USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 22/23 February 2014

MIDLAND M C NAVIGATION TRIAL AT DROMCOURA, BALLINAMORE, CO LEITRIM (ROUND 6 OF MOTORSPORT IRELAND NATIONAL CHAMPIONSHIP, ROUND 4 OF SQUEALING PIG BAR & RESTAURANT BORDER CHAMPIONSHIP AND ROUND 5 OF MUNSTER CHAMPIONSHIP):

1 Colin Duffy/Sam Johnston (Subaru Impreza) 6 marks,

2 Shane Dalton/Micheal Reilly (Subaru Impreza) 64m,

3 Joe Shinnors/Greg Shinnors (Subaru Impreza) 75m,

4 Richard Cassidy/Paul Phelan (Subaru Impreza) 81m,

5 Paul Gibbons/Seamus McTigue (Subaru Impreza) 83m,

6 Fintan McGorman/Derek Mackarel (Subaru Impreza) 95m,

7 Mickey Tynan/Ciaran Tynan (Subaru Impreza) 95m,

8 Trevor McConnell/Eoghan McCarthy (Subaru Impreza) 97m,

9 David Beamish/Muireann Hayes (Subaru Impreza) 100m,

10 Ashley McAdoo/Laurence Keenan (Subaru Impreza) 117m.

Semi-experts: 1 David Beamish/Muireann Hayes, 2 Ashley McAdoo/Laurence Keenan, 3 Matt Hume/Enda Hume (Subaru Impreza) 138m.

Novices: 1 Shane Dalton/Micheal Reilly, 2 Paul Gibbons/Seamus McTigue, 3  Fintan McGorman/Derek Mackarel.

Beginners: 1 Emmet McCooey/Mickey Carbin (Subaru Impreza) 219m, 2 Thomas Wedlock/Andrew Wedlock (Subaru Legacy) 252m.

 

MOTOR ENTHUSIASTS’ CLUB FREEMAN CUP AUTOTEST AT MONDELLO PARK, CO KILDARE (ROUND 13 OF HEWISON TROPHY CHAMPIONSHIP):

1 Steven Ferguson (Mini Special) 635.0s,

2 Eamonn Byrne (Mini) 642.9s,

3 Daniel Byrne (Mini) 652.1s,

4 Mark King (Nova) 656.8s,

5 Paul Mooney (Nova) 664.8s,

6 Paddy Power (Mini Moke) 667.5s,

7 Darren Quille (Westfield) 668.0s,

8 David Thompson (Nova) 669.0s,

9 Guy Foster (Mini Special) 673.8s,

10 Chris Grimes (Mini) 687.6s,

11 Ian White (Mini) 695.9s,

12 Norman Ferguson (Mini) 719.7s.

Class winners: Eamonn Byrne, Paddy Power, Darren Quille, Mark King.

Novice award: James Mansfield (Mini) 1044.5s.

 

BIRR & DISTRICT M C ABBEYLEIX MANOR HOTEL STAGES RALLY AT ABBEYLEIX (ROUND 1 OF TOP PART WEST COAST CHAMPIONSHIP AND LOUGHRANSIGNS.COM MIDLANDS EAST CHAMPIONSHIP):

1 Hugh Hunter/Andy Marchbank (Impreza WRC) 78m 07s,

2 James Stafford/Frank Dwyer (Darrian T90 GTR) 78m 58s,

3 Paddy McVeigh/Gary McElhinney (Impreza WRC) 79m 45s,

4 Daniel Barry/Gordon Noble (Lancer Evo 10 Gp N) 81m 05s,

5 Edward Murphy/John McCarthy (Escort) 83m 03s,

6 Steve Wood/Keith Moriarty (Impreza WRC) 83m 16s,

7 Mike Quinn/Donal Balfe (Escort) 83m 48s,

8 Shane Maguire/Martin McGarrity (Lancer Evo 9 Gp N) 84m 10s,

9 Jim McKenna/Thomas Treanor (Escort) 84m 12s,

10 Rodney White/Sean Hayde (Sunbeam) 84m 24s.

Juniors:

1 Sean Brady/Pauric Murtagh (Civic) 53m 36s,

2 Kenneth Quirke/Cian Dineen (Civic) 57m 02s,

3 Andrew Sheehan/Cian Corbett (Civic) 58m 19s.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST