USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 29/30 March 2014

500 MRCI KIRKISTOWN RACE MEETING (ROUNDS OF MOTORSPORT IRELAND NATIONAL CHAMPIONSHIPS):

FORMULA FORD 1600 RACE 1 (15 laps):

1 Niall Murray (Van Diemen LA10) 16m 12.65s, 83.94 mph,

2 Jake Byrne (Ray GR09) 16m 12.87s,

3 Adrian Pollock (Van Diemen DP08),

4 Mike Todd (Mondiale M84S),

5 David Nicholl (Reynard FF89),

6 Chris Paul (Van Diemen RF97).

Fastest lap: Byrne 1m 03.08s, 86.29 mph.

 

FORMULA FORD 1600 RACE 2 (15 laps):

1 Noel Dunne (Van Diemen RF01) 16m 38.73s, 87.20 mph,

2 Niall Murray (Van Diemen LA10) 16m 40.62s,

3 Adrian Pollock (Van Diemen DP08),

4 Jake Byrne (Ray GR09),

5 Chris Paul (Van Diemen RF97),

6 Mike Todd (Mondiale M84S).

Fastest lap: Dunne 1m 01.12s, 87.20 mph.

 

IRISH KARTING CLUB RACE MEETING AT WHITERIVER PARK, COLLON, CO LOUTH (ROUND 2 OF MOTORSPORT IRELAND NATIONAL CHAMPIONSHIP):

Cadets Final 1: 1 Sean McCormack, 2 Lucca Allen, 3 Andrew Crosbie.

Cadets Final 2 (Provisional): 1 Andrew Crosbie, 2 Killian Brady, 3 Sean McCormack.

Mini Max Final 1: 1 Daniel Harper, 2 Zach Gibson, 3 Sam McDonnell.

Mini Max Final 2: 1 Daniel Harper, 2 Zach Gibson, 3 Sam McDonnell.

Junior Max Final 1: 1 William Harron, 2 Adrian Hegarty, 3 Cathal Mullins.

Junior Max Final 2: 1 Cathal Mullins, 2 Conor McPolin, 3 William Harron.

Open 125 Final 1: 1 Franck Fogliaresi, 2 Godfrey Kirby, 3 John Galvin.

Open 125 Final 2: 1 Franck Fogliaresi, 2 Godfrey Kirby, 3 John Galvin.

Rotax Max Final 1: 1 Gary Donnelly, 2 Jack Lyons, 3 Aaron Coby.

Rotax Max Final 2: 1 Gary Donnelly, 2 Jack Lyons, 3 Aaron Coby.

KZ2 Final 1: 1 Shane Crosbie, 2 Richie Faulkner, 3 Bill Sherlock.

KZ2 Final 2: 1 Darren Maher, 2 Bill Sherlock, 3 James O’Keeffe.

Bilands Super 4 Final 1: 1 Gabriel Lodge, 2 Pasquale di Lucia, 3 Henry Williamson.

Bilands Super 4 Final 2: 1 Gabriel Lodge, 2 Pasquale di Lucia, 3 Henry Williamson.

Cadets (Black Plates): 1 Karl O’Brien, 2 Patrick Duffy, 3 Cian Crosbie.

 

KILLARNEY & DISTRICT M C AUTOTEST AT MILLSTREET, CO CORK (FINAL ROUND OF HEWISON TROPHY CHAMPIONSHIP AND ROUND 2 OF PREMIER AUTO PARTS MUNSTER CHAMPIONSHIP):

1 Eamonn Byrne (Mini) 618.5s,

2 David Thompson (Nova) 630.0s,

3 Peter Falvey (Mini Special) 631.0s,

4 Paddy Power (Mini Moke) 637.4s,

5 Timmy Lynch (Westfield) 647.3s,

6 Guy Foster (Mini Special) 647.4s,

7 Chris Grimes (Mini) 648.4s,

8 Paul Phelan (Mini Special) 666.3s,

9 Ian White (Mini) 666.6s,

10 Liam Croston (Nova) 669.2s,

11 Peter Desmond (Westfield) 713.8s,

12 Don Giles (Westfield) 717.1s.

Class winners: Chris Grimes, Peter Falvey, Martin Walsh (Starlet Special) 753.6s, Timmy Lynch, David Thompson, Liam Croston, Robert Fenlon (Seicento) 860.6s, Sharon Clarke (Starlet Special) 991.3s, Brian O’Connell (Micra) 1182.0s.

 

MIDLAND M C ABBEY HOTEL/CASEY’S CENTRA MOTO STAGES RALLY AT ROSCOMMON (ROUND 2 OF LOUGHRAN SIGNS.COM MIDLANDS EAST CHAMPIONSHIP):

1 Paddy McVeigh/Gary McElhinney (Impreza WRC) 58m 43s,

2 Daniel McKenna/Arthur Kierans (Escort) 58m 53s,

3 Tommy Doyle/Liam Moynihan (Clio R3) 61m 52s,

4 Chris Armstrong/Tommy Clinton (Escort) 62m 08s,

5 Richard Moffett/Martin Connolly (Starlet) 62m 40s,

6 Mickey Carbin/Emmet McCooey (Lancer Evo) 62m 41s,

7 David Leonard/Darragh Mullen (Lancer Evo) 62m 48s,

8 Neil Tohill/Gerard Tohill (Lancer Evo 9) 62m 49s,

9 Michael Curran/Sean Hayde (Escort) 62m 50s,

10 Tom Flaherty/Leon Jordan (Escort) 62m 51s.

 

JUNIORS:

1 Gary McNamee/Breen McNamee (Civic) 45m 26s,

2 Mark Finnegan/Brian McLoughlin (Swift) 48m 15s,

3 Adam Faulkner/Shauna Hill (Civic) 48m 31s.

 

MOTOR ENTHUSIASTS’ CLUB DEVEREUX CUP SPORTING TRIAL AT TITTOUR, NEWTOWNMOUNTKENNEDY, CO WICKLOW:

1 Craig MacWilliam (Erskine-Yamaha) 13 marks,

2 Alan Kilkenny (Kilkenny-Yamaha) 14m,

3 Tony Farrell (Erskine-S&S) 21m,

4 Christopher Evans (ETE-Yamaha) 25m,

5 Fergil Gregory (Erskine-Yamaha) 26m,

6 Tony Hennessy (Hennessy-Harley Davidson) 35m,

7 Gordon Erskine (Erskine-Yamaha) 37m,

8 Percy Pennefather (Erskine-Suzuki) 38m,

9 Oliver Peden (Peden-Moto Guzzi) 39m,

10 Robin Taylor (VW) 40m,

11 Brendan Gregory (Sheane VW) 42m,

12 Brendan Kilkenny (Kilkenny-Honda) 42m.

Grade winners: Alan Kilkenny, Tony Hennessy, Dennis Burke (VW) 47m, Pat Fox (VW) 55m.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST