KILLUCAN, CO WESTMEATH (ROUND OF D & B WINDOWS NATIONAL CHAMPIONSHIP):

Best time of day (Special): Brendan Whyte (Kawasaki Special) 2m 16.69s,

Best time of day (Saloon): Ian O’Connell (Mini) 2m 23.80s.

Class winners: Tommy Donlon (Peugeot 106) 2m 35.86s, Enda O’Leary (Colt) 2m 30.12s, Ger Brennan (Fiesta) 2m 25.73s, Gerard Moloney (Kawasaki Special) 2m 18.53s, James Lucey (Subaru Special) 2m 20.43s, Jack Kelly (Peugeot 106) 2m 36.81s, Kevin Smith (Cinquecento) 2m 49.72s, Louise Curley (Opel Special) 2m 29.66s, Ollie McCormack (Nova) 2m 28.33

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST