USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 26/27 April 2014

500 MRCI KIRKISTOWN RACE MEETING (ROUNDS OF MOTORSPORT IRELAND NATIONAL CHAMPIONSHIPS):

FORMULA FORD 1600 RACE 1 (16 laps):

1 Niall Murray (Van Diemen LA10) 16m 35.73s, 87.48 mph,

2 Adrian Pollock (Van Diemen DP08) 16m 42.52s,

3 Noel Dunne (Van Diemen RF01),

4 Alan Davidson (Mondiale M89S),

5 Chris Paul (Van Diemen RF97),

6 Andrew Noble (Van Diemen JL012K).

Fastest lap: Murray 1m 01.26s, 88.85 mph.

 

FORMULA FORD 1600 RACE 2 (11 laps):

1 Niall Murray (Van Diemen LA10) 11m 27.55s, 87.08 mph,

2 Noel Dunne (Van Diemen RF01) 11m 31.30s,

3 Adrian Pollock (Van Diemen DP08),

4 Alan Davidson (Mondiale M89S),

5 Chris Paul (Van Diemen RF97),

6 Andrew Noble (Van Diemen JL012K).

Fastest lap: Murray 1m 01.62s, 88.33 mph.

 

GINETTA JUNIOR IRELAND RACE 1 (10 laps):

1 Jack Finlay 12m 20.24s, 73.53 mph,

2 Wilson Thompson 12m 20.25s,

3 Johnnie Mulholland,

4 Jordan Dempsey,

5 Loris Nikolov,

6 Charlie Linnane.

Fastest lap: Thompson 1m 12.50s, 75.07 mph.

 

GINETTA JUNIOR IRELAND RACE 2 (10 laps):

1 Wilson Thompson 12m 18.48s, 73.71 mph,

2 Jack Finlay 12m 18.63s,

3 Johnnie Mulholland,

4 Loris Nikolov.

Fastest lap: Finlay 1m 12.21s, 75.37 mph.

 

GALWAY M C/CLARE M C HILLCLIMB AT CORKSCREW, LISDOONVARNA, CO CLARE (ROUND 3 OF NAYLOR ENGINEERING NATIONAL HILLCLIMB/SPRINT CHAMPIONSHIP) (DAY 1):

1 Simon McKinley (Lant RT2 Warrior) 51.69s,

2 Sylvie Mullins (Gould GR37-Judd) 52.57s,

3 Rory Stephens (Radical SR8 Hayabusa) 57.44s,

4 John Donnelly (Reynard SF80) 58.18s,

5 Robert Dwane (Falcon Mini) 58.67s,

6 Eanna Carroll (Civic Turbo) 59.06s,

7 Robert Bell (Crossle 30F-Yamaha) 59.10s,

8 Mick Walsh (MK Indy) 61.67s,

9 Emmet Dunne (Van Diemen FVJ) 61.73s,

10 Padraig Forde Jnr (Scott Climber) 62.84s.

Class winners: Gary Cunningham (Punto) 68.25s, Brian Ledwith (Corolla) 69.30s, Robert Dwane, Eanna Carroll, Dave Miller (Jaguar XK140) 46.77s (net), Philip O’Connor (Sheane VW) 63.98s, John Donnelly, Sylvie Mullins, Johnny Cunningham (Civic) 63.52s, Kieran Burke (Civic) 65.33s.

 

GALWAY M C/CLARE M C HILLCLIMB AT BALLYALLABAN, BALLYVAUGHAN, CO CLARE (ROUND 4 OF NAYLOR ENGINEERING NATIONAL HILLCLIMB/SPRINT CHAMPIONSHIP) (DAY 2):

1 Sylvie Mullins (Gould GR37-Judd) 55.36s,

2 Rory Stephens (Radical SR8 Hayabusa) 61.94s,

3 Simon McKinley (Escort) 62.51s,

4 Robert Bell (Crossle 30F-Yamaha) 63.89s,

5 Eanna Carroll (Civic Turbo) 65.14s,

6 John Donnelly (Reynard SF80) 65.15s,

7 Mick Walsh (MK Indy) 68.05s,

8 Robert Dwane (Falcon Mini) 68.90s,

9 Johnny Cunningham (Civic) 69.78s,

10 Thomas Corey (Delta T91) 70.05s.

Class winners: Gary Cunningham (Punto) 73.38s, Brian Ledwith (Corolla) 73.37s, Robert Dwane, Simon McKinley, Dave Miller (Jaguar XK140) 54.03s (net), Philip O’Connor (Sheane VW) 76.27s, Robert Bell, Rory Stephens, Johnny Cunningham, Niall O’Sullivan (Citroen C2R2) 71.92s.

 

CO MONAGHAN M C HILLGROVE HOTEL STAGES RALLY AT MONAGHAN (ROUND 2 OF SLIGO PALLETS BORDER CHAMPIONSHIP):

1 Sam Moffett/James O’Reilly (Fiesta WRC) 79m 53s,

2 Peadar Hurson/Damien Connolly (Escort WRC) 81m 53s,

3 Daniel McKenna/Stephen Hagan (Escort) 82m 17s,

4 Kevin Barrett/Sean Mullally (Impreza WRC) 84m 10s,

5 Josh Moffett/John Rowan (Lancer Evo 9) 84m 15s,

6 Rodney Wilton/Conor McMahon (Escort) 84m 41s,

7 Richard Moffett/Martin Connolly (Starlet) 85m 35s,

8 John McQuaid/Seamus O’Connor (Escort) 85m 37s,

9 Brian Brogan/Damien McGettigan (Escort) 85m 53s,

10 Raymond Conlon/Darren McCague (Corolla) 86m 27s.

 

Juniors:

1 Shane Forde/Brian McLoughlin (Civic) 64m 18s,

2 Stefan McCann/Stephen McElroy (Peugeot 205) 67m 21s,

3 Barry Gallagher/Jonathan Jacob (Civic) 67m 59s.

 

MOTOR ENTHUSIASTS’ CLUB JENKINS CUP SPORTING TRIAL AT CORBALLIS, RATHDRUM, CO WICKLOW:

1 Alan Kilkenny (Kilkenny-Yamaha) 27 marks,

2 Ian MacWilliam (Erskine-Yamaha) 30m,

3 Craig MacWilliam (Erskine-Yamaha) 31m,

4 Paul Needham (Erskine-Honda) 31m,

5 John O'Reilly (Erskine-Kawasaki) 36m,

6 Fergil Gregory (Erskine-Yamaha) 38m,

7 Christopher Evans (ETE-Yamaha) 38m,

8 Robin Taylor (VW) 41m,

9 Morgan Evans (Honda) 43m,

10 Ian Sweeney (Suzuki) 43m,

11 Gordon Watkins (Watkins-Yamaha) 46m,

12 Percy Pennefather (Erskine-Suzuki) 47m.

Grade winners: Craig MacWilliam, Ian MacWilliam, Victor Sweeney (Suzuki) 50m, Ben Deithrick (Erskine-Honda) 51m.


Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST