USEFUL RESULTS WEBSITES

shannonsports.ie

mylaps.com

Results Archive

loading ... (takes approx 30 secs)
All results

Results for 7/8 June 2014

MOTOR ENTHUSIASTS’ CLUB RACE MEETING AT MONDELLO PARK:

SUNDAY RACES (INTERNATIONAL CIRCUIT):

ABRAKEBABRA VIVION DALY TROPHY FORMULA FORD FESTIVAL FINAL (11 laps):

1 Robert Barrable (Van Diemen RF00) 20m 24.29s, 70.41 mph,

2 Kevin O’Hara (Mondiale M89S) 20m 24.65s,

3 Sean Doyle (Van Diemen RF00) 20m 25.64s,

4 Jake Byrne (Ray GR13) 20m 27.89s,

5 Neville Smyth (Ray GRS09) 20m 29.56s,

6 Stephen Daly (Ray GR11) 20m 31.72s.

Fastest lap: Noel Dunne (Van Diemen RF01) 1m 50.000s, 71.24 mph.

 

FORMULA FORD 1600 HEAT 1 (7 laps):

1 Robert Barrable (Van Diemen RF00) 14m 56.35s, 61.20 mph,

2 Andy O’Brien (Swift SC92) 15m 03.14s,

3 Kevin O’Hara (Mondiale M89S) 15m 03.60s,

4 Niall Murray (Van Diemen LA10) 15m 04.18s,

5 Jake Byrne (Ray GR13) 15m 06.22s,

6 Sean Doyle (Van Diemen RF00) 15m 12.38s.

Fastest lap: Daly 1m 58.530s, 66.11 mph.

 

FORMULA FORD 1600 HEAT 2 (9 laps):

1 Kevin O’Hara (Mondiale M89S     ) 16m 53.19s, 69.61 mph,

2 Robert Barrable (Van Diemen RF00) 16m 54.14s,

3 Sean Doyle (Van Diemen RF00) 16m 58.47s,

4 Niall Murray (Van Diemen LA10) 16m 59.14s,

5 Jake Byrne (Ray GR13) 17m 02.11s,

6 Neville Smyth (Ray GRS09) 17m 04.25s.

Fastest lap: Murray 1m 48.852s, 71.99 mph.

 

CROWNE PLAZA DUNDALK FORMULA VEE QUALIFYING RACE (7 laps):

1 Ger Byrne (Sheane) 16m 19.90s, 55.98 mph,

2 Stephen Morrin (Leastone) 16m 19.97s,

3 Sean Newsome (Sheane) 16m 37.91s,

4 Jack Byrne (Sheane) 16m 38.20s,

5 Anthony Cross (Sheane) 16m 50.16s,

6 Shane McBride (Sheane) 16m 53.04s.

Fastest lap: Cross 2m 11.738s, 59.48 mph.

 

CROWNE PLAZA DUNDALK FORMULA VEE FINAL (8 laps):

1 Adam MacAulay (Sheane) 15m 17.47s, 68.33 mph,

2 Kevin Grogan (Leastone) 15m 26.46s,

3 David O’Brien (Sheane) 15m 36.99s,

4 Dan Polley (Sheane) 15m 37.31s,

5 Stephen Morrin (Leastone) 15m 42.44s,

6 Jimmy Furlong (Sheane) 15m 45.71s.

Fastest lap: MacAulay 1m 53.745s, 68.89 mph.

 

PATCH TYRE EQUIPMENT FIESTA QUALIFYING RACE (7 laps):

1 Neil O’Hara 15m 58.28s, 57.24 mph,

2 Philip Lawless 16m 02.63s,

3 Ulick Burke 16m 02.91s,

4 Brendan Fitzgerald 16m 03.40s,

5 David Yamamoto 16m 04.79s,

6 Barry Barrable 16m 06.47s.

Fastest lap: Fitzgerald 2m 15.287s, 57.92 mph.

 

PATCH TYRE EQUIPMENT FIESTA FINAL (7 laps):

1 Sean Lillis 16m 11.11s, 56.48 mph,

2 Shane McFadden 16m 11.48s,

3 Barry Hallion 16m 32.89s,

4 Keith Dawson 16m 32.93s,

5 John Denning 16m 33.07s,

6 Pat Boland 16m 33.80s.

Fastest lap: Lillis 2m 13.381s, 58.75 mph.

 

BAKER AUTOMOTIVE STRYKER RACE 1 (8 laps):

1 Dave Griffin 15m 39.18s, 66.75 mph,

2 Mark Baker 15m 50.93s,

3 Alan Watkins 15m 54.76s,

4 Greg Kelly 16m 04.04s,

5 Daniel McCarthy 16m 16.87s,

6 Des Bruton 16m 42.11s.

Fastest lap: Griffin 1m 55.669s, 67.75 mph.

 

BAKER AUTOMOTIVE STRYKER RACE 2 (8 laps):

1 Alan Auerbach 15m 33.36s, 67.16 mph,

2 Alan Watkins 15m 48.35s,

3 Mark Baker 15m 51.89s,

4 Dave Griffin 16m 02.54s,

5 Greg Kelly 16m 06.87s,

6 Daniel McCarthy 16m 17.08s.

Fastest lap: Watkins 1m 55.687s, 67.73 mph.

 

YOKOHAMA IRISH TOURING CAR CHAMPIONSHIP SUPER TOURING CLASS RACE 1 (8 laps):

1 Dave O’Brien (BMW E46) 15m 10.44s, 68.85 mph,

2 Robert Butler (Honda Civic) 15m 19.12s,

3 Brian Fitzpatrick (Seat Leon Supercopa) 15m 19.96s,

4 Eoghan Fogarty (Honda Integra) 15m 41.89s,

5 Owain Drought (Honda Integra) 15m 42.54s.

Fastest lap: Fitzpatrick 1m 52.098s, 69.90 mph.

TOURING CLASS (8 laps):

1 Jason Hughes (Honda Integra) 16m 30.63s, 63.28 mph,

2 Ian O’Driscoll (Honda Civic) 16m 36.07s,

3 Anthony Murtagh (VW Corrado) 16m 47.21s.

Fastest lap: O’Driscoll 2m 02.402s, 64.02 mph.

 

YOKOHAMA IRISH TOURING CAR CHAMPIONSHIP SUPER TOURING CLASS RACE 2 (8 laps):

1 Robert Butler (Honda Civic) 15m 19.52s, 68.17 mph,

2 Brian Fitzpatrick (Seat Leon Supercopa) 15m 20.09s,

3 Owain Drought (Honda Integra) 15m 43.49s,

4 Garreth Hayden (Honda Integra) 15m 51.90s,

5 Eoghan Fogarty (Honda Integra) 16m 19.63s.

Fastest lap: Fitzpatrick 1m 52.320s, 69.77 mph.

TOURING CLASS (8 laps):

1 Ian O’Driscoll (Honda Civic) 16m 42.47s, 62.53 mph,

2 Robert Doherty (Honda Civic) 7 laps.

Fastest lap: O’Driscoll 2m 01.968s, 64.25 mph.

 

FORMULA LIBRE RACE (5 laps):

1 Darragh Daly (Tatuus F Renault) 8m 46.74s, 74.38 mph,

2 Tim Buckley (Dallara 304) 8m 49.80s,

3 Mark Crawford (Jedi Suzuki Mk 6) 9m 04.35s,

4 Fergus Faherty (Tatuus F Renault) 9m 06.34s,

5 Cian Carey (Tatuus F Renault) 9m 14.95s,

6 John Daly (Lola T93 Holden) 9m 16.54s.

Fastest lap: Darragh Daly 1m 43.333s, 75.83 mph.

 

SATURDAY RACES (NATIONAL CIRCUIT):

PATCH TYRE EQUIPMENT FIESTA QUALIFYING RACE (13 laps):

1 Brendan Fitzgerald 16m 00.37s,

2 Dan Clarkin 16m 00.62s,

3 John McGovern 16m 08.26s,

4 Darragh McMullen 16m 08.40s,

5 Mark O’Hara 16m 08.58s,

6 John Boland 16m 09.55s.

Fastest lap: Clarkin 1m 12.546s, 57.04 mph.

 

PATCH TYRE EQUIPMENT FIESTA FINAL (13 laps):

1 Sean Lillis 15m 46.38s, 56.85 mph,

2 Shane McFadden 15m 46.93s,

3 Pat Boland 15m 54.71s,

4 Barry Hallion 15m 55.01s,

5 Keith Dawson 15m 55.29s,

6 Shane Roe 15m 55.71s.

Fastest lap: McFadden 1m 12.092s, 57.40 mph.

 

FORMULA FORD 1600 CHAMPION OF MONDELLO RACE 1 (12 laps):

1 Stephen Daly (Ray GR11) 11m 59.92s, 68.98 mph,

2 Niall Murray (Van Diemen LA10) 11m 59.94s,

3 Sean Doyle (Van Diemen RF00) 12m 02.52s,

4 Robert Barrable (Van Diemen RF00) 12m 02.77s,

5 Neville Smyth (Ray GRS09) 12m 04.68s,

6 Rod McGovern (Van Diemen RF99) 12m 08.33s.

Fastest lap: Daly 58.762s, 70.43 mph.

 

FORMULA FORD 1600 CHAMPION OF MONDELLO RACE 2 (16 laps):

1 Stephen Daly (Ray GR11) 15m 52.91s, 69.49 mph,

2 Robert Barrable (Van Diemen RF00) 15m 53.05s,

3 Neville Smyth (Ray GRS09) 15m 57.71s,

4 Niall Murray (Van Diemen LA10) 15m 58.29s,

5 Jake Byrne (Ray GR13) 15m 59.06s,

6 Sean Doyle (Van Diemen RF00) 16m 02.95s.

Fastest lap: Daly 58.818s, 70.36 mph.

 

HISTORIC RACE 1 (15 laps):

1 Bernard Foley (MGBGT V8) 15m 52.74s, 65.15 mph,

2 Tommy Doherty (BMW 635) 16m 48.56s,

3 Clive Brandon (Lotus 47) 16m 48.94s,

4 Mark Russell (Jaguar XJS) 14 laps,

5 Ed Cassidy (Sunbeam Tiger) 14 laps,

6 Wolfgang Schnittger (MG Midget) 14 laps.

Fastest lap: Foley 1m 02.295s, 66.43 mph.

 

HISTORIC RACE 2 (15 laps):

1 Bernard Foley (MGBGT V8) 15m 56.72s, 64.88 mph,

2 Tommy Doherty (BMW 635) 17m 11.90s,

3 Mark Russell (Jaguar XJS) 14 laps,

4 Clive Brandon (Lotus 47) 14 laps,

5 Ed Cassidy (Sunbeam Tiger) 14 laps,

6 Wolfgang Schnittger (MG Midget) 14 laps.

Fastest lap: Foley 1m 02.691s, 66.01 mph.

 

FORMULA LIBRE RACE (11 laps):

1 Mark Crawford (Jedi Suzuki Mk 6) 10m 20.44s, 73.37 mph.

2 Tim Buckley (Dallara 304) 10m 21.25s,

3 Darragh Daly (Tatuus F Renault) 10m 23.55s,

4 Cian Carey (Tatuus F Renault) 10m 24.91s,

5 Fergus Faherty (Tatuus F Renault) 10m 25.25s,

6 Noel Robinson (Tatuus F Renault) 10m 32.63s.

Fastest lap: Buckley 54.711s, 75.64 mph.

 

LAOIS RALLYSPORT CLUB HEARTLANDS MINI STAGES RALLY AT PORT LAOISE:

1 Ed O’Callaghan/Ger Clancy (Escort) 67m 30s,

2 Vivian Hamill/Paul Sheridan (Escort) 67m 43s,

3 George Condell/Patrick Brides (Starlet) 67m 57s,

4 David Condell/Alan Keenan (Escort) 68m 13s,

5 Adrian Hetherington/Gary Nolan (Escort) 69m 00s,

6 Stephen Wright/Susanne Wright (Peugeot 208) 69m 34s.

 

CLARE M C AUTOTEST AT CLARE MARTS, ENNIS, CO CLARE (ROUND 5 OF PREMIER AUTO PARTS MUNSTER CHAMPIONSHIP) (DAY 1):

1 Timmy Lynch (Westfield) 489.0s,

2 Paddy Power (Mini Moke) 493.3s,

3 Mike Mulcahy (Mini Special) 531.1s,

4 Don Giles (Westfield) 532.6s,

5 Liam Croston (Nova) 547.3s,

6 Martin Walsh (Starlet Special) 562.9s.

Class winners: Rory Power (Mini) 632.5s, Paddy Power, Martin Walsh, Don Giles, Stefan Walsh (Starlet) 625.9s, Liam Croston, James Mansfield (Mini) 716.8s, Brian O’Connell (Micra) 647.6s, Eddie Cogan 718.1s.

 

CLARE M C AUTOTEST AT CLARE MARTS, ENNIS, CO CLARE (ROUND 6 OF PREMIER AUTO PARTS MUNSTER CHAMPIONSHIP) (DAY 2):

1 Timmy Lynch (Westfield) 536.8s,

2 Paddy Power (Mini Moke) 546.0s,

3 Martin Walsh (Starlet Special) 579.6s,

4 Liam Croston (Nova) 585.0s,

5 Mike Mulcahy (Mini Special) 596.0s,

6 Rory Power (Mini) 605.6s.

Class winners: Rory Power, Paddy Power, Martin Walsh, Don Giles, Liam Croston, Robert Fenlon (Seicento) 689.1s, Brian O’Connell (Micra) 686.5s, Shane McMahon 800.9s.

Calendar Of Events

Upcoming Fixtures

GOOGLE MAPS

WEATHER FORECAST